Za druhé světové války se britské letectvo již poněkolikáté pokouší zničit přehrady v Porúří. Zatím masivní ochranné zdi všechny útoky přestály. RAF tedy žádá konstruktéry bomb, aby vymysleli něco, čemu by přehrady neodolaly. Této nesmírně náročné práce se ujme Barnes Wallis (Michael Redgrave), kterému v provedení stojí mnoho překážek... Slavný klasický britský válečný snímek, který mimojiné velmi posloužil Georgi Lucasovi pro jeho HVĚZDNÉ VÁLKY - včetně některých takřka převzatých dialogů. (Pohrobek)

Chrustyn

Neprávem opomíjený a skoro zapomenutý válečný snímek s výbornou hereckou dvojicí. Není to typický válečný film a chybí zde ohromná výprava a skvělé letecké souboje ale o to více budete obdivovat herecké výkony. Zvláště Michael Redgrave jako vědec vyvíjející bombu na zničení německých přehrad je výborný sympaťák a okamžitě si diváka získá stejně jako Laurence Naismith jako velitel pilotů je nezapomenutelný. Trochu zamrzí když už se konečně dostane na ničení přehrad tak akce už je zastaralá a hlavně se zde opakuje to samé dokola. Ale to nic nemění na faktu, že se jedná o velice povedený a zábavný válečný snímek. ()

Jirka_Šč

"Ničitelé přehrad" nejsou od začátku do konce o ničem jiném, než o zničení přehrad v Porúří. Britské letectvo tehdy nedokázalo konvenčními zbraněmi masivní zdi zničit, až dokud jistý vědec (pozor SPOILER) nevynalezl bomby "skákající" po vodní hladině, které klesly ke dnu až těsně u zdi přehrady. Shození těchto bomb však bylo možné pouze při letu v přesně dané nízké výšce, přesně dané rychlosti a přesně dané vzdálenosti od přehrady. Protože bylo nutné útočit v noci, za úplňku a v okamžiku nejvyššího stavu hladiny přehrad, byl nálet možný pouze v jeden den v roce (konec SPOILERU). Extrémně náročný a odvážný projekt, za jehož ambicióznost si dovoluji přidat jednu hvězdičku. ■ Po čtvrtém vidění oceňuji gradaci celého filmu, krásnou ústřední melodii a začínám mít názor, že plné hodnocení nebylo vůbec nadsazené. ■ Ve filmu je zmíněno, že vlna letící severní trasou má problémy a McCarthy letí na Sorpe zcela sám. Podrobnosti k tomuto stavu: Jedno letadlo se zřítilo po nárazu do elektrického vedení, jedno bylo sestřeleno nad Holandskem, jedno bylo nad Holandskem poškozeno a muselo se vrátit, další (H) ztratilo ještě nad mořem bombu a vrátilo se. McCarthy nalétával na Sorpe desetkrát, zasáhl ji, zničit se mu ji nepodařilo, ale vrátil se. Ve filmu toto vše není vysloveno, na konci filmu se však na tabuli s informacemi o letadlech objeví na krátký okamžik u stroje "H" (Harry) informace "early weapon lost" (brzy ztracená bomba). ()

rikitiki

Tak už tě mám, Lucasi! Takhle jsi přišel na nápad, jak sestřelit Hvězdu Smrti. No, ale zase musím uznat, že měl dobrý vkus a vykradl vynikající film, který v některých momentech působí téměř dokumentárně. Byť, s odstupem let od konce války, se mi zdá plán na protržení rýnských přehrad, vzhledem ke ztrátám na životech civilistů, morálně pochybený. ()

Necrotongue

Film vznikl v roce 1955 a na jeho trikové stránce to bylo hodně znát (trasírky vypadaly fakt podivně), přesto jsem si ho velice užil. Kupodivu mě až nečekaně zaujalo bádání Dr. Ellise, cesta od golfového míčku k pětitunové rotující bombě mě opravdu bavila. Méně povedené už byly přelety Kanálu cestou k cíli mise, už jsem se bál, že mi je chtěli tvůrci přiblížit v reálném čase, chyběl mi i hlubší exkurz do osobního života letců, aby mi jednotlivé postavy více přiblížil. S celkovým výsledkem jsem byl ale každopádně spokojen, tohle nebyla ztráta času. ()

Kimon

Dobře natočené, slušně akční na tu dobu a vcelku napínavé. Rád jsem se na Bořitele hrází kouknul. ()

Padme_Anakin

Pozoruhodný válečný film, který divákovi umožní nahlédnout do 2. světové války úplně jinak, očima letců RAF a jejich pečlivě připravovanou akci v Německu (zničení přehrady). Richard Todd jako pilot a Michael Redgrave v roli vědce se mi moc líbili, oba byli báječní.. Příběh je to strhující a finále fantastické, ode mne je to dnes večer bez připomínek.. ()

corpsy

Prípravy na samotný the dam útok je síce zaujímavý, ale formálne málo strhujúci a vlastne tak celkovo tuctový. Trvá dobrú hodinku aj pol, kým sa dostaneme k samotnej akcii. Potom už napochodujú staré dobré ruky dobových trikových majstrov a môžme sa kochať. Je mi trochu ľúto tej prepálenej minutáže. ()

MartinezZ

Pominu-li onu historickou událost, o níž jsem neměl ani potuchy, ve filmu z padesátých let 20. století, tedy v době rasové segregace v USA, mě překvapily (na tu dobu asi nepřekvapující) dvě věci: 1) Ve filmu nenarazíte na jediného černocha, 2) Jediný zástupce afroameričanů je černý pes jménem Negr - a ani ten neskončí dobře. ~~~ Na takhle starý snímek nečekaně koukatelné. ()

KIT.HL

.... a také nezapomeňte ,že právě toto je ten film který sleduje B.Geldof , ústřední postava Pink Floyd: The Wall (1982)! Nevím však , kdo dodal tento " trefný " cz název. Raději mám Bořitelé hrází nebo Rozbíječi přehrad .... Tak už vím HCE... ()

Orlau32

Je to výborný film už proto, že je na podkladě skutečné události z 2.světové války. Kolik vynikajících námětů ještě musí být uloženo ve válečných archivech, kolik hrdinů je zapomenuto nebo opomenuto a mezi ně patří vědci-bojovníci, kteří svými vynálezy, inteligenci a úžasnými schopnostmi pomohli vyhrát válku. Jsem ráda, že jednomu z nich se to podařilo, byť překážky a úsilí byly nepředstavitelné ! Velmi dobrý film, bez lásky a bez podstatných žen, bez zbytečné romantiky a přece tam láska byla ... láska k pejskovi - k dušičce, která vás vítá jako nikdo jiný na světě. Myslím, že si film zaslouží plným právem 4*. (Jenže pejsek měl zůstat naživu. Ale to už prozrazuji něco, co jsem původně nechtěla...sorry!) ()

kinderman

Pečlivá rekonstrukce skutečné události, tak jak byla popsána v knize Paula Brickhilla (česky pod názvem Po nás potopa). Dramatické, napínavé, dojemné, jeden z nejlepších filmů o letcích za druhé světové války. ()

lioncel

na svou dobu bravurně zpracované téma o zapojení civilistů-vědců do válečných událostí .. silný lidský příběh o úspěšné speciální akci RAF za druhé světové války .. nádherné záběry nádherných strojů … ()

Martin741

Reziser Michael Anderson /Mec Gideonuv, Orka Zabijak/ natocil tento film evidentne ako reakciu na tzv. Operaciu Chastise z II. svetovej vojny, kedy dna 16 - 17. maja 1943 znicili Spojenci 3 nemecke priehrady v Poryni-Poruri. A tento film reaguje na tie udalosti z roku 1943. Tempo je vyborne, uz od zaciatku film divaka doslova vtiahne do diania, k tomu este silna tema ako sa nicia priehrady nacistickeho Nemecka. Nechyba podrobne opisanie planu znicenia, planovanie a samozrejme prve pokusy na necisto. Dialogy su vyborne, vladne hlavne Michael Cervenyhrob, ale vsimol som si aj Roberta Shawa. Jeden z chlapskych filmov, na nejake genderove hovna sa v tomto pripade mozem vysrat : 100 % ()

pakobylka

Zajímavý, ryze britský pohled do historie na jednu pozoruhodnou kapitolu druhé světové války. A taky jsem konečně viděla film, kterým se inspiroval George Lucas, když vymýšlel "Star Wars“ - konkrétně Epizodu IV, která byla ve skutečnosti tou první … alespoň z hlediska časové posloupnosti, ve které jednotlivé díly vznikaly … :-) ... Výstižný komentář: Matty ()

zette

Velmi dobre zpracovane tema valecne udalosti, kde se nechodi zbytecne okolo. Slusne herecke vykony, film ma spad. Jen ty vybuchy prehrad byly dost nepovedene ( nechapu nominaci na Oscara za specialni efekty, i kdyz se psal rok 55 ), jinak slusna podivana. ()

mortak

V dětství jsem miloval knížku Komando plukovníka Brenta od Františka Běhounka. Válečná mise jako úchvatné dobrodružství správných a čestných můžů, kdy na druhé straně je čisté zlo - nacisté, reprezentované nikoliv lidmi se jméném, ale technikou - v knížce jsou to lodě, ve filmu přehrady. Tento film používá stejnou optiku - inženýr, který by rád pěstoval fazole, ale napřed musí vymyslet nový typ bomby, protože je to jeho vlastenecká povinnost. Letci, kteří by mohli v každé chvíli pozovat před fotografy - prostě válka jako druh chapeckých snů. Ač podle skutečnosti, přesto barvotiskové a falešné, propagandisticky hrající na určitou strunu v mužské duši. ()