Když se místní železnice stane terčem bandy desperátů vedené známým lotrem Whitey Harbinem (Dan Duryea), vedení drah najme jemného, leč životem otrlého Granta McLaina (Stewart), aby ochránil vlak s výplatami před další loupeží. Problémem však je, že nejlepší pistolník gangu Utica Kid (Audie Murphy) je Grantův mladší bratr. Rozpolcený mezi pokrevním poutem a morálním závazkem vůči železnici, Grant se připravuje na nejhorší, zatímco se vlak blíží a dostává pod palbu banditů. Film ústí v nezapomenutelnou přestřelku, v níž dva bratři stojí proti sobě, každý na jiné straně zákona, aby mezi sebou vyrovnali starý účet. (oficiální text distributora)

Anderton

Rozhodne musím pochváliť jednu slovenskú komerčnú televíznu stanicu a jednu českú verejnoprávnu, že vysielajú takto staré westernové kúsky v HD kvalite. Tým sa automaticky zvyšuje aj ich kvalita filmová, pretože aj Nočné prepadnutie je film, v ktorom je príroda jednou z hlavných postáv. Je to taký inteligentnejší predchodca Prepadnutia 2: Temného územia, len s charizmatickejšou hlavnou hviezdou a lepším rozuzlením :) Nejde o svetovú skazu, ale "iba" o výplaty. 70% ()

Aky

Klasický western, který se ani nesnaží něčím vybočovat, něco převyšovat. Asi je docela dobře napsaný, malinko ho brzdí realizace. Trošku moc se tam pořád odněkud někam jezdí a vedou se řeči, když by tomu slušela spíše akce, která přichází až v závěru. Jestli něco vyčnívá, tak James Stewart - kvůli němu ta čtvrtá hvězda. ()

liquido26

Svůj poslední western v 50. letech nenatočil Stewart s Mannem, jak jsme byli až dosud zvyklí, ale s téměř neznámým Jamesem Neilsonem, který se později podílel třeba na seriálu Batman z roku 1966. Jedná se o typicky hezky natočený barevný padesátkový western s nádhernými exteriéry a dobrými herci. Stewarta tentokrát zastínil Dan Duryea jako neurotický vůdce zločineckého gangu. Příběh samotný nebyl tak hluboký jako u Manových filmů, v první půlce jsem se moc nebavil, ale ta druhá už byla lepší. ()

RHK

Výborně obsazený a slabě natočený western s mým oblíbencem James Stewartem v hlavní kladné roli Granta McLaina, bývalého zaměstnance u dráhy. Jde o vcelku napínavý a zábavný film. Jenže v tomto snímku je plno podivností - název Noční pasáž či Noční přepadení se k filmu natočenému hlavně za dne vůbec nehodí, Stewart se celý film tahá s těžkým akordeonem na zádech, ženské se zde chovají jako chlapi (rvou se a rozhodují), nikdo se neobtěžuje pořádně zabezpečit proti loupeži již třikrát přepadený vlak s penězi, profesionální lupiči dělají amatérské chyby... Ke konci nám navíc Stewart odhalí, že pobočník gangsterů je jeho zlý bratr, prostě limonáda. Takže i proto se na tenhle western výborně hodí citát z Limonádového Joea: "Padouch nebo hrdina, všichni jedna rodina". Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=5cHxctiOuvc ()

radektejkal

Westerny mám rád, mám je raději než detektivky, i když western je povšechně také detektivka, kde se jezdí na koních a víc střílí. Z westernů mám ale rád především ty, které se nějak běžnému rámci vymykají - a i takových westernů je poměrně hodně. Vždycky překvapí a většinou jsou zajímavější a podnětnější. Westerny s Jamesem Stewartem jsou vesměs méně zajímavé a vůbec ne překvapivé (ale i zde jsou výjimky: Muž, který zastřelil Liberty Valance nebo nedoceněný Podzim Čejenů, zkrátka filmy Johna Forda). Noční přepadení překvapí snad jen podivným názvem a tím, že se v něm všichni (od začátku do konce) chovají jako nepříliš dospělí jedinci (až na toho kluka, co nese výplaty v krabici od bot); ti dobří, ani ti "na druhé straně". Malebná krajina, písničky k akordeonu a nemastný neslaný příběh. ()

• Audie Murphy tu jazdil na svojom vlastnom koni, menom Flying John. (westerns)
  • James Neilson nahradil Anthonyho Manna na postu režiséra poté, co se Mann nepohodl se Stewartem. Mannovi se nelíbil scénář a taky fakt, že Murphy měl hrát bratra Stewarta, protože jejich výškový rozdíl činil 20 cm. Po uvedení do kin film sklidil velkou kritiku a slabý výdělek. Stewart s Mannem již nikdy znovu nepromluvil. (Mol)
  • Železničné scény boli natočené na úzkorozchodnej železnici Durango & Silverton v meste Durango v štáte Colorado s použitím parnej lokomotívy Denver a Rio Grande Western Railroad K-28 triedy 476, ktorá tam dodnes funguje v rámci výletných služieb. (westerns)