Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Kovaja

Moc povedenej kousek o útěku zajatců z německého zajateckého tábora.Zajatci si prokopali pěkně dlouhej tunel za svobodou,bohužel to některé z nich stálo život.Ale celá organizace práce na tunelu byla opravdu mistrovská a každý z věznů měl přesně určenou svoji roli. ()

Peiper2

Úžasný snímek s výbornými hereckými výkony, vážními a komediálními scénami, ale bohužel i trošku přepísknutou stopáží. 85% ()

Hanys_

Tak tohle jsem nějak nepobral. Vězení působilo dojmem příjemné chatové osady, kde vládne pohoda a klídek. Docela jsem se divil, že chtějí utíkat. Konec byl zajímavý ale délka (cca 3 hod!!! ) způsobila, že jsem se většinu filmu dost nudil... ()

Saboter

Parádní podívaná. Řekl bych že pro mě velmi charakterní herci s kterýma jsem doslova plánoval útěk od samého začátku. Stejně jako jsem měl nervy na pochodu při každým nebezpečí i smích se dal na pochod při plno scénách. :-D úžasný smysl pro humor podaný takovým zvláštním způsobem za zvláštních okolností. :) rozhodně parádní film. :) ()

Junglista

Jestli sem někdy byl zaraženej jak větry 3 hodiny do křesla, tak to bylo právě v tomto případě. Dobrodružná a napínavá jízda, sem tam odlehčená vtipnými momenty (ke konci je jich už čím dál míň), která i přes svou délku nezačne nudit. V reálu určitě v tom táboře nebyly tak pohodový podmínky, ale vem to čert, aspoň se člověk občas i pousměje. A Steve McQueen je prostě frajer :-) ()

Scytale

Pro mě velké zklamání - zajatecký tábor pro důstojnické chronické útěkáře působí jako rekreační středisko s naprostou volností a možností kdykoli sehnat jakýkoli tovar. Opravdu směšné. ()

Reckon

Tento film je plejádou těch nejlepších herců, co zrovna byli k mání. Scénař je výborný a svižný. Ale na konci jsem necítil ten správný pětihvězdičkový pocit, protože finále se mi nezdálo nějak velkolepé, ale spíš obyčejné. Možná další projekce to zpraví. Naprosto chápu a nenamítám, že tento film je ve dvoustovce. P.S. Jestli byli britští letci takoví vychcaní, tak bych byl radši na straně Britů v tom zajateckém táboře. Němci to holt s něma lehký neměli. (8/10) ()

pipapaja

Velice zajímavá stará klasika, která opravdu potěší hereckými výkony hvězd tehdejší kinematografie tak takovou oddechovou náladou. Když sem se na tento film chtěl kouknout, čekal jsem nějaký promyšlený plán útěku, který sice nebyl podle mých představ ale zas tak špatné, to nebylo. Mohu vřele doporučit. ()

Earl10

Velký útěk je unikát mezi vězeňskými filmy, prioritně mu nejde o samotný útěk (dále mě napadá jedině Shawshank), ale pracuje především s celou škálou rozličných charakterů, obsazených tehdejší hollywoodskou elitou. Ovšem i samotný útěk je působivý, který nenechá člověka vydechnout. Samotná gradace filmu je obdivuhodná, od počátečního oťukávání plného komediálních momentů až po tragický, dojemný konec. Celé tři hodiny plnohodnotá zábava bez hluchých míst. Když bych si měl vybrat nejoblíbenější postavu, tak volím zcela jednoznačně Stevea McQueena! [95%] ()

DocBrown

Skvělý válečný film s naprosto hvězdným obsazením, navíc němce hrají němci a to duo francouzkých odbojářů taky pobavilo. Zajímavý kontrast všudypřítomných vtípků a *spoiler* toho masakru na konci. A perfektní hudba, kterou jsem znal už dvacet let před shlédnutím filmu (WDWII). 90% ()

cab

Svého druhu naprosto unikátní dílo, kterým se inspirovalo nesčetně snímků. (Steve McQueen) je bůh. Nápad střída útěk a útěk střída nový plán s napětím v zádech. 100% ()

Romario

Z Velkého útěku pro mě bylo jen velké zklamání. Tohle bylo opravdu válečné drama a má zde 87%? Film jsem dokoukal jen proto, že jsem byl zvědavý na další chyby a trapnosti ve filmu. Úvod s příjezdem zajatců do tábora je jako z nějaké parodie typu Bažanti jdou do boje nebo Kam se poděla sedmá rota. Angloameričtí floutci zkoušejí na pitomé figurky, které mají představovat německé dozorce, různé trapné finty a vtípky, vysmívají se věznitelům beztrestně do očí a jindy skvělá Bernsteinova hudba jen podkresluje uvolněnou atmosféru. Neskutečně toporný Charles Bronson zde hraje zkušeného kopáče tunelů, který později nelogicky dostane klaustrofobický záchvat zrovínka při útěku, ač celý ten tunel sám vykopal. Ztvárnění klaustrofobie v Bronsonově podání je nechtěně směšné, stejně jako všechny akčnější scény, bitky a přestřelky. Gestapáci jako by vypadli z komedie Haló, haló! Jediná hvězdička je tak za Steva McQueena jezdícího na motorce na pozadí krásné bavorské krajiny. ()

aquiver

Příliš dlouhá stopáž a mírná naivita... Ale poslední hodina filmu je dobrodružnější, vizuálně fakt nádherná, a dokonce napínavá, ta celkový dojem hodně zlepší, na plné hodnocení to zatím nestačí. 80 % ()

F.W.Colqhoun

All the rotten eggs in one basket. John Sturges natočil klukovský film, který sugeruje, že s partou kámošů může být útěk z lágru vlastně legrace, téměř dokonale prostá závažnosti, s níž se od jistého okamžiku v dějinách kinematografie přistupuje k válečným tématům jaksi povinně. Kromě gentlemanského štengrování mezi Angličany, Němci, Američany (a Australany) film tři hodiny baví vlastně jen receptářem triků, jak vykopat tunel, kde vzít v táboře podpěry, oblečení a doklady, čím zamaskovat vchod, a jak to celé zorganizovat, aby Skopčaci neměli tucha. Jestliže mě zpočátku dráždilo, jak sportovně důstojničtí muklové situaci berou, aniž by kdo zmínil orgie, šikanu a další piškuntálie, k nimž muselo na takových místech docházet, postupně jsme si na mužně nezávazný přístup k situaci zvykal a ke konci téměř tříhodinového filmu nejasně pociťoval, že podobně odlehčený a zároveň nevulgární způsob referování o válce (bez ohledu na to, jak věrný může být prožívání těm, kteří útrapami prošli) trochu schází. Tea without milk is so uncivilized. Už dlouho jsem nebyl tak rád, že se někomu povedlo utéct. Sturges nacpal letní dobrodružsví v okupované Evropě skutečně kupou hvězd. Mně udělal největší radost gentleman Gordon "Cowley" Jackson: Good luck! / Oh, thank you. ... This is indecentely briliant. ()

Bouřňák

No bylo to trošku dlouhé, ale film nenudí. Nicméně i přesto, že je hned na začátku řečeno, že se vše skutečně odehálo, jsou vidět určité nesrovnalosti. Podezřelá je zejména německá najivita, díky které jsou angličtí zajatci schopni provádět své přípravy na útěk. Nic extra, ale moc příjemný film. ()

Ještěřák

Steve McQueen a Charles Bronson byli neskutečně talentovaní herci - zde excelující v asi nejlepším klasickém válečném filmu hollywoodské produkce. ()

Ondis

Opravdu parádní, dobrodružný, VELKÝ film, který vás napínavým dějem úplně vcucne. Úžasní, sympatičtí herci, skvělá atmosféra, dokonalý nápad ! Už se nebudu dál rozplývat nad všemi nej tohoto filmového počinu, který podle mého patří alepoň do nejlepší dvacítky! ()

Prochy38

V jednom týdnu jsem si dal tento skvostný velkofilm a dva dny předtím Most přes řeku Kwai. Nadšení! Kwai se mi možná líbilo trošku víc, ale taky šlo o trochu něco jiného. Sestava hereckých osobností z Británie nadmíru povedená, skvělá hudba a silný příběh. I když si trochu myslím, že podmínky v táboře byly až moc nereálně pohodové... Ovšem ... Spokojenost! S. McQueen a jeho míček nemá chybu:) ()

jasiska

The Great Escape je klasika s mnohými zvučnými menami, ktorá inšpirovala ďalšie generácie filmárov, a preto by si ju mal každý pozrieť. Mnohé veci sú v nej geniálne, niektoré z dnešného hľadiska trochu nedotiahnuté, ale v celku je to parádička. ()