Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

bolan

Přestože tvůrci uvádějí čistou realitu, přišlo mi to spíš jako v pionýrském než koncentračním táboře, ale chápu že trochu odlehčit vážné téma bylo asi účelem. ()

JK-Stinger

Úžasný vězeňský příběh, který i v dnešní době natrhne spoustě snímku pořádně řiť. Inteligentní, dramatické (byl jsem při útěku napnutý jak guma u spoďárů) místy vtipné, ale i realistické. Skvělý hudební doprovod, který je už dnes kultovní a plejáda výborných a známých old-school herců. Steve McQueen jako "King of the Cooler" válí podle mého asi nejvíc a jeho honička na motorce je naprosto úžasná. Klasika, která nezestárne a vždycky budu mít chuť se na ní podívat znovu. ()

Pitrsss

Kultovní film s plejádou skvělých herců, v čele se Steve McQueenem. V podstatě je to taková frajerská pohádka pro dospělé. Parta amerických a britských letců, zavřená v nacistickém táboře na rekreaci. Zahrádkaření, baseball, domácí kořalka a kopání tajného únikového tunelu. Absolutně nereálné a směšné, a přesto se na to dobře kouká. 80% ()

Pawlisman

Člověk se myslím během těch 3 hodin nen udí. Rozhodně méně než například u Hobita apod. Ano, velice málo realistické a spíše smířlivé, o to ale jakožto válečný film milejší a hravější. Proč ne. 8,5/10 ()

Ulrich

Lahudkova klasika s plejadou skvelych hercu, z nichz me asi nejvice prekvapil Richard Attenborough, ktereho jsem mel vzdy zafixovaneho jenom jako toho vitalniho starika z Jurskeho Parku. Stejne jako v 7 statecnych si zde snazi vsemi moznymi figly pro sebe film ukrast Steve McQueen a docela se mu to i dari. Jeho neustale chozeni "do chladku" za doprovodu nezapomenutelneho hudebniho motivu je zkratka...nezapomenutelne :) ()

Boomstick

Fuha.....tento film ma pri prvom pozreti dostal,cely cas som bol napaty ako struna.Je to az neuveritelne ako sa mohlo stretnut pri tvorbe jedneho filmu tak vela kvalitnych hercov ()

Indian88

Skvělej film, každej zajatec má svůj vlastní úkol a když selže jeden, selže celá akce. Filmy na tento způsob jsou nejlepší (Oceans eleven). Hodně jsem váhal i nad ***** něco tam však chybělo. A poslední scéna s McQueenem, jak jde podesáté na samotku je taky skvělá. ()

FakyCZ

Chvílema tako pohodový jako kdyby byli na obyčejném táboře. A chvílema by se napětí dalo krájet. To všechno v jednom zajateckém táboře během druhé světové války. Nevím jak moc reálně byl tábor podaný i když vim, že v zajateckých táborech měli důstojníci slušné podmínky. Každopádně jsem to zhltnul téměř bez mrknutí až do pul 2 do rána a pak sem krásně svěží vstával do školy:) ()

Gastovski

Před zhlédnutí tohoto filmu jsem se bál, že to bude něco jako Most přes řeku Kwaii. Mýlil jsem se. Sice i zde jsou docela směšné scény (zřejmě parodie), ale není to zde tolik přehnané a hlavně film boduje kvůli pestré škále herců. Hlavně Steve McQueen, to je prostě frajer. Už tady vydá za 2*. Celkově je to zajímavý film (dobrá výprava), ale tolik známých herců včetně McQueena ještě nedělají z tohoto snímku bravurní film ve dvoustovce. Sorry guys! Ošoupané 4* ()

Rehooo

Úchvatný film o útěku anglických pilotů ze zajateckého tábora. Film dokáže udržet pozornost (skoro) celé 3 hodiny. Parádní výkony herců a báječné vtipy. Když se k tomu přidá ještě to, že je film natočený podle zkutečné události, tak k tomu není opravdu co vytknout. ()

Petrus1

Myslím, že je docela opovážlivé nahnat všechny notorický útěkáře do jednoho tábora, byť je sebevíc zabezpečenější. Jeden se o útěk pokusí už při převozu, pár dalších během prvního dne a ostatní ho začnou plánovat hned, jaxe za nimi zavře brána tábora. McQueen se na to snaží jít chytře a hledá slepá místa...bohužel neúspěšně. Všichni jsou taky drzí jak opice a zřejmě spoléhají na to, že se jim nic nestane, maximálně skončí v díře. Jejím nejčastějším obyvatelem je samozřejmě Hilts. Hned, jak díru opustí, pokusí se zas o útěk. On je ze začátku totiž tak trochu sólista...a jak to asi dopadne? No jasan...šup do ďoury :-) Vlastně on stráví většinu filmu v díře. Ostatní, ale pracují pospolu a připravují se na velkej útěk. Navenek hrají pro Němce i divadýlko, že jsou náruživý zahrádkáři a dokonce se jim podaří vyřešit i největší problém - kam s ní. :-) Když se bachaři diví, co všichni dělají v koupelně, mají pohotovou odpověď: "Dohlížím na něj - jsem plavčík." Chtějí taky požádat Hiltse o pomoc s útěkem...ten jim sice tvrdí, že by to neudělal ani pro vlastní matku, ale tragická událost ho nakonec obměkčí a k ostatním se přidá... Film je to fakt úžasnej...určitě mi nezůstanou vzpomínky nejen na přípravy útěku, ale i na proslavenou motocyklovou honičku...a hlavně ho táhne skutečný příběh, což určitě ovlivnilo (asi nejen) moje hodnocení...plnej počet ale přesto nedávám...v jistých věcech mi to připadlo docela naivní - nezdá se mi, že by se Němci chovali v zajateckých táborech tak mírumilovně a kamarádsky...a stejně nechápu, kde to všechno vzali a jak na takový geniální nápady může někdo přijít...šikulové :-) Přes ne zrovna optimistický konec, je v tom cítit jakási naděje (což je doprovázeno hudbou). Právem Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Výpravný, hrdinský dobrodružný film na námět románu Paula Brickhilla, jenž se v mnohém podobá Sturgesovu dřívějšímu snímku Sedm statečných (objevují se zde tři hvězdy z tehdejšího hereckého obsazení: McQueen, Bronson a James Coburn), doplňuje nezapomenutelná hudba Elmera Bernsteina, která nádherně podtrhuje všechny úžasné okamžiky děje." ()

laserr

7/10 Fascinující ukázka toho, jak se dělá napjetí. Film má přes 2,5 hodiny, ale první 2 hodiny doslova prosviští, zatímco divák nervózně poposedává na okraji sedačky. Poslední třetina filmu už by mohla být trochu prosekána, abychom se k závěrečnému rozuzlení dostali rychleji a je škoda, že se film nepokusil více o historickou přesnost. ()