Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Redix

Nechápu jak může mít tenhle film hodnocení 89% a být v top filmech když se jedná o naprostý nesmysl. Tak za prvé, Steve MCQueen není ve filmu skoro vůbec, kromě konce, vidět. Za druhé, Němci jsou tam vykresleni jako uplný dementi. Za třetí, ta stupidní hudba mě ubijela! Na to o co ve filmu jde se to podle mě dalo udělat na hodinu a půl a ne z toho dělat skoro 3 hodinovej film! Nebejt na konci onen útěk, tak dám snad hodnocení odpad protože ten film je neuvěřitelně naivní a troufám si říct stupidní. Velký útěk je pro mě Velké Zklamání, jedna hvězda za Švýcarské Alpy. ()

Jeand´Boa

Další z hereckých koncertů, kde hrají jen ti nejlepší ze své doby...inteligentní a dobrodružný snímek s prvky humoru, který však nedělá z filmu frašku...výtečné dílo, jehož průběh není zas tak předvídavý, jak by se mohlo od začátku zdát... ()

Modus

Poslední dobou, nemám moc štěstí na novinky, a tudíž musím sahat po starých klasikách…Jednou z nich je i bezesporu The Great Escape a to hlavně díky nesmrtelnému skoku na motorce přes ostnatý drát, to rozhodně patří mezi největší kaskadérské kousky všech dob…Rafinovanost pokusu o útěk a jejich propracovanost mě opravdu udivily…Nejvíce se mi líbil výkon uprchlíka Steve McQeena…Ústřední melodie filmu je taky dost návyková a nese se celkem ve veselé náladě, ostatně jako celý film, bohužel konec mě vyvedl z míry, skoro jsem zapomněl jaká zvěrstva Němci páchali, i když tento film má přízvisko podle skutečné události, běhá mi mráz po zádech…Bál jsem se délky filmu a nudy, ani jedna obava se však nenaplnila, celý film plyne a divák nemá šanci se ani na okamžik nudit…Pro mě je to příjemná změna vidět válečný film i jinak než jen samé bitvy…Film byl natočen pouhých dvacet let po válce, a ta skutečnost byla stále více než živá, sám režisér Sturges se spíše soustředí na život v táboře a přípravy plánu na budoucí Velký útěku, než by jste si mysleli...Pro mě osobně nezapomenutelný film, legenda mezi všemi útěkářskými filmy a film na který se s chutí, i přes tu děsivě dlouhou délku (která ale lehce uteče, protože ve filmu se stále něco děje), rád znovu podívám… ()

Eki

Přijde mi zvláštní, že tábor, který má nejtvrdší opatření proti útěku, tak se zajatcům podaří vybudovat opravdu neuvěřitelný tunel. Ta volnost pohybu zajatců byla dost prapodivná... ()

Stíba

Ze všech vězeňských filmů má tenhle kousek nejpropracovanější a nejrozvedenější strukturu plánu útěku. Ve filmu se neustále něco děje a ty necelé tři hodiny jsou opravdu nezbytné k rozebrání celého příběhu. Motýlka jsem viděl už dříve a teď je mi jasné proč v něm byl Steve McQueen na samotce tak přesvědčivý. Tady to totiž vypadalo, že se mu tam opravdu líbí, že je to prostě jeho plac. Mezi "útěkářskými" filmy můj možná nejoblíbenější po Shawshanku. ()

Hulk Hogan

Legendární film s neskutečnou plejádou herců v čele s McQueenem. Miluju filmy z vězěňských táboru a tenhle se řadí k naprosté špičce žánru. ()

Pesosek

Dlouho jsem se nemohl "donutit" ke shlédnutí tohoto filmu a teď vůbec nechápu proč? Nejspíš díky délce přes 3 hodiny (pro mě smrtelná dávka), datu vzniku, celkově jsem se odhodlal jen díky vysokému hodnocení...avšak snímek mě opravdu okouzlil....opravdu vynikající dobrodružné válečné drama, výborní herci, kvalitní humor....jeden z klenotů světové filmografie. ()

Killingjoke

O válečných zajatcích za 2SV už bylo natočeno nespočet filmů. Některé jsou výborné, jiné působí jako prvoplánované, rádoby soucit vyvolávající slátaniny. Velký útěk režiséra Johna Sturgese se naštěstí řadí k té první skupině. Dostáváme se do blíže nespecifikovaného zajateckého tábora, kam jsou pod dohledem pozemních jednotek Luftwaffe přivezeni zajatí váleční piloti, kteří nejvíc touží po svobodě a každý z nich má za sebou spoustu pokusů o útěk z jiných táborů. Tato útěkářská "elita" vymyslí plán, jak by z tábora mohlo utéci skrze prokopané tunely co nejvíce vězňů během "noci, kdy nesvítí měsíc". Film natočený na motivy skutečného a tragického útěku, který se udal 24. března 1944 ze zajateckého tábora u města Sagan ve Slezsku, je jednak skvělým válečným filmem a jednak místy až karikaturním vyobrazením hloupých fricků, kteří se nechají mnohokrát napálit od svých vězňů. Víc než cokoliv jiného je však zábavným dobrodružným filmem, který si udržuje svůj vtip a napětí až do bolestného konce. Režisér John Sturges, známý především veleslavným westernem Sedm statečných měl k dispozici výborné herecké obsazení a přizval si zde dokonce pár starých známých ze zmíněného snímku, v čele s tradičně skvělým Steve McQueenem. Velký útěk se právem řadí mezí válečné klasiky a scéna, kdy Steve McQueen přeskakuje po honičce na motorce hraniční ostnatý drát je prostě boží... ()

Torgal

Hlavný problém, ktorý som mal, spočíval v tom, že tábor v ktorom boli hrdinovia väznení bol skôr skautský ako zajatecký. Na to, že tam mali byť strážení najväčší útekoví machri bol režim mimoriadne voľný. Druhým problémom je samozrejme dĺžka, ktorá je jednoducho prepálená. Inak má film výborné postavy, parádne sa naň pozerá a má dobrý "flow", ale pri danej minutáži už toho človek začne mať ku koncu dosť. 8/10 ()

Kubeska

Škoda, že tento film nemůžu vidět znovu poprvé, to bych asi musel skočit do filmu Věčný svit neposkvrněné mysli a nechat si tam vymazat paměť. ()

Dr.Cilka

Pozerane kvoli vysokemu hodnoteniu, dopozerane s velkym sebazaprenim. Tomuto filmu chyba akykolvek zmysel pre realitu a zanrovo by skor spadal medzi komediu/"historicke sci-fi". ()

Critic

Zvláštní, že film odehrávající se v zajateckém táboru uprostřed nacistického Německa, může mít tak odlehčený "skautský" náboj. Dobrodružná klasika to je však určitě právem. Možná bych dal 4*, ale Steve McQueen na motorce to zachránil. Však mu to na ní šlo až tak, že nakonec hrál i nácka na motorce za ním. Dnes má každej hlavní herec 3 dabléry na kaskadérské kousky, Steve McQueen zas naopak klidně zaskočil místo kaskadéra a za to palec hore. ()

mak.

Pro americké válečné filmy 60. let mám slabost. A tenhle je opravdu skvělý. Od příběhu přes herce až po samotnou atmosféru. 90% ()

Arequipa

Výborně natočený film se skvělými herci, kde nechybí vtip. Závěrečná část filmu je vystřízlivěním z optimismu, který v sobě divák celý film krmí, drží palce, doufá, fandí... Přes dlouhou stopáž nemá film hluchá místa a ani chvíli nenudí. ()