Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Rocky62

John Sturges nám naservíroval další chod v podobě velmi dobře propracovaného příběhu, na kterém sem si opravdu pochutnal, tahle lahůdka mě vtáhla do děje hned od začátku a nechtěla mě pustit ani v závěrečných titulcích, výkony McQueena a Bronsona vynikající, nechybí tu napětí, akce ani humor, téměř celý film je obsazen do takové zvláštní veselé atmosféry, která diváka neuvěřitelně zaujme, sice jsem musel sahnout trošičku hlouběji do peněženky abych tento film získal, ale byl jsem nepochybně okouzlen. ()

eLeR

Žiadna dráma, žiadne napätie, ale poriadna zábava. Bavilo ma sledovať to ich plánovanie a ako im všetko vychádza (teda až na toho Škóta). Ešte aj hudba bola povzbudivá. 60 minút pred koncom sa ale ukľudnila, miestami až stíchla. Pridalo sa napätie .. a už len sledujete ako to všetko dopadne. Veľký útek nie je žiadna nuda. ()

classic

Obľúbili si prácu na Siedmych Statočných,a tak sa režisér JOHN STURGES a trojica odtiaľto:STEVE McQUEEN,CHARLES BRONSON a JAMES COBURN púšťajú do napínavého dobrodružstva z druhej svetovej vojny o útekoch spojeneckých zajatcoch,inšpirovaných skutočnými udalosťami... Do partie pribúda aj známy herec,budúci režisér RICHARD ATTENBOROUGH,v tejto mnohopočetnej partii spojeneckých zajatcov sa plánujú úteky za ostnaté drôty,kde si koledujú o priamu streľbu od nacistov...V tomto tábore sú kadejakí experti,ktorí majú na konte veľa útekov,môže sa zdať,že keď sa takéto mozgy spoja dokopy,aby sa pokúsili o hromadný útek s dvestopäťdesiatimi mužmi tak na jednej strane poriadne riskujú,ale na druhej zase vzniká kompletná spolupráca všetkých z tábora,aby nevzniklo dajaké podozrenie...Ale chybička krásy sa vždy nájde,útek sa im podarí,ale koľko ich to zvládne až do konca nechávam na divákovi samotnom. Upozorňujem,že film má 2 hod a trištvrte,takže ak si niekto myslí,že sa bude nudiť,tak to nie je prakticky možné,teoreticky už áno.Od McQuenna sa dá očakávať viac,je to nefalšovaný BOREC,ktorý miluje adrenalín,vzrušenie,nebezpečie...Ale voľný čas trávi na samotke,aby neskôr pochopil,že ako jedinec toho veľa nezmôže,tak sa pridá do partie a posledná,konečná AKCIA je výborná,každý ide svojou cestou,v pätách majú náckov.McQuennova jazda na motorke je tou konečnou bodkou za zapamätania hodným filmom,kedy sa on posledný vráti do tábora ako najväčší! Myslel som,že dám na druhýkrát plné hodnotenie a zaradím do TOP 100,no zatiaľ asi nie. ()

Jirka_Šč

Hvězdé obsazení, skvěle natočené a podle skutečného útěku ze zajateckého tábora Stalag Luft III 23. března 1944. Plné hodnocení nedávám kvůli úpravám. Jednak při skutečném útěku nebyli zřejmě Američané (ale tři Češi naopak ano), podstatnější však je určitá nerealističnost tábora. Film mohl být temnější a realističtější. Místo toho je oslavný a hrdinský. Američanům šlo zjevně o to, aby to byl trhák a aby to bylo přijatelné i pro Němce. ()

heyda

No ze začátku to vypadalo spíš jak dětský tábor, kde nacisti vodí neposlušné chlapce za ruku, aby si šli umýt ruce, radí jim co na sebe, aby jim nebyla zima, zpívají společně Vánoční koledy, slaví den nezávislosti a je to prostě prča :-) ---- sice malinko přeháním, ale ten přístup nacistů a celkový režim v táboře mi přišel směšný. Možná šlo o záměr udělat to odlehčeně. I hudba koresponduje spíš s tím, že jde o humorně-dobrodružný snímek než o drama, ikdyž na závěr začne přituhovat... Každopádně co se týče samotného útěku, je nutné zmínit, že je to provedeno přesně, inteligentně a chytře. Ke všemu herci jsou fantastičtí - tak ještě aby né, když jde o herce ze sedmi statečných doplněné dalšími nadprůměrnými herci. Délka je poněkud přetažená, ale i tak jsem spokojený s tímto filmečkem a myslím, že 4 hvězdičky mu sluší nejvíc. ()

jojinecko

Klasika, ktorá vonkoncom nenudí ani napriek svojej stopáži. Skvele natočené, napínavé..Len ma zarážala skutočnosť, že nemecký dozorcovia boli voči zajatcom dosť benevolentný, vzhľadom na radikálne postupy blízke Tretej Ríši. ()

sharky

Napínavé a zábavné, jenom mi přijde, že film je zbytečně dlouhý (nemám nic proti tříhodinovým filmům, ale tady je na tu délku málo děje). Ještě zajímavějsší než film samotný mi přišel druhý bonusový dvd disk s dokumenty o skutečném velkém útěku. Tvůrci si zaslouží pochvalu za to, jak věrně se film držel reality. Ale vůbec se mi nelíbil richard attenborough v hlavní roli, je sice skutečné postavě hodně podobným, ale nemá vůbec žádné charizma a celou dobu před kamerou jen toporně postává. ()

BMW12

Film určitě své kvality má, ale ta stopáž byla opravdu přepálená, jelikož je tam i spousta hluchých momentů. Překvapilo mě, že tam vězni byli téměř jako na nějakém prázdninovém táboře. Další scenáristickou chybou bylo, že Danny je hromadu týdnů v tunelu, kope tam jako o závod, ale když má utéct, tak má najednou klaustrofobii. Ale bylo zajímavé sledovat, jak se vězni pokouší o útěk a napětí začalo gradovat, když se to skupince také povedlo. Bohužel to dopadlo, tak jak to dopadlo. ()

ARI50

Dokonalý film, menší komedie a byla dobrá zábava. Akce útěk a následné dopady, na daný rok skvělý film a skvělý herci, vůbec jsem se nenudil ani délka filmu nevadila. V tomhle filmu se nesmí logika brát v potaz jinak si to člověk neužije. ()

Ištván87

Vzhedem k lehkosti, s jakou film plyne a vzhledem k množství velice vtipných scén chronického útěkáře v podání vynikajícího McQueena by člověk skoro nečekal ten drsný konec, kdy je velká většina uprchlíků bez soudu postřílena. Bohužel se to takhle nějak stalo, a to je skutečnost, která tomu tíživému pocitu ještě přidává. ()

mm13

Presne tak - akčný, dobrodružný, vojnový a dráma. Klasika tohto v americkej kinematografii mimoriadne obľúbeného žánrového mixu. Avšak až príliš vybrúsená, z dnešného pohľadu predvídateľná, bez skutočnej iskry. Viac sa pri natáčaní tvrdo a profesionálne pracovalo, než tvorilo, ak viete čo tým myslím. ()

luka4615

Dobrodružná klasika, jejíž hlavní předností jsou brilantně sehraná zvučná herecká jména, vtahující příběh podle skutečných událostí a dnes již notoricky známý hudební podkres, jež dává snímku The Great Escape punc neopakovatelné krystalické podívané ze staré školy. Snad jediný nedostatek celého snímku tkví v místy neuvěřitelně naivním scénáři, což je patrné zejména při shánění pomůcek pro kopání tunelu. Avšak až na tento "malý" detail se jedná o svižný a "must see" snímek, jež by si žádný filmový fanoušek rozhodně neměl nechat ujít. Skvělá práce! „Colonel Von Luger, it is the sworn duty of all officers to try to escape. If they cannot escape, then it is their sworn duty to cause the enemy to use an inordinate number of troops to guard them, and their sworn duty to harass the enemy to the best of their ability.“ ()

Sawy

Abych si mohl tento naivní a velmi zábavný útěkářský film vychutnat skutečně v celé jeho kráse,musel bych jej vidět v původním znění,kde se skutečně míchají jazyky,kde vyniknout drobné nuance scénáře,kde naplno zazáří herecké výkony.Rošťácký kukuč Stevea McQueena ovšem nestárne,stejně tak charisma největších týpků stříbrného plána,jakými byli Charles Bronson nebo James Coburn.Nejen oni pak z Velkého útěku dělají velký chlapácký film,pro které měl John Sturges skutečně cit.Z historického hlediska je minimálně rozporuplný,má své logické trhliny typu Bronsonovy náhle propuknuvší klaustrofobie,ale co na tom záleží,když navzdory stáří a téměř tříhodinové délce stále upřímně a bezelstně baví? 85 % ()

Morholt

Hned na začátku jsem si klepal na čelo. Soustředit do jednoho tábora všechny notorické útěkáře a navrch jim rozdat zahradnické náčiní? No to může jen blbec. Tedy nevím, nakolik je to výmysl scénáristů či zda je to realita, ale přišlo mi to trošku mimo. Nicméně po chvilce jsem nad tímhle úletem mávnul rukou. Další věcí, co mi maličko vadila, byla postava Stevea McQueena, kterou si nejspíš Američané kompenzovali, že na téhle slavné spojenecké akci neměli žádný, nebo jen minimální podíl Jinak se ovšem jedná sice o velmi dlouhé, ale zábavné a inteligentní dobrodružné drama, které i samotné kopání přes 100 metrů dlouhého tunelu podává dechberoucím způsobem. A samozřejmě je tu i řada velkých hereckých jmen, z nichž vyčníval Richard Attenborough v roli útěkového šéfa. Dokázal bych si představit remake, ale ne proto, že by originál byl špatný, ale proto, aby se na tuhle akci znovu zavzpomínalo. 90% ()