Do zvláštního tábora, který za druhé světové války nejvyšší německé velení vybudovalo pro nejproblémovější zajatce spojeneckých armád, přiváží eskorta nové vězně. Místní velitel, plukovník von Luger je pevně přesvědčen, že se nikomu ven uniknout nepodaří. A proto nemá smysl ani něco podobného plánovat. Přesto se již první den o útěk z tábora pokusí hned několik nováčků. Velitel zajatců Bartlett, jemuž se v minulosti podařilo připravit již několik úspěšných útěků, navrhne svému nadřízenému Ramseymu akci, při níž by z tábora najednou zmizelo dvě stě padesát zajatců. A tak se rozběhnou pečlivě utajované přípravy na největší útěk druhé světové války. Důležitou roli v něm hrají Američané Hendley a Hilts, Angličan Blythe, Australan Sedgwick a Polák Velinski… Působivé drama, které patří mezi nejlepší válečné filmy, natočil úspěšný hollywoodský režisér John Sturges, podepsaný rovněž pod dramatem Stařec a moře, westerny Sedm statečných, Poslední vlak z Gun Hillu, Přestřelka u O.K. Corralu, Hodina pušek či sci-fi Zajati vesmírem. Přestože příběh byl inspirován skutečnou událostí, nezdůrazňuje jeho tragiku a spíše se soustředí na život v táboře, na důmyslné přípravy a plány hrdinů. Vsadil přitom na širokou řadu osvědčených hereckých osobností (Steva McQueena, Jamese Garnera, Charlese Bronsona, Jamese Coburna, Donalda Pleasence), které brilantním způsobem ztělesňují určitý typ. Hudbu k filmu napsal americký skladatel Elmer Bernstein. (Česká televize)

Sdoom

Parádní podívaná, i přes dlouhou stopáž nenudí ani chvilku. Co mi ale vadilo, a jak tak pročítám komentáře, nejsem sám, je až přílišné odlehčení a příliš optimistický pohled na věc. Věřit se tomu prostě na mnoha místech nedá. ()

srbak

Až keď uvidíte Steva McQueena lietať malebnou krajinkou vojnového Nemecka pred obrovskou tlupou fašistov, pochopíte skutočný význam slov túžba po slobode. ()

Borec3

Dloooouhý, zbytečně moc. Nejsem programově proti "věčněhrajícím" filmům a dívat se na McQueena nebo Bronsona s Coburnem mi už vůbec není proti mysli, ale, upřímně řečeno, Velký útěk mě vcucnul až během samotné akce útěku a rozličných osudů partičky důstojníků. Až do samotného závěru mám z idealistického režisérského podání pocit, že vlastně-o-nic-nejde. Je to jen absurdní hra, v níž každý večer Němci i Angličani odloží své role a dají si přátelskou partii šachů. ()

rozbris

Útěk spojeneckých důstojníků, pilotů či vojáku z tábora pro ně zřízený. Vše se odehrává za 2. světové války. Utéct se všichni snaží do neutrálního švýcarska a to na motorce, letadlem, autobusem či vlakem. Film mě dojal a na konci, kdy skoro všechny pochytali a všech 50 zastřelili z kulometu, to jsem byl i na ty fašisty nasraný. Válak je svinstvo. ()

bari68

Po ,,únikových,, filmov viz. Shawshank, Alcatraz alebo Motýlek ďalší kvalitný dobrodružný film. Pohľad na charizmatického McQueena je vždy emociálne jedinečný zážitok. Vzhľadom na takmer trojhodinovú dĺžku film nenudí,čo je veľké prekvapenie ,ale je miestami trochu nevyrovnaný. Film aj keď je drámou, tak sa evidentne netají aj ľahkou iróniou .Veľmi zaujímavé dielo , ktoré aby ste pochopili a čom tu všetci píšeme musíte vidieť. ()

Seti

To se to pánům utíkalo, když jim za to téměř nehrozila smrt, ale tak dlouho se chodí se džbánem...:-) Výborná klasika s ještě lepším (a hlavně dokonale vyváženým) hereckým obsazením. Čekal jsem sice, že postava Stevea McQueena bude trochu vážnější, ale i tak pecka (nejlepší postavy Coburn a Bronson). Co se mi ovšem zdálo sakra neuvěřitelný bylo, jak mohli v lágru nepozorovaně sehnat tolik hadrů a různejch věcí!? Pokud je to všechno vážně podle skutečný události, tak smekám! 4,5 ()

SkyLukey

Nezdráhám se říci, že Velký útěk je mým nejoblíbenějším válečným filmem, který jsem viděl. Tolik hvězd na jednom plátně a tak skvostný film. Jak je možné, že jsem jej viděl až teď, 40 let po premiéře? Steve McQueen je herec za všechny prachy a vůbec, omluvte mě, jdu se podívat na další jeho filmy... ()

Wally

Krásnej chlapáckej film se skvělým hereckým obsazením...pomalu jsem si chvilkama myslel, že koukám na Sedm statečných, akorát v reáliích 2. světové války. Film má dlouhou stopáž, ale ani v jednom okamžiku jsem se nenudil a film zkoukl najednou. Moc hezký... ()

klúčik

Výborný vojnový film z prostredia tábora utečencov vo Francúzsku. Výborné herecké obsadenie vyšperkované S.Mc Queenom. 85%. ()

KoRner

Lahôdkové obsadenie, to je asi to, čo si budem pamätať najviac z tohto filmu. O čo mal optimistickejší úvod o to smutnejší bol koniec. Len nerozumiem ako tento film mohol prejsť cenzúrou -zajatecké tábory tu nie sú to, čo nám ukazujú vo väčšine filmov. Ale za odvahu môžem s čistým svedomím dať 4*. ()

Nassau

I haven't seen Berlin yet, from the ground or from the air, and I plan on doing both before the war is over. (80%) ()

bruceman7

Ani se mi nechce věřit, že by dokázali v utajení dát dokupy tak propracovanou výkopovou techniku (a také ta velice volná atmosféra v táboře, tolerantnost bachařů). Ale v každém případě zajímavé, zajímavé! Všem jsem držel palce.8/10 ()

Fordzy

Nejzábavnější filmový útěk všech dob. Ve výpisu žánrů chybí "komedie", od začátku do konce jsem se skvěle bavil. Délka není žádnou překážkou. Nepřekonatelný Steve McQueen ve své nejzábavnější roli, předvádí nejvyšší faktor frajerství jaký kdy náckové poznali. (V mé topce) 95% ()

Loki_Six

"Colonel Von Luger, it is the sworn duty of all officers to try to escape. If they cannot escape, then it is their sworn duty to cause the enemy to use an inordinate number of troops to guard them, and their sworn duty to harass the enemy to the best of their ability." ()

Han22

Veleslavný a také jediný známý válečný film z roku 1963. Xkrát jsem ho viděl v TV programu, ale až dnes poprvé jsem ho shlédnul. Je to opět jedna z těch tříhodinových šíleností, které ale ani na vteřinu nenudí. Naopak, jedná se o parádní "prison break" film, kde se v šíleném plánu pokouší dokonale zorganizovaná skupina dostat ze zajateckého tábora prakticky všechny vězně. Je to fakt propracované do neskutečných detailů, že byl člověk žasl co ti scénáristi vymysleli - kdyby to nebylo podle skutečné události. V poslední třetině jsou nádherné záběry krajin a měst, Sturges navíc herecky nenechal nic na náhodě. Přivedl si hned tři "statečné" McQueena, Bronsona a Coburna, k nim pak Garnera, Attenborougha, Pleasance a to ještě v jedné roli hraje Gordon "Cowley" Jackson, který vypadá úplně stejně, jako o 15 let později v Profesionálech. Proč jenom 4*? Postav je prostě moc a pletly se mě, naivita nácků a vůbec celý ten fešácký kriminál je neskutečný. A v kontrastu s tím mě naštval SPOILER konec, ve kterém většina uprchlíků zařve a zbytek až na pár je pochytán. To si mohli odpustit. KONEC SPOILERu. Jinak válečný film roku 1963. ()

LEATHERFAC

Hm...plejáda hereckých es (nikoliv z SS) a německý zajatecký tábor pro spojence, který připomíná spíš pionýrský tábor o prázdninách - já nevěděl, že je to válečná komedie. První půlka filmu je lehce otravná - spojenci jsou třeskutě vtipní, hláškují o 106, spiklenecky pomrkávají jeden na druhého i na nás do kamer, chodí si hrdě na samotku jako v hokeji na střídačku a němci jsou tu tradičně naivní, trochu pitomí, trochu neschopní a dokonce i trochu hodní... Do toho valí pitomoučká vojenská hudba (tedy hlavně motivy v první půlce, pak se to zlepší) , která téma odlehčuje ještě víc, než hláškující spojenečtí vojáci. Po úmorné a zdlouhavé první půlce se to naštěstí konečně trochu rozjede, začne se kopat a taktizovat. Sice moc nechápu, jak je možné v zajateckém táboře sehnat tolik věcí, ale tady se moc na logiku nehraje - byť se jede "podle skutečných událostí". (Pozor spoiler) konec je překvapivě nedobrý (tedy pro spojence). Stýf McKrálovna mi nikdy moc k srdci nepřirostl a tady je tak namachřenej, že je totálně na ranu. Oproti tomu Coburn toho moc nenakecá ale sympatie stříká na všecky strany. Budoucí majitel Jurského parku, tady ještě mladý a bez fousů je taky celkem sympaťák a lehce mi připomíná mladého Hopkinse. Jinak celkově rozvleklý a předlouhý průměr. Rozhodně žádný kult. ()