Harry Potter a Relikvie smrti - část 1

• Velká Británie Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (více)
Dobrodružný / Drama / Rodinný / Fantasy

Scénář:

Steve Kloves

Kamera:

Eduardo Serra

Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Carolyn Pickles, Jason Isaacs, Bill Nighy, Bonnie Wright (více)

Dlouho obávaná válka se zlem začala, Voldemortovi Smrtijedi kontrolují ministerstvo kouzel i Bradavice a zatýkají všechny, kdo by se jim chtěli postavit. Harry a jeho přátelé mají před sebou těžký úkol, chtějí najít a zničit tajemství Voldemortovy nesmrtelnosti - viteály. Při pátrání po nich nejsou nikde v bezpečí, proto se každý den přesunují a stanují v lese. Jejich samota vyústí v hádky podporované temnou mocí viteálu. Ron pak své přátele opouští. Ne na dlouho, brzy si uvědomí sílu přátelství a začne své kamarády hledat. Společně jsou poté úspěšní a jeden viteál se jim podaří zničit. Opět sjednocené trio se vydává navštívit otce Lenky Láskorádové. Od něho se dozvídají o Relikviích smrti - neporazitelné kouzelné hůlce, kameni schopném vzkřísit mrtvé a neviditelném plášti, který shodou okolností Harry již sedm let vlastní. A tato hůlka je to, co Voldemort hledá, jako pojistku proti Harrymu... (TV Nova)

liborson

Ačkoliv si již od 5. dílu na mladého kouzelníka začínám pomalu zvykat, nový Harry Potter byl pro mě spíše velkým utrpením než skvělým požitkem v kině. Stejně jako u posledního dílu i zde byste hledali pořádnou akci marně. Celých 146 minut je ve znamení nudy, trapných rádoby komických scén, špatného dabingu a vyhoření námětu. Bohužel tento film si nezaslouží více jak 50%. Technicky je sice zvládnut dobře, nicméně stupidní scénář, hlavně jeho nelogičnosti, špatný dabing (jsem zvědavý na anglickou verzi) a hlavně za natahování děje, který je už opakován a nemůže nic nového nabídnout. ()

Kybela

Ach, ti chudáci novináři, co musí chodit zadarmo na předpremiéry dlouho očekávaným filmů! Tak s nimi soucítím, že si musí vytrpět to skoro dvou a půl hodinové peklo plné nudy a špatně zrežírované adaptace...Z jakého důvodu chodí lidé do kina na něco, co je nezajímá? Také bych mohla chodit na horory a obdarovávat je tu všechny jednou hvězdičkou, ale neudělám to ze dvou důvodů - horory mě neoslovují, takže je to pro mě naprostá ztráta času a také nemám ani tolik peněz, abych si mohla dovolit chodit do kina na každý druhý film. Stojím si za tím, že literární předloha Harryho Pottera je dokonale řemeslně provedená a filmové adaptace jsou hodně kvalitní. Že je nejlepší díl od Alfonsa Cuaróna je jasné, přesto se mi velice zamlouvají i díly Davida Yatese. Konkrétně tedy tento díl mi přijde skvělý. Výstižně je vybráno to podstatné, aby se v ději neztráceli ani ti lenivci, co "neměli čas si to přečíst". Herecké výkony jsou pro mě překvapivě naprosto úžasné, je vidět, že se všichni stále zlepšují. Mnohokrát jsem se zasmála, což je na filmu obdivuhodné vzhledem k tématice a ponurosti děje, dokonce si dělají legraci i z mnohých klišé. Jestli někdo dokážete natočit sedmý díl Harryho Pottera lépe, ukažte se, velice mě to zajímá :) Skoro bych však zapomněla na úplně dokonalou animaci příběhu o relikviích smrti, která mi sebrala všechen dech a nadmíru mě potěšila svou originalitou. ()

ondrach

Perfektní film, nezklamal. Dávám 4+ za občasné zásadní změny od knihy, ale uznávám, že jinak se příběh v nejdůležitějších momentech poměrně držel knihy (kdo četl knihu, tak to ví). Ti co dávají nízké hodnocení asi knihu nečetli a nechápou souvislosti, což je pochopitelné. A mimochodem, jsem rád že jsou 2 díly, protože do jednoho by se to vešlo stěží (opět, to pochopí jen pravý fanoušek)!! ()

Jamall

Rozhodl jsem se si pustit první část Relikvií před opětovným shlédnutím druhé části v kině a najednou jsem asi prozřel. První část Relikvií se pro mě místy stala až nesnesitelnou, což z ní dělá nejhorší film této ságy. Luxusní momenty (úvod, Příběh tří bratří, rozbití viteálu a další) střídané s těmi velmi špatnými (násilně vecpaný humor, ministerstvo kouzel). Ostatní díly si pustím rád, tenhle nikoliv. ()

0Fusion

Jsem fanoušek knižní série a tenhle film mě naprosto zklamal. Celou dobu sledujeme pravidelné střídání "stanových" scén s více či méně akčními "mezihrami", jejichž výsledek je divákovi tak nějak ukradený. Díky absolutně necitlivé ruce střihače navíc není problém se v záplavě postav, míst a magických předmětů zamotat. Film má jediné pozitivum: pochopil jsem díky němu, že J. K. Rowling psala celou ságu na koleni bez jakéhokoliv plánování děje (výjimkou jsou poslední dvě knihy, které jsou jakž takž provázané). Tím u mě velmi klesla na váženosti. ()

Honzad007

Filmově možná rozdělení na dvě části škodí a straší trošku neuceleným dojmem s neustálým řešením, novými problémy a poznatky bez vyvrcholení, ale z pohledu knižního fanouška je to požehnání. Věrná a nadprůměrná adaptace famózní knihy, velký počet silných momentů, které jakoby patřily do dospělého filmu a ne Pottera. David Yates z Harryho Pottera totiž napříč kostrbatému scénáři vytvořil kompletní filmový zážitek pro všechny, dospělý snímek s jasně vymezenými hranicemi a smyslem! Co se zdá běžnému divákovi jako vata (příroda, povídání, příroda, akce, povídání), docení ve druhém díle. Tam se totiž jednotlivé skvěle vystavené střípky spojí v epické finále této ságy, na kterou je rozhodně obrovský důvod se těšit. Relikvie smrti nabízí úžasně silné emoční scény (ať už je to tanec Harryho s Hermionou, smrt Dobbyho, pobyt na Ministerstvu kouzel, Godrikův důl či znázornění totality) propojené s důležitými dialogy a vygradované extra povedenými napínavými scénami. Nadšení naprosto vrcholí úžasnou animací bajky o smrti a třech bratrech a velmi symbolická poslední scéna mrtvého Brumbála s děsivým Voldemortem dokazuje, že jsme viděli teprve přípravu na závěr. Vzhledem k tomu, že knižně jsme se po tomto díle ocitli na straně číslo 400, plní nám tak Yates velké přání v podobě dlouhé finální bitvy o Bradavice, vysvětlení, vzpomínky a pointy celé série- všemu bude zřejmě věnován dostatečný prostor. Shrnuto a podtrženo, J.K. Rowlingová může být nadšená: rozdíly s knihou jsou minimální, hustě nabitá a děsivá atmosféra přetvořena i na plátně, ústřední trio hraje jako o život a David Yates splňuje očekávání, která jsme v něj v souvislosti s posledními dvěma díly vkládali. Bravo! ()

Xpat

Takže... Pokud se podíváme na triky. Fajn, dobrý, ale co měl proboha znamenat ten debilní pokud o rozdělení na dvě části?! Kdyby se to dalo do jedný a to protažené stanování atd., které nudilo ke smrti, se zkrátilo, tak by se z toho něco možná stvořilo. Po vydařeném šestém dílu, který měl charakter přišla do kin nehorázná sračka keců. Toť snad tak vše. Film pro mě byl úmorný, ale hlavně dlouze dementní. Upraveno 21. 11. 19:33 - Ok, z jedné hvězdičky přidávám další dvě - První za Carterovou a druhou za efekty, ale za dabign bych měl strhnout, ale což. ()

ElKamil

Srovnávat knížku s filmem je samozřejmě naprostá blbost, jelikož psaný text působí na čtenáře jinak než obrazová sekvence na diváka, přesto si ale dovolím říct, že četba relikvií byla mnohem zajímavější než jejich sledování na plátně. Alespoň co se první části týče. Rozumím tomu, že první "polovina" knihy není tak akční jako druhá, nicméně přesto mohli z té trochy akce, která tam je, vytěžit více. Když už na to přišlo, bylo to zbytečně moc rychlé - ať už se jednalo o část v Malfoyově doupěti a na ministerstvu, které paradoxně považuju za jednu z nejlepší část filmu. Ubrat určitě šlo na těch předlouhých záběrech v začátku filmu. Jsem mírně zklamán, nicméně když vezmu v potaz to, co nám zbylo do druhého a závěrečného dílu, opravdu se na něj těším, protože tam na nějaké nezáživné prostoje opravdu nebude čas a prostor. Zatím na mě Relikvie působí jako v půlce utnutý film (což jsou), takže zatím hodnotím 7/10. ()

l.bejk

Pu uvodnich 15 minutach sem si rikal ze to bude super dil ale opet moc dialogu,trailery naslapnute tak se kazdy hrne do kina.Je to rozhodne lepsi nez predchozi dil ,jeste nam zbyva zaverecny doufam ze to bude nejlepsi dil s cele serie a uzavre uz konecne kapitolu o Harry Potterovy ()

Neuroxerus

Přišlo mi to chvílema takové o ničem... Od 1. dílu HP chodím do kina a nyní je to poprvé, kdy tento film nenaplnil mé očekávání...zbývá snad jen doufat, že druhá část tohoto filmu to zachrání...A jak již tady někdo zmínil, místy mi to připomínalo přeslazený Twilight. Na druhou stranu vyprávění o třech relikviích smrti bylo zajímavým oživením a něčím pro mne nečekaným. Osobně jsem očekával, že tento film bude temnější a akčnější...nechám se překvapit druhou částí a možná poté změním názor i na první část pokud vše zapadne tak, jak by mělo. ()

Rieux

Zaciatok konca velkej sagy, na ktorej moja generacia vyrastla, nie je nastastie takym sklamanim ako predchadzajuca zbytocna sestka a to aj napriek tomu, ze tvorcovia sa rozhodli natocit tu najnudnejsiu cast celej potterovskej serie, ktora sa takmer cela odohrava v lese, kde sa stale pred niekym uteka alebo nieco planuje. Scenar dostal do ruky opat nanestastie Kloves, ktory nema stipku talentu ako prerozpravat knizny pribeh do zrozumitelnej formy aj pre neznaleho divaka. Vdaka bohu, ze tentoraz jeho pisatelsky antitalent ostava v pozadi a prejavi sa iba miestami - tanecna scena Harryho a Hermiony, ci toporne dialogy. Prijemnym osviezenim je premena hlavneho tria na zamestnancov ministerstva, kde David O'Hara, Stefan Rhodri a Sophie Thompsonova hravo zatienia "velke hviezdy" Radcliffa, Grinta a Watsonovu. Ich mimicke herectvo je velmi presvedcive a vtipne. Na chvilu som si povedal, ze je skoda, ze ucinky vsehodzusu su len docasne. V dosledku mnozstva postav a maleho priestoru je pre vacsinu tazke vyniknut, dari sa to najma Feltonovi, ktoreho Draco Malfoy sa stava ozaj tragickou postavou ako z antickych eposov. Naopak Voldemort v podani Fiennesa ci Bellatrix v podani Bonham Carterovej uz nemaju co nove ponuknut. Yates odviedol celkom slusnu pracu. Podarilo sa mu relativne putavo a prehladne prerozpravat nieco, co celu siedmu cast len brzdilo v deji a pripravovalo na velke finale. Nevyhol sa vsak chybam z minulych dielov, preto to lepsie nez na priemer dopadnut nemohlo. Co by s takymto materialom asi urobil Cuaron? ()

punkyii

Kvůli bezvadným recenzím jsem do kina šla s velikým očekáváním. A to byla chyba. Čekala jsem naprostou bombu bez špetky nudy, ale čeho jsem se dočkala? Scénář je nepochybně hodně slabá stránka, která kvalitu filmu tahá hodně dolů. Na druhou stranu, Yates je génius a některé prostřihy a záběry mi doslova braly dech. Ale co mi určitě vadilo nejvíc? Nepochybně je to snaha o co nejtemnější atmosféru nakombinované s hloupými vtipy, které byly určeny pro mladší diváky a do atmosféry filmu naprosto nezapadali. Ale jelikož jsem Pottermaniak, dávám o hvězdičku víc než bych měla, protože tak krásný a dokonalý příběh si to určitě zaslouží. Doufám, že part 2 to vytáhne výš. ()

Kira Reborn

Nevim, co se komu nelíbí...tohle byl zatím snad nejlepší ze všech filmů Harryho Pottera...rozhodně jsem se nenudila naopak jsem konečně neměla pocit, že je tempo filmu až přípiš zrychlené a film hezky plynul bez toho, aby se tam vyskytla nějáká zbytečná pasáž. Dávám čtyři a těším se na další :) ()

Tempest

Je jednoznačně trochu škoda, že se jedná jen o rozjezd před velkou finálovou bitvou o Bradavice. Film se hodně drží děje podle knížky, nezaregistroval jsem moc odchylek. Hlavní hrdinové se poprvé ocitají výhradně mimo školu v Bradavicích, finální boj se blíží a jejich jedinou šancí je najít všechny viteály a zničit je. Film má poměrně hutnou atmosféru, je zde pár lekacích scén, ale zase to není takový horor, jak se podle recenzí zdálo. Děj se soustřeďuje na 3 hlavní postavy, které v podstatě neslezou z plátna, ostatní jen paběrkují. Film je to vynikající, ale konec byl tak trochu násilný, spíše to vypadalo jako kdyby měla být přestávka v kině, škoda, že si musíme počkat na pokračování celý rok. Moje hodnocení 7/10. ()

EddiePJ

Čekal jsem, jak si David Yates poradí se sedmým dílem, protože s nadcházejícím koncem série je jasné, že on a celý jeho tým hrají o všechno. Podaří se uzavřít HP se stejnou grandiózností jako například Pána prstenů nebo bude sedmička následovat předchozí díly v jejich sestupné tendenci? Tak na tuhle otázku si budeme muset ještě počkat do července 2011, ale díl 7.1 mě velmi příjemně navnadil a dává tušit, že s HP by to mohlo dopadnout stejně dobře jako s Pánem prstenů. Nápad rozdělit poslední díl do dvou částí se ukázal dle mého názoru (i přes mé počáteční pochyby) jako dar z nebes. Tímto způsobem mohl Yatesův tým zachovat většinu důležitých událostí z knihy a tím pádem žádné nepřeskakovat. Sled událostí je sice v některých případech ve filmu nelogický, ale nikdy tato nelogičnost nebije přímo do očí. Technicky je film na velmi vysoké úrovni. Chtěl bych vyzvednout hlavně kameru Eduardo Serry a hudbu Alexandre Desplata, která velmi dobře podkresluju jinak chmurnou atmosféru snímku. Z herců opět vyčnívá vynikající Alan Rickman (Severus Snape) a Ralph Fiennes (Voldemort), ale neztrácí se ani trojice hlavních představitelů - hlavně Rupert Grint následovaný Emmou Watson. Dle mého názoru obsahuje film dvě opravdu geniální scény - první je putování Harryho, Rona a Hermiony, které doprovází hlas z rádia čtoucí jména mrtvých. Druhou je "Příběh tří bratří" - absolutní vrchol snímku. Celkově je Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 velmi povedeným snímkem, který se spolu s "Vězněm z Azkabanu" řadí k vrcholům celé dérie. ()

AdamK.

Cituji z recenze Mr.Hlada, protože mi mluví ze srdce: "...s trochou snahy střihače by to celé mohlo mít dohromady pouhých patnáct minut a mohlo by to fungovat jako celkem efektní intro k opravdovému finále. Pak by člověk klidně mohl i přehlédnout ty do očí bijící logické kiksy v chování hrdinů. Harry Potter a Relikvie smrti z roku 2010 jsou naprosto zbytečný film. A já se jako divák očekávající napětí, dobrodružství, zajímavý děj a alespoň kousek „velkého finále“ cítím podvedený." ()

stihac10

naprosto ultimátní nářez, který strhává fakt že druhá půlka knížky je prostě víc akční a míň závisí na vztazích hlavních hrdinů.... příběh - sice dost osekaný, ale podle předlohy, herecké výkony - chvalitebé, efekty - úžasný (zvlášť komiksové zpracování příběhu Tří Bratří je excelentní, kamera - lehce roztřesená a takto bych mohl pokračovat dále, ale ..... Je to prostě Harry Potter!!! ()

Cajka

Ubohost! Poslední díly se mi VELICE líbily, ale toto jsem nečekal. Nejsilnější scéna (asi dvou sekundová) byla o mučení Hermiony a začátek na motorce, ale na tom film nepostavíte. Daniel Radcliffe strašný. Láskorád strašný. No nečekal jsem to. Lidi přečtěte si knihu a nekoukejte na to. Jsem zklamán. Jenom klišé. ()

Nikiana

První část velkolepého finále je sice věrná knize, ale bez jejího přečtení bych asi občas tápala. Také se mi zdály některé scény přehnané - například scéna na začátku s Hagridovou motorkou. V uších mi i občas zaskřípal český dabing, ale za ten film nemůže. Celkově je to další dobře zvládnutý díl Harryho, ale něoc mi k němu chybělo...už se těším na závěrečnou část:) ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

21.08.2023

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

Finále Rychle a zběsile jako dva filmy?

07.02.2020

Herec a producent Vin Diesel oznámil, že desátý film jeho rodinné akční ságy Rychle a zběsile bude nejspíš rozdělený na dvě části. Snímek se tak vydá cestou například posledního Harryho Pottera nebo… (více)

Divergence se přesouvá do televize

Divergence se přesouvá do televize

21.07.2016

Půlení závěrů velkých sérií není zrovna populární trend. U Harryho Pottera nebo Stmívání se to ještě podařilo, Hunger Games ale docela klopýtaly a sérii Divergence tyhle čachry rovnou zlomily vaz.… (více)

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

Hobit 1: 2012, Hobit 2: 2013... Hobit 3: 2014?

26.07.2012

Peter Jackson to už nenápadně naznačoval na Comic Conu v San Diegu. Hobit mu pořádně nabobtnal a za 266 natáčecích dnů bylo pořízeno tolik materiálu, že z něj Jackson pohodlně sestříhá buď dva extra… (více)