Columbo

• Česko Inspektor Colombo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, (1971–2003), 93 h 41 min (Minutáž: 70–98 min)

Předloha:

Evan Hunter (kniha)

Série(10) / Epizody(67)

Recenze uživatele PeteBuck k tomuto seriálu (65)

Jak vytočit vraždu (1978) (S07E04)

Tak už len ten začiatok ma dorazil. Brána z Občana Kanea a iné rekvizity z domu pána psychiatra. A ten spôsob vraždy bol celkom originálny. Koniec ale nenechal na seba dlho čakať. Ako to povedal poručík Columbo: "Musím povedať, že ste ma sklamal. Myslím, svojou neschopnosťou, zanechal ste dôkazov, ktoré by potopili loď." Tá gulečníková hra poručíka Columba na konci filmu nemala chybu. Veľmi dobrá časť. ()

Spiklenci (1978) (S07E05)

Toto bola prvá časť, ktorú som videl. A tak trochu zvláštna. Columbo a IRA. Spočiatku ma to nechytilo, ale keď som videl ďalšie časti, tak som sa už od toho neodtrhol. Neskôr sa mi táto časť začala páčiť. Íri boli vždy týpci, Columbo absorbuje ich veršovanky, pivo a whisky. ()

Columbo jde pod gilotinu (1989) (S08E01)

Pokiaľ si spomínam, tak touto časťou sa vrátil Columbo na scénu. Veľmi dobrá časť o tom, ako dokáže robiť jeden šikovný človek z ostatných tupcov. Ten koniec bol brutálny. Možno by sa tá časť mohla volať Columbo hrá vabank, nestrčil by som hlavu pod tú gilotínu, ani keby čo bolo. Columbo sa slušne uviedol do novej éry tohto seriálu. Škoda že ten koniec nebol aspoň tak dobrý ako začiatok. ()

Vražda, kouř a stíny (1989) (S08E02)

Veľmi slušná časť. Hlavne koniec, kde sa poručík zahrá na režiséra. Pekný náhľad do Hollywoodu, je často zaujímavé, že ako sa časť chýli ku koncu, tak od vraha sa začína odvracať šťastie, rúca sa jedna vec za druhou a vtedy sa zjaví Columbo, aby vraha totálne dorazil. Toto je jeden z tých prípadov. Fishera Stevensa som videl naposledy v seriáli Californication, kde zomrel obesený na dverách a so stiahnutými nohavicami. Vie si strihnúť fakt zaujímavé úlohy. ()

Sex a ženatý detektiv (1989) (S08E03)

Pokrčený Columbo sa objavuje v sexuálnej poradni. Sila. A hlavne tá scéna, kde za ním chodia jeden za druhým jednotliví členovia ordinácie, tak to som letel z kresla. Jedna z tých naozaj slušných častí. V mnohých častiach sa človek dozvedá všeličo nové. V tomto prípade o kurtizánach. Inak takého hajzla by som aj ja zabil. ()

Velké podvody (1989) (S08E04)

Pekný náhľad do toho, o čom je armáda. Kšeft, kšef a zasa len kšeft. A Columbo sa tu ukázal ako celkom slušný chmaták, keď ukradol zložku, ktorá sa nikdy nemala dostať na svetlo. Slušná časť. ()

Vražda jako autoportrét (1989) (S09E01)

Moja najobľúbenejšia časť. Columbo analyzuje sny, aby dostal vraha. Je to trochu strašidelná časť. A ten portrét Columba by som chcel. ()

Planý poplach (1990) (S09E02)

Netradičná časť, ale skvelá. Z poručíka urobia blbca, ale ten sa s neuveriteľným ovládaním stiahne, aby sa mohol vrátiť a uštedriť zločincom riadny kopanec do zadku. Columbov protivník bol riadne slizký had. Ale ten koniec nemal chybu. ()

Na programu vražda (1990) (S09E03)

A zasa Patrick McGoohan s jeho tradičným sústredeným pohľadom. Dobrá časť, Columbo dostane vraha vtedy policajným hitom. Usvedčenie pomocou otlačkov zubov. Paráda. ()

Odpočívejte v pokoji, paní Columbová (1990) (S09E04)

Skvelá časť. Už len ten začiatok, kde sa pochováva pani Columbová, ma znepokojil. Potom som sa upokojil, lebo som si uvedomil, že je to určite iba Columbova finta. Jeden z tých príkladov, keď si myslíme, že sa s niekým zahrávame a sme nad vecou a náhle precitneme do faktu, že v skutočnosti sme to my, s kým sa hrajú. Ten koniec bol perfektný. Columbova hláška: "Nemôžem dopustiť, aby Vám prešla vražda, okrem toho ste sa pokúsili zabiť moju ženu a mňa. Ja to beriem veľmi osobne!" Ak by akýkoľvek protivník poznal poriadne Columba, tak by si po tejto hláške sral do nohavíc. ()

Žonglér - Vražda v Malibu (1990) (S09E06)

Veľmi slušná časť. Trochu netradičná časť, lebo vraha síce na začiatku vidíme, ale potom sa objavia pochybnosti. Paráda bola, keď Columbo rozpráva jednu zo svojich historiek, aby donútil sestru obete prezradiť, čo treba. Columbove nevinné historky majú vždy parádny podtext. ()

Columbo na univerzitě (1990) (S10E01)

Mne sa tento diel veľmi páčil. Columbo má proti sebe hneď dvoch nafúkaných bohatých hajzlíkov, ktorí si myslia, bohvieako sú mazaní. Už len tá scéna, kde Columbo vidí, ako si z neho robia haranti žarty a Columbo prednesie vetu: "Len sa smejte, chlapci!". Tak bolo jasné, že chlapci to majú spočítané. Dostane ich jedným, pre neho typickým, spôsobom. Proste na nich nastraží pascu. A urobí rekonštrukciu, ktorú by nevymyslela Agatha Christie, ani keby čo bolo. ()

Vražda škodí zdraví (1991) (S10E02)

Výborná časť. George Hamilton tradične uhladený, ale dokáže sa premeniť v ťažkého hajzla. A ten Columbov výlet do XXX-predajne, kde ho balí ťažký magor v baloňáku, tak to bola sila. Tak isto výrok jednej štetky na ulici: "Hej, fešák, nechceš mi ukázať, čo máš pod tým baloňákom?" Columbovi od začiatku niečo na vražde smrdí, lepí jednu čriepku na druhú, až nakoniec dostane svojho hlavného podozrivého usvedčujúcim dôkazom. ()

Columbo a vražda rockové hvězdy (1991) (S10E03)

Výborná časť. Columbo má proti sebe ťažkého protivníka. Columbo dostane riadne ťažkú ranu vo forme "nepriestreľného alibi", ale rýchlo sa spamätá a zasadí osudovú ranu. A výstup Little Richarda, pri ktorom vidíme tancujúceho Columba, tak to bola sila! ()

Smrt bere jackpot (1991) (S10E04)

Trochu slabšia časť. Ako sa pošťastí chudákovi, ktorému jeho šťastie záhy zoberie hodný strýček Leon. Toho chalana mi bolo ľúto. Rip Torn sa vždy hodil na takéto charaktery. Keď sa zaškľabil, tak to často neveštilo nič dobré. Nech už hral kdekoľvek. Ale koniec bol srandovný. Malý chlpatý chmaták pomohol usvedčiť vraha. ()

Není čas na umírání (1992) (S10E05)

Boli 2 časti Columba, ktoré sa natočili podľa McBaina. Jedna vyšla, druhá nie. Toto bola tá druhá. Nebolo to zle natočené, ale únos ako časť Columba, napätie a strach, či sa Columbo všetko vyšetrí naozaj načas, aby zachránil manželku svojho synovca, či kto to je, to trochu kazilo. Nebolo to proste ono. A ešte k tomu ten úlisný úchyl. No, nebolo to zlé, ale je to podľa mňa jedna z najslabších častí Columba. ()

Vrabec v hrsti (1992) (S10E06)

Výborná časť. Neskutočná zápletka, kde sa určití ľudia predbiehajú, aby obeť zabili. A mŕtvych je tu na Columba trochu viac. Ale túto časť mám veľmi rád, vkuse sa niečo deje, mŕtvoly sa sypú a Columbo má práce vyše hlavy. Rozuzlenie na záver je úúúpplne parádne. ()

Ve hře je všechno (1993) (S10E07)

Tu mi nevadilo, že toho týpka zabili. Ja by som ho asi zabil sám. Faye Dunaway stále kočka, akurát na konci sa mohol Columbo trochu viac zľutovať, ale tak čo už s detektívom, ktorý by nasadil želiezka aj anjelovi. ()

Motýl v šedých stínech (1993) (S10E08)

Tu je William Shatner neskutočne slizký. Keď sa objavil v Columbovi v sedemdesiatych rokoch, tak som mu v tej časti ako-tak fandil, ale tu hral neuveriteľného hajzla. Columbo na konci rozcupuje "kapitána Kirka" na sračky s mobilným telefónom. Bomba. ()

Columbo v přestrojení (1994) (S10E09)

Jeden z mojich najobľúbenejších príbehov. A paradoxne na motívy Ed McBaina. Parádne to prepojili. Knižku s Columbom. Vyšlo to na 100 %. Nemôžem povedať ani jedno zlé slovo. Napätie a záhady od začiatku až do konca. A ten kúsok s parkovacími hodinami. Klobúk dole. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young