Matka

(festivalový název)
  • Jižní Korea Madeo (více)

Jeden z nejosobitějších korejských tvůrců nového tisíciletí přichází po hitech Pes, který štěká, nekouše, Vzpomínky na vraždu a Mutant s vysoce intimním dramatem matky, která bojuje o záchranu syna. Celý život Hye-ji se točí jen kolem jejího „chlapečka“, sedmadvacetiletého muže, v jehož dospělém těle je uvězněno dítě. Když je syn obviněn z brutální vraždy, je Hye-ja jediná, kdo věří v jeho nevinu... Film byl uveden na festivalu v Cannes v sekci Un certain regard. (MFF Karlovy Vary)

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2009 - uvedené v sekcii 'Un certain regard' ◘◘◘◘ MFF Mar del Plata 2009 - Cena SIGNIS ()

Tyckin

Není to můj první snímek na téma obvinění mentálně postiženého z vraždy, ale způsob zpracování se zde úplně nevyvedl. Jde o lehce nezáživné drama na téma svědomí se zajímavou pointou, ale napětí a větší emotivnost tu zkrátka chybí. ()

Caminzind

Vraha jsem správně vytušil již v prvních minutách filmu (a věděl, že bude-li můj odhad správný, tak se naseru), a z toho důvodu srážím jednu hvězdu. Dokonce i ty jehly, jsem čekal, že v té boudě ona ztratí a on najde. Dílo je to však filmařsky brilantní a jsem rád, že mě Joon-ho Bong příliš nezklamal (a to ani ve své zálibě v mentálních poruchách). Moji důvěru má i nadále. Ale příště méně předvídatelnosti. ()

agathon

začínám si tohohle člověka vážně hledět... v současnosti o sto procent zajímavější autor, než svého času "orgiasticky" velebený Kim Ki-Duk. ()

zette

Ukazka toho, ze nektere matky to maji sakra tezsi nez ty ostatni. Vyborna a jeste lepe zahrana postava Hye-Ji bezpecne utahne cely snimek. Je zde vsak vice zajimavych postav, film me bavil. ()

chelseaman22

Poslední dobou začínám úspěšně ztrácet důvěru v jihokorejskou tvorbu, která je pro našince nejen netradiční, ale oproti severské kinematografii i nepříjemně brutální. Od filmu jsem definitivně očekával více, než jen hlupáka a jeho matku, která se synem po večerech prováděla značně podezřelé věci. 34 % Celosvětový příjem k 7. 2. 2020: $17,149,348, což je 3,43 násobek rozpočtu ()

neoBlast

Jun-ho Bong se pomalu ale jistě stává největší režisérskou jistotou na jihu Korejského poloostrova. I přes nesporné kvality mě ale Mother moc zpočátku nebavila což naštěstí zachránila v poslední dramatické půlhodince, ve které se zúročil všechen předešlý vývoj postav a jejich motivací. Mother si jistě pozornost zaslouží, protože nám Jihokorejci dlouho nic tak zajímavého nenabídli. 70 % ()

Antek

Jihokorejská kinematografie si zapisuje další zářez a Bong Joon-ho definitivně potvrzuje, že patří do režiserské (myšleno celosvětově) elity. Příběh matky, jejíž láska nezná hranic a která se ze všech svých sil snaží zachránit syna, je strhující svou upřímností a naléhavostí, kterou onu lásku popisuje. A uvnitř vší té rozervanosti navíc Bong nezapomíná upomínat na Hitchcocka a připravovat thrillerové scény plné jakési temné aury, jež vaší duši chtivou "něčeho" originálního zcela naplní (téměř všechny takovéto scény v Bongově podání končí jinak, než by se čekalo). Typická rozpolcenost režisérových filmů je přítomna i zde: humor střídá násilí, horror vztahový film a černá komedie tragický příběh. Tohle je ovšem trademark v pravém slova smyslu, žádná neumělá křeč. Je až neskutečné v jakém uměleckém duchu Bongova filmografie pokračuje a jak se svým každým dílem posouvá dál a tím pádem posouvá dále i hranice filmového vědomí. Říkejte si, co chcete, ale toto dokáže jenom ta asijská kinematografie. ()

ghatos

Vztah psychicky závislé matky na mentálně retardovaném potomkovi nenabízí první hodinu nic extra. Domníval jsem se, že zápletka je určitou variací českého Václava. To se naštěstí nepotvrdilo. Detektivní linka příběhu je dobře zpracovaná. Má i filosoficko-etický přesah. Je třeba ocenit tvůrčí invenci a originalitu režiséra = 3,5*. ()

Almásy

fascinujúci film o matke milujúcej tým najabsolútnejším spôsobom. nesmierne sugestívne poňatý film, perfektne napísané a smutné oči Hye-ja Kim a jej neskutočne odhodlaný a strhujúci výkon veľmi dlho nedostanem z hlavy. ()

venca163

Zklamání. Já prostě nemam rád filmy, který jsou postaveý na "úchvatnym výkonu" hlavní postavy, takže pak akorát člověk čumí 129 minut na close-up ustaranýho/zoufalýho obličeje tý matky. Věřim, že to pro tu babču bylo vysilující a nějakou tu cenu za hlavní herečku si odnesla možná právem, ale ještě větší vysílení způsobuje tenhle film divákovi. Společně s naprostou absencí emocí (jak se to tady sakra stalo?) působí film vyloženě jako tortura - protože příběh a osudy postav vám budou nejspíš ukradený. A argumentaci typu "to tady nebylo to hlavní" neberu (btw. žádný vizuální orgasmy jsem taky neprožil), thriller má být o příběhu a napětí, tečka. Rozuzlení triviální (wake up, its 2009). Už dlouho jsem tak fyzicky netrpěl nudou. Od autora Vzpomínek na vraždu jsem prostě čekal mnohem víc. (60%) ()

Reanimated

Zapomeň... Joon-ho Bong thrillery umí jako nikdo jiný. To, co mi ale vždycky utkví v paměti není jen mistrovská režie, parádní zvraty a hutná atmosféra. Jsou to ty jeho drobné epilogy. Stejně jako u Kang-ho Songova udiveného pohledu v Memories of Murder, i tady mě při finálním tanci mrazilo. I když je nutné uznat, že to bylo o hvězdičku slabší. Na vině je dle mého názoru slabší Bin Won - korejskému hezounovi to prostě většinou nežeru. I když v jisté scéně jeho pojetí zafungovalo skvěle. Na tu bezradnost a zaklapávání mobilu člověk jen tak nezapomene. ()

SpaceOdyseus

Krasa. Bong dramata opravdu umi a tady si napsal vskutku netradicni dilo. Na prvni pohled banalni pribeh o matce a zpomalenem synovi se ubira netusenymi zakruty, za kazdym rohem je necekany zvrat a emoce se povaluji vsude. Cele je to uzasne natocene s poctivou davkou absurdity a podivnosti. Krasna, silna prace, ke ktere se velmi rad vratim. ()

dormouse

Film je určitě lepší, než si myslím já. Ale působí na mne, bohužel, jiná mimika a dikce ve všech korejských filmech, jiný druh humoru, takže tyto filmy na mne mají jen malý dopad, nerozezní ty pravé struny. ()

Oralfabet

Od začátku mi bylo jasný, že tohle bude film s fantastickým posledním záběrem. A byl. Nejdepresivnější Bong, co jsem zatím viděl, ale pořád je to zároveň svěží a celkem morbidním způsobem místy i dost legrační. Hye-ja Kim jsem viděl poprvé a rozhodně na mě udělala dojem. 9/10 ()

Florfila

Obrazově uchvacující. Dějově velice silné. Strhující herecký balet. V poslední době film, který mě dokázal neskutečně překvapit. Každá jedna postava vykreslena jako groteskní obludárium byla fascinující. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě