V r.1972 natočil během jednoho týdne legendární hongkongský herec a mistr bojových umění Bruce Lee tři akční scény ke svému nově připravovanému filmu Game of Death. V tomto snímku chtěl Bruce představit svůj vlastní bojový styl Jeet Kune Do a měl ztvárnit titulní roli bojovníka, který se musí dostat na vrchol pětipatrové pagody, přičemž každé patro hlídá strážce, jenž je mistrem jiného bojového umění. Natáčení však bylo záhy přerušeno, neboť Bruce dostal nabídku natočit svůj první film v Hollywoodu(Enter the Dragon, 1973). Po jeho dokončení se k projektu Game of Death vrátil,ale pouhý měsíc nato předčasně umírá a nedokončený materiál je na pět let uložen do trezoru.

V r.1978 se rozdělané látky chopil režisér filmu Enter the Dragon - Robert Clouse a Brucovi blízcí přátelé a spolupracovníci Sammo Hung, Robert Wall či Dan Inosanto a očekávaný snímek se konečně dočkal uvedení do kin.

Příběh byl lehce pozměněn. Hlavním hrdinou je herec a šampión v kung-fu Billy Lo, který se dostane do sporu s mafiánskou organizací, jenž se rozhodne nepohodlného soupeře odstranit. Billy Lo atentát jako zázrakem přežije a využije situace k předstírání vlastní smrti,aby se následně mohl vrátit a pomstít. Film je částečně sestřihem scén z Brucových starších snímků, zbývající sekvence byly natočeny pomocí dvojníka, kterého hráli přeborník v taekwondo Tai Chung Kim a herec a kaskadér Biao Yuen. Vyvrcholením příběhu jsou pak zmiňované tři scény uvnitř pagody se skutečným Brucem Lee. Nejvíce pozornosti jednoznačně poutá finálový souboj Davida s Goliášem, respektive Bruce s Hakimem v podání Kareem Abdul-Jabbara, v té době nejvyššího basketbalisty na světě. Klub NBA Los Angeles Lakers,za který Jabbar hrál, kvůli natáčení údajně pojistil jeho nohy na milion amerických dolarů! (Vojcl)

Ivoman

V 80 kách možná super, dneska by to byl propadák největšího kalibru. To jeho ječení a žádný viditelný kontakt jsou pro současnou kinematografii naprosto příšerné. ()

Filmaris

Neviem no ak by tento film nikdy nevznikol asi by bolo lepšie. Celý nápad na príbeh a použitie archívnych záberov len aby z toho vznikol celovečerný film mi prišiel úbohý. Bruce Leeho doubleri, ako Tai Chung Kim alebo známejší Yuen Biao po choreografickej a bojovej stránke odviedli slušnú prácu no akonáhle som sledoval dialógy, kde rozprávali a tvárili sa ako Bruce, tak to bolo dosť zle. Smiešne až okaté, že to skrátka nie je pravý Bruce bolo aj to, že jeho doubleri skoro stále nosili okuliare. Je to skrátka podivný film, kde je použito veľa archívnych záberov z Bruceových starších filmov, ktoré často krát ani nepasujú do daných scén. Naša hlavná postava Billy Lo ešte k tomu všetkému dostane 2 krát na držku, čo je dosť nevídané vo filmoch, kde hral skutočný Bruce. Záverečná scéna, kde už je skutočný Bruce v ikonickej žltej kombinéze je taktiež príšerne zostrihaná nehovoriac o záberoch, ktoré použili niekoľko krát a potom ešte zrkadlovo. Pochváliť snáď môžem len (theme) sprievodnú hudbu, ktorá zaznie niekoľko krát a zopár naozaj dobrých bojových choreografií a zábery, kde je skutočný Bruce v žltej kombinéze. Filmu by prospel aj lepší koniec, ktorý by film ukončil dôstojnejšie. (natočených vraj bolo viac koncov) ()

jjimmy

škoda tohto nedokončeného filmu, aj keď už je v mnohých scénach je bruce nahradený dablérom, stále to má šmrnc, a záverečné súboje v pagode, sú jednoducho dokonalé! ()

Werick

Škoda že to Bruce Lee nedokončil jináč by to bylo zas oněkolik tříd lepší ale i tak tři scény stačí. Jediný co mi vadilo ten Jabal to se trochu nehodilo a zbytek filmu o ničem. ()

Rony

Mě připadá že tu mluvíte o úplně jiném filmu...tohle je Leeho njehorší film..leč né jeho vinou. Jemu v dokončení zabránila smrt. Ale co s tím provedl Robert Clouse, to byla vražda podruhý. ()

Silblade

3 hvězdy za Bruce. Původní Hra smrti, jak bylo prezentováno v dokumentu Warrior's Journey o Bruce Lee, měla vypadat docela jinak. Kdyby ji Bruce stihl dotočit, určitě by to byl další z jeho velkých úspěchů. Film celý je až na těch závěrečných 15 minut blbost, neúcta k mistrovi. ()

kramatos

Budu zlý, film uplně o hovnu, což alespoň trochu zachraňuje solidní choreografie konečné série duelů. Musím říct že je to první film s Brucem Lee, který jsem shlédnul a teda ty jeho opočí skřeky a grimasy mě nepřesvědčily. ()

lukasmyval

Tak jsem přišel o panictví s Brucem Lee. Co napsat o člověku, kterej si jako předkrm dá Chucka Norrise, pak pokračuje šedou "The Crazy 88kou", seřeže mobilní Power Rangers a vše zakončí obr černochem, ke kterému mě nic nenapadá až na to, že Lee měl jeho nohou až po krk (doslova). Snad jen napíšu, že Leeho soundefekty jsou k nezaplacení. Nicméně mladého Jackieho Chana mám radši. ()

HKstars

Stačí jeden článek na to, abych popsal neuvěřitelné neštěstí, které se Brucovi přihodilo po jeho smrti? Zřejmě ne a to nejsem ani super hardcore fanoušek, takže v této recenzi nepadnou nevybíravá slova. Bruce Lee tenhle projekt plánoval dlouhá léta. Základním konceptem bylo, že hlavní hrdina (on), vysloužilý mistr bojových umění, je donucen korejským gangem vyloupit tajemnou pagodu, která prý skrývá velké poklady. Vstupuje do věže a v každém patře na něj čeká mistr určitého bojového stylu, musí porazit všechny a vystoupat až na vrchol věže, aby získal poklad a zachránil svou rodinu, kterou Korejci drží jako rukojmí. Bruce chtěl tuhle myšlenku dotáhnout do konce a skutečně sehnal kvalitní bojovníky - Dana Inosanta, Whang Ing-Sika, mistra v hapkido Ji Han Jaeho (učitel Whang Ing-Sika) a Kareema Abdula-Jabara, který byl nejen nadšeným studentem Brucova Jeet Kude Do, ale hlavně byl opravdu "velký". Ten měl být finálním bossem a jeho stylem bylo právě Jeet Kune Do. Bruce však našel jeho achillovu patu, byl citlivý na prudké sluneční světlo. V závěru souboje měl Bruce rozseknout papírovou stěnu pagody a získat tak rozhodující výhodu. Bruce natočil asi čtyřicet minut materiálu (patnáct minut použitelných záběrů, které ve filmu uvidíte), včetně bitky s Jabarem, ale musel práci přerušit kvůli natáčení Enter the Dragon. Ke Game of Death už se nevrátil, protože nečekaně zemřel. A tady to celé mohlo skončit, z filmu by zbylo jen čtyřicet minut syrového materiálu, který by si fanoušci promítali na srazech. Komerce je ale svině, takže o pár let později se zrodil "fantastický" nápad Game of Death dokončit, rozuměj přidat jí vlastní příběh a roztáhnout ji na celovečerní délku. Úkol hodný boha vzal na svá bedra Robert Clouse, kterému všichni věřili snad proto, že Enter the Dragon byl tak dobrý film. Velká chyba. A nebyla zdaleka jediná. Jak dotočit film bez Bruce? Použijeme doubly! Tak se objevil Bruce Le a Bruce Li, kteří nejen že nebyli Brucovi vůbec (ale vůbec) podobní, ale navíc neuměli ani bojovat. Sammo Hung jako přizvaný choreograf se mohl snažit jak chtěl, ale nevytřískal z nich ani jednu podařenou kombinaci. Celé peklo ale nakonec má příběh (i když filmaři zcela ignorovali Brucovy poznámky, podle nichž šlo film dokončit v duchu již natočeného materiálu), i když to chtělo vzít obrázek Bruce, vystřihnout z něj tvář a přilepit jí doublům na obličej (to ve filmu opravdu je!), popř. spojovat naprosto nesouvisející záběry a ordinovat doublům velké tmavé brýle, popř. opatrné postoje v místech kam reflektory nesvítí. Ufff... Hlavním hrdinou filmu je slavný herec Billy Lo, kterého obtěžuje mafie. V první hodině filmu Billy dostává neustále přes hubu a navíc gangsteři zastrašují jeho dívku. Nezastaví je ani pár modřin, takže Billy pomalu (velice pomalu) dospěje k rozhodnutí, že půjde do té věže, kam ho pořád lákají a všechny tam vymasí. Původně mělo být v pagodě pět bojovníků, ale Bruce natočil je části tří soubojů, dotočen byl ještě souboj doubl vs. "jeden blbej přehrávající hollywoodskej herec" a pak je tu plešatý boss jako třešnička na dortu (Bruce se ho ani nedotkne, sám spadne ze střechy a stihne při tom zlikvidovat neónový nápis, tady se Sammo nečekaně blýsknul). Koukatelných by mělo být právě těch posledních dvacet minut, v nichž se Bruce objevil a rozdal si to (narážky si strčte za klobouk) s většinou svých žáků (Dan Inosanto, Kareem Abdul-Jabar). Problém je v tom, že z Brucovy strany nešlo o hotové scény, kdyby nezemřel, zřejmě by ještě dotočil pár záběrů, vylepšil nějaké detaily. Clouse v celém filmu pracuje se surovým materiálem, tu a tam si vypomůže záběrem z úplně jiného Brucova filmu, neštítí se použít ani záběry z Brucova pohřbu! Celé to vypadá hrozně amatérsky, např. ze záběru uvnitř místnosti se stříhá na záběr Bruce, který evidentně stojí někde na ulici apod. Není tedy divu, že i ona nezfalšovaná dvacetiminutovka (možná je to i míň) působí velice rozpačitým dojmem. Souboj na nunčaky s Danem Inosantem je solidní a odehrávat se v tomhle duchu celý film, možná bylo zaděláno na klasiku (takhle si budeme pamatovat jen typickou žlutočernou motorkářskou kombinézu), ale souboj s Kareemem těží jen z fyzických rozdílů mezi bojovníky. Kareem se možná u Bruce něco naučil, ale při svých 2.20 metrech neumí zvlášť kopy provést nijak fotogenicky, opět narážíme na nutnost určitých předpokladů, pokud film vysloveně nechcete vidět a nevíte o pozadí jeho přípravy, neukoukáte ani prvních deset minut. Tak MOC je tenhle film špatný a klidně ho nazvu urážkou Brucovy památky. Bylo by fajn vymazat kus historie, zapomenout, že tenhle film existuje a nechat na základě Leeových původních návrhů natočit remake. Je to nesplnitelný sen, dnes už je komercionalizace i hongkongské filmové branže natolik pokročilá, že víc jak dvě hvězdy do filmu nenacpete, navíc všichni bojovníci, kteří za něco stáli, už pokojně zestárli a vyklidili plátna mladším, bohužel už ne tak zručným. Game of Death není filmem v pravém slova smyslu a výsledek určitě neodpovídá Brucovým vizím, takže ve vašem vlastním zájmu vám radím, abyste ho z jeho filmografie nemilosrdně vyřadili a prostě ho ignorovali. Jenže vy se na něj stejně podíváte, protože lidi jsou od přírody zvědaví. Ale já vás varoval. Pamatujte má slova! Dvacku za souboj s Bobem Wallem (doubl) a Danem Inosantem (Bruce) a kvalitní hudební téma Johna Barryho (i když se opakuje do zemdlení). Na DVD od Hong Kong Legends je k dispozici 39 minutová verze, sestříhaná podle původních Brucových poznámek z dosud nezveřejněných záběrů, které Bey Logan vyhrabal v archivech Golden Harvest. Zjistíte, že původně mělo být všechno ÚPLNĚ jinak a ty tři bojové scény najednou v kontextu vyznívají o dost líp. Hned si uvědomíte, že kdyby to celé natočil Bruce, mohla to být klasika, souboj s Inosantem je v téhle verzi výborný, na napětí získá i duel s Kareemem, je to prostě "úplně jiné kafe", jestli máte šanci si tuhle verzi pustit, pak neváhejte. 20% () (méně) (více)

Sunwheel

Dlho som sa stránil pozrieť si, čo spravili s majstrovým kratším záberom pre pripravovaný film v celovečeráku. A moje obavy sa naplnili. Do oči bijúce scény, kde nevidíte legendu zápasiť, ale akúsi jej paródiu pretrpíte aby ste v nasilu pozliepanom príbehu čakali na scénu s ňou. Z nej cítiť tú atmosféru Bruceových filmov (preto nejaké hviezdičky dať musím). Mimo nej je to len veľmi nepodarená paródia, ktorá sa snažila vytrieskať nejaké tie doláre. Divím sa, že toto neskončilo niekde v odpadkoch súdneho dvora. ()

Tomulka

Když vezmeme okolnosti vzniku tohoto filmu tak musíme přimhouřit oči. Ale i přes to se nedá na začátek moc dobře koukat je to hrozná nuda. No hold Bruce je Bruce a toho nikdo nezastoupí!!! Poslední boje v restauraci jsou prostě nejlepší ale to je na více hvězdiček prostě málo. ()

Mukade

ani len choreografia tých bitiek kde hral pravý Bruce nebola veľká sláva (v pomere k jeho najlepším filmom), nieto ešte ten zvyšok. "Veľký biely veľmajster" na konci a druhý biely v šatni mi akurát tak liezli na nervy ako boli smiešne overpowered k Bruceovi na to aké mali smiešne nemotorné a pomalé pohyby... ()

weetya

Příběh absolutně nijak nesouvisející se závěrečnými bitkami v pagodě. Jak to mohli takhle naroubovat na sebe? Nechápu. ()

Pellik

Nudil som sa, to sú moje prvé pocity po zhliadnutí tohto filmu. Je mi jasné, že to ani nemohlo inak dopadnúť, keďže sám Bruce Lee nečakane umrel. Zápletka je preto nezaujímavá až rozvláčna, prakticky film ako taký nemá silný dej. Najviac akcie príde samozrejme na konci filmu, kde hrá sám Bruce, vtedy to je mlátička, ako sa patrí. ()

smokenmon odpad!

5 hvězdiček bych dal leda originálním scénám s Brucem, ale kvůli zbytku odpad. Doporučuji raději dokumentární "Bruce Lee: A wariors journey" Která se z velké části zabývá tímhle filmem, který měl být Brucuv majstrštyk, kterýžto ale nestihl dokončit... ()

bloks

Jeden z posledných filmov Bruce Leeho, za ktorého sa to oplatí pozrieť. Film žiaľ nedokončil. Jeho umenie a pohyby sú neuveriteľné. Dej síce nie je nič moc, ale veď tam ide o karate scény, ktoré sú premakané. ()

prasecak_cz

Škoda, že svět opustila během natáčení taková legenda... Jinak v tomto filmu je opravdu dobrá scéna, kdy bojuje Bruce Lee s Abdul-Jabbarem, jinak je film spíš taková krimi/akční zívačka. ()

DarkSikorski

Mám rád filmy s Brucem Lee. Ale tohle? Ne. Prostě nemůžu. Myšlenka na dokončení filmu byla dobrá, ale finále to vypadá jako by scénář psal mentálně retardovaný hroch. Jediná použitelná filmu, byť sestříhaná či spíše vykastrovaná, je ta kde je opravdu Bruce Lee. Takže 1/5, jinak to nejde. ()

Nordy_VH

Filmy s Brucem Leem mají většinou jednoduchý děj - chudí, nevinní nebo utiskovaní lidé a těm pošle strýček na pomoc Bruce, následuje první výhra, první prohra a pak finální boj. Vše tak záleží hlavně na bojových scénách a záporácích. Tady je výborný námět, vcelku povedený scénář a grandiózní finále. A co navíc vyborná dokonalá a ještě jednou výborná hudba. jeden z nejlepších hudebních doprovodů k filmu v historii. Věc druhá film je dotočen po smrti B.Leeho. Když vezmu jak ho nahradili (papírová fotka, střihy ze starších filmů) v roce 1978 tak za mě klobouk dolů , některé digitální úpravy filmů dnes pomocí počítačů jsou spíše k zblití ale toto je prostě poctivá práce a navíc super. Finální souboje v pagodě jsou dokonalé žlutá teplákova legendární. Souboj s nunčakama si občas pustím jen tak, občas si pustím soundtrack. Film má dva druhy fanoušků jedni ho milují, druzí nenavidí. Já patřím k té 1. skupině. Nevadími že změnili scénář, že to není vždy Bruce Lee, že jsou prostřihy na jiné filmy. Pro mě je tohle nejlepší Bruce Lee co jsem zatím viděl. Navíc tu defacto předpověděli, jak skončí jeho syn Brandon. Náhoda? Osud? Karma? Syndikát? Nevím, celkem 80 % ()