B.T.K.

• Česko Umučit a zabít (více)

Skutočný príbeh masového vraha Dennisa L. Radera, ktorý takmer tridsať rokov systematicky mučil a zabíjal svoje obete. Malé stredoamerické mesto Wichita skrýva mimoriadne temnú minulosť. V 70. rokoch minulého storočia narušila tunajší pokojný život rad brutálnych vrážd. Spáchal ich sériový vrah, ktorého nazvali BTK - prezývka zdôrazňovala, že svoje obete zväzoval (Bind), mučil (Torture) a zabíjal (Kill). Po siedmej vražde zrazu zmizol a obyvatelia Wichity sa zúfalo usilovali vrátiť k normálnemu životu. Po štvrťstoročí sa však vrah znovu objavil a mesto opäť zachvátila atmosféra hrôzy. Nikto netuší, že tento odporný vrah sa volá Dennis Rader a žije navonok normálnym životom, je manželom a otcom, pracovníkom bezpečnostnej služby a predsedom chrámového zboru. Jeho druhý život je plný krvi, hrôzostrašných zločinov a nepríčetnosti. (oficiální text distributora)

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 8/10 Atmosféra 8/10 Prostředí 7/10/// +Kane Hodder, hodně hustá a napínavá atmosféra, oproti jiným hororům originální (námětem, výběrem hlavní role, kamerou) -uspěchaný závěr, cca v poslední minutě mi unikalo o co šlo/// Myslím si že těm co mají rádi horory a dobrou atmosféru se tohle bude líbit. Není to žádná nesmyslná teen vyvražďovačka kde vrahem může být kdokoliv. Naopak vraha znáte od počátku a jen žasnete jak se dokáže tvářit za jiných okolností úplně přirozeně, nenápadně a žít normálně a jen čekáte kdy znova udeří. To že je to na základě skutečnosti je o to mrazivější./// Celkem 75%/// ()

ceskyhonza

No, když tu čtu, jak je to slabé, musím trochu reagovat. Film sám o sobě není nadprůměrný, možná i trochu pod, nicméně, pokud někdo uvažuje, že to, jak psychopatický vrah rdousí oběť, až krvácí z očí, v jiné točí zaseknutým rýčem v olasti břicha a podobně a komusi je to asi málo krve, málo utrpení a tedy i "diváckého vzrušení", asi taky není moc normální. Snesu hodně, takže mne nepoloží pohled na i větší brutalitu, ale nezapomínejme, ať už je film podle skutečnosti, či nikoliv, že takové zrůdy existují a také mají své oběti. Často třeba i děti. Takže je asi třeba uvažovat i pohledem těch, kteří byli obětí, těch, kdo někoho pohřešují, atd. a ne se cynicky vysmívat tomu, že to je slabé. Tu skutečnou hrůzu žádný film, žádné triky stejně vyjádřit nemohou, mnoho rozměrů, které má prostě filmem, nebo dokumentem ani postihnout nejde. Pokud někdo má dojem, že neměl dost představy o hrůze, ať si pro začátek třeba strhne nehet a myslím, že podobné kraviny už plácat nebude ... Samozřejmě je mylné řazení a posuzování jako horor, jde o psycho-krimi, pohled na dvojí osobnost psychopata a utrpení jeho obětí, nic víc, nic méně. ()

klukluka

To tristní hodnocení neodpovídá kvalitě filmu. Odráží se v něm (podle mě) spíš ta přehnaná krutost násilných scén. Tušil jsem, že to nebude pěkná podívaná, ale přesto mě to zaskočilo. Mám za to, že tahle americká béčka bývají obvykle jaksi ohleduplnější, resp. opatrnější. Tady se to naopak ještě záměrně zveličovalo - z lidí krve jak z mamuta, krvácející oči v důsledku dušení... Co ale mně osobně vadilo na B.T.K. ze všeho nejvíc, byla absence snahy zachytit podivnou chronologii Raderova běsnění. To sestávalo ze dvou fází a byl mezi nimi několikaletý výpadek. Podobné projekty by podle mě měly mít dokumentární charakter a příkladně tuto konkrétní jednotlivost považuji v Raderově případě za velmi podstatnou. Dozvěděli jsme se o jeho jisté osobnostní schizofrenii, proč se ale na několik let odmlčel, o tom ve filmu není vůbec nic, což je velká chyba. ()

kaylin

Nápad to není špatný, i když "svázat, mučit a zabít", což zkratka znamená, je přece jen trochu zavádějící, protože tohle není tak drsný snímek, jak by název mohl slibovat. Jako pohled do choré mysli to ale docela ujde, takže jsem film snesl, jen je místy celkem nelogický a nefunguje, jak by asi měl. Kane Hodder se chová trochu moc divně na člověka, kterého má komunita zbožňovat. ()

gabin(a) odpad!

B.T.K. aneb W.T.F.? Viděla jsem v TV (Barrandov), teletext měl popis k úplně jinému filmu s Laurencem Fishburnem (Bobby Z), což jsem nevěděla. Místo Laurence, kterého mám ráda, jsem se dočkala slizáka vraždícího ženy a dojmu, že se jedná o horor 4. cenové skupiny natočený magorem, který se evidentně vyžívá v rádoby polodokumentárním snímání vražděných žen. Ještěže se nechopil příběhu masového vraha Čikatila! Tady na diskuzi se píše o podrazu v závěru - tak toho jsem se ušetřila tím, že jsem TV vypla a tu chvilku před usnutím kula krutou pomstu na ČSFD:-) Chtělo by se mi napsat, že větší hovadinu jsem neviděla, ale bohužel viděla a mockrát a často se to pyšnilo třeba i označením komedie.... ()

• Skutečný Dennis Lynn Rader vraždil v letech 1974 až 1991. Zatčen byl ale až v roce 2005. Během dvoudenních výpovědí vyšlo najevo, že Rader trpěl několika sexuálními úchylkami. Podle vyšetřovatelů si už v mládí oblékal ženské šaty a rád týral a věšel zvířata. Obžaloba Radera vinila z osmi vražd. On sám se však přiznal k deseti činům. Rader dostal desetkrát doživotní trest. (pornogrind)
  • Skutečný D. L. Rader tvrdil, že ho ovládali démoni a sexuální fantazie. (pornogrind)