Sedm epoch rocku

• Velká Británie Seven Ages of Rock (více)

Epizody(7)

Autoři sedmidílního dokumentárního cyklu BBC Sedm epoch rocku jsou přesvědčeni, že rocková hudba poskytla k proměnlivosti doby originální soundtrack. Oproti tomu Libor Pešek po vysílání Radiožurnálu prohlásil, že poprock není hudba; Laco Deczi charakterizoval rockové hudebníky slovy: "Rockoví hudebníci jsou ti, co hrají rok na nástroj". Rock je fyziologický vzdor, rytmicky potvrzuje gravitaci, zatloukáním down beatů, těžkých dob do země. Odtud kritici ortodoxního rocku přezdívají rockery na sudokopytníky. Postupem doby se rocková hudba stala věrohodnou politickou a uměleckou silou. Do hudby vnesla větší hlasitost a osobitý postoj. Rock se zrodil z blues, ale postupně začal dospívat a vydal se stovkami rozmanitých, vzrušujících směrů.

Seznam jednotlivých dílů :   01. Zrození v roce 1963-1970
02. Art Rock 1966-1980
03. Punk 1973-1980
04. Heavy Metal 1970-1991
05.
06. Alternativní Rock 1980-1994
07. Indie 1980-2007 (oficiální text distributora)

oasismanik

Vlastne všetko už bolo spomenuté v komentároch, len podčiarknem, že nezaradenie The Beatles ma naozaj prekvapilo a som rád, že zatiaľ nie som sám, kto vie, čo je dobrá hudba a vlastne hudba ako taká. A vy ostatní si choďte pustiť Biebera, Lady Gaga, Tiesta, Rihannu a obeste sa. ()

Le artist nova

Musím souhlasit s většinou komentářů, zásadních kapel, které určitě změnily vývoj hudební scény a nebyly zde vůbec zmíněny, je mnoho. To je sice velká chyba ale nemohu to vytknout filmu, protože ten co se týče zpracování byl na skvělé úrovni. Rozhovory s lidmi, kteří určitě měli co říct k dannému tématu, podařené záběry a dokonce se to více či méně obešlo bez klišé kolem Nirvany. ()

yaqwsx

Dokument BBC. To bychom měli minimálně 3 hvězdičky. Rockové hudby není nikdy dost - 0,5 hvězdičky. Byli tam mí oblíbenci - 0,5 hvězdičky. Bavilo mě to? Ano. 0,25 hvězdičky. Po zaokrouhlení... ()

Astinas

Kvalitní zpracování dukementárního cyklu o tom,jak vše začalo.Hodně detailů o některých skupinách,které jsem ani moc neznal mi rozšířili obzory a díky tomu jsem kompletně přehodnotil svůj názor na rock a muziku,jako takovou.Pokaždé když jsem viděl oblíbenou kapelu,tak ve mě poskočilo srdce radostí,že zrovna o téhle kapele se zmiňují. ()

McMastamind

Předchozí komentář byl plný zatrpklosti ohledně absence mých oblíbených hudebních "hvězd". S odstupem času se za to kaji a zvyšuji hodnocení na 5*. Ono je totiž zhola nemožné vybrat kapely, které ovlivnily hudbu tak, abyste se vešli do stopáže, rozpočtu a ještě se zavděčili všem. Bylo jich prostě tolik, že to nejde shrnout do pár hodin. Tvůrci to ale zvládli až zázračně. Dozvěděl jsem se tolik nových faktů o skupinách, které znám, a stejně tak jsem našel tolik doposud mě neeznámých věcí k poslechu, že prostě nejde než Sedm epoch rocku zařadit do oblíbených. ()

konysua

Rock 'N' Roll je to co mé tělo a mysl potřebuje a to, že jsem se o něm naučil něco navíc tomu nijak neublíží. Pár slabších míst způsobené tím, že dané umělce zrovna moc nemusím, ale vůbec nic neubírají na kvalitě. Někteří si zde myslí, že když BBC udělá seriál o rocku, budou tam jen ty jejich oblíbené kapely a když se tam objeví někdo jiný, už ohrnujou nos. Mně to dalo hodně. 9/10 ()

Barghest

Autoři ani hudebníci se nesnaží být objektivní a místo toho se rozhodli být radši upřímní, což zde shledávám víc než sympatickým. Ono by v tomto případě nebylo dost dobře možné dosáhnout objektivity a nevytvořit pouhou seschlou, prázdnou skořápku bez emocí. Explicitní a otevřené výpovědi hvězd současných i minulých a lidí, co se motali okolo, se zde mísí v působivé obrazové encyklopedii, která je bohužel až příliš stručná. Tvůrci se zaměřili na téma tak obsáhlé, že nějakých 340 minut materiálu zdaleka nemůže pokrýt to nejpodstatnější, co se v historii rocku událo. Kvůli tomu je nutné smířit se s tím, že leckterá jména zůstanou opomenuta. Přesto absence některých ikon velmi zamrzí. Každý fanoušek nechť si najde (respektive nenajde) to své. Mě osobně chyběli kultovní Killing Joke. Pokud ale překousnu výše zmíněné, musím konstatovat, že BBC do své sbírky přidala další velmi povedený dokument. Chvílemi jsem vážně litovala, co všechno jsem prošvihla, když jsem ještě nebyla na světě. ()

Billy.3

Povinnost pro každého fanouška rocku. Bohužel dokonalé to není. Ještě bych odpustil, že o Pearl Jam, Soundgarden i Alice in Chains se zmíní jenom v pár řádcích, i to že Guns n roses setřou jednou větou, ale kde jsou Beatles a Jimi Hendrix? Pro nás nezajímavý Bruce Springsteen tu dostává téměř celý díl na úkor Led Zeppelin, o AC/DC taky žádná zmínka. Čtvrtý skvělý díl o heavy metalu bych si klidně protáhl o pár hodin, naopak naprosto zbytečný mě přišel díl sedmý o britské indie scéně, který se dal shrnout do pěti minut o Oasis (ale je to britský seriál tak budiž). ()

fordhont

Výborný dokument o formování rocku jako reakci nebo spíše vyústění tehdejších událostí v souvislosti s vývojem společnosti a jejími proměnami ve 20. století. Samozřejmě nebylo možné obsáhnout všechny interprety, kteří do tohoto hudebního žánru zasáhli či jej ovlivnili, avšak základní kostra tu je. Perfektní je hlavně atmosféra čišící ze starých videonahrávek a z osobností rockových legend. Díl o heavy-metalu zaslouží zarámovat. Jako věrný fanoušek rocku nemůžu hodnotit jinak. ()

eredin

"Heavy metal nemůžete zabít. Nezáleží kolikrát mu kritici prostřelí hlavu stříbrnejma kulkama. Ta potvora je čím dál tím větší a pořád se vrací zpátky." ()

Jebak8

Zatim fajn, ale čekám od dalších dílů možná trochu víc. Rock´n´roll forever a ,,Clapton is God´´...:D ()

moviepill

Prvý diel som nevidel, čakal som na druhý, pretože, SAMOZREJME, je (aj) o PINK FLOYD, což je moja srdcová záležitosť. Tento diel bol bezmála dokonalý. A navyše vo mne vyvolal záujem nový, a to o hudbu "Velvet Underground". Krásne dobové (zákulisné) zábery, vtipné a nadupané fantastickou hudbou. Proste brilantný dokument. (zatiaľ) ()

Honzus

Nezastírám, že ony čtyři hvězdičky jsou především výrazem potěšení nad tím, že se v české televizi konečně objevuje dokument, věnující se rockové hudbě. Jeho samotná forma ve mě však vzbudila spíše rozpaky. Tvůrci se v každém dílu výrazněji věnují třem až čtyřem interpretům daného období, některé další v krátkosti zmíní a na spoustu dalších (a neméně významných) se nedostane vůbec. Vzhledem ke stopáži je pochopitelně nemožné uspokojit fanouška každé kapely, nicméně tvůrci tak zůstávají na půl cesty mezi dokumentem, snažícím se co nejkomplexnějí zachytit určitou hudební éru, a biografickým pořadem, mapujícím osudy a historii hudebních legend. ()

JanHá

Pro mě osobně se jednalo o příjemnou sbírku více či méně známých střípků, které jsem si následně umístil do své "soukromé" mozaiky znalostí o rockové hudbě posledních desetiletí. Bylo to lehce nostalgické vzpomínání na různé doby, třeba na starý magnetofon a otcovy pásky, různé kamarády, koncerty... Taky jsem občas překvapeně krčil čelo nad výběrem či nevýběrem témat... ale nakonec jsem si to přece jenom užil :-) ()

Phex

Super, ale trochu britofilní. Někdy se na můj vkus moc zaobírá jednotlivými hvězdami a nebo písničkami. ()

Danulinda

Jako pravého rockera mě zaujal zejména díl o heavy metalu, kde bych však uvítal více informací o německé scéně, která patří mezi nejsilnější v tomto žánru. ()

Snapphanar

Dokonalý hudební dokument. Průřez historií hudby, která stojí za to. Ačkoliv jsem tam neviděl, a ani zmínkou neslyšel o pár kapelách, které jsem tam postrádal, hodnotil bych dokument jako úžasný. Obzvlášť díly "Art rock" a "Heavy metal". V dokumentech se dozvíte nejen o hudbě samotné, ale především o hudbě z pohledu slavných hráčů z různých kapel na svá díla i díla ostatních, jejich hodnocení, názory, vzpomínky... Vše o čem stojí za to mluvit. Obzvlášť ty vzpomínky a zážitky, které přednášejí hvězdy jako například Bruce Dickinson, Roger Waters, bláznivý Ozzy Osbourne, David Bowie, David Gilmour, Mick Jagger a mnoho a mnoho dalších. Také se dozvíte spousty o kapelách a jejich historiích... Opravdu dokument, který nenalézá konkurence! ()

hodbodka

Skvěle zpracovaný seriál o vzniku a následně o různých odvětví rocku. První díly se mi líbili nejvíce, protože jsem příznivec především "původního" rocku, který si podmanil neuvěřitelné masy diváků a vybojoval cestu na výsluní. Každý díl je ale zajímavý. Pro mě nejzajímavější druhý o Pink Floyd. Pro příznivce rocku skvělý zážitek :) ()