Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

IvcaSammet

Docela dlouho jsem uvažovala, jak seriál ohodnotit. Na začátku si mě získal hned prvním dílem, ale ke konci jsem si málem zkrátila prst neustálým posouváním scén ... Nakonec jsem se ale rozhodla pro plný počet, protože přece je to seriál, na který člověk jen tak nezapomene. Jak už jsem zmínila, od prvního dílu jsem seriál hltala a jela skoro celé série v kuse. Nedokážu si představit, že bych seriál sledovala s týdenní pauzou a to jen v případě, že se právě vysílala ta nebo ona série ... Za prvé bych asi umřela nedočkavostí po dalších dílech a za druhé bych se v seriálu asi nedokázala zorientovat. Mafiánské filmy, nebo v tomto případě seriály, bývají plné jmen, a pokud je člověk takový neznalec Americké historie jako já, dokáže se velmi lehce ztratit, i když za den vidí třeba šest dílů ... Moje nadšení ale bohužel s pátou sérií lehce opadlo ... Už ve čtvrté sérii mi začalo vadit, že se neustále řešily nějaké vztahy místo pořádných "mafiánských byznysů". Neříkám, že jich bylo málo, ale ruku na srdce, že těch romantických žvástů mohlo být o něco míň ... Každopádně i přes to, že byla pátá série o 4 díly ošizena, přišla mě jako jedna z nejnudnějších, hlavně protože se řešily převážně vztahy, a taky zbytečně rozvláčná ... "Máme poslední sérii, zkrátíme ji, tak šup šup, nasekáme tam úplně všechno, co by lidi třeba mohlo zajímat", jako bych slyšela tvůrce ... Jediné ale, čeho dosáhli, bylo to, že děj, který byl v průběhu celého seriálu dostatečně plynulý, přeletěli jako by si snad toho, co v seriálu za ty léta vybudovali snad ani nevážili. Flashbacky do minulosti zbytečně kazily už tak rozbitou dějovou linii ... Další věcí, kterou bych seriálu vytkla, bylo ukončení sérií ... Člověk na napnutý jak "kšanda", ale když zapne novou sérii, o "škoujícím" konci minulé série padne jen možná malilinkatá zmínečka ... Nejvíc mě asi ale zklamal odchod A.R., který snad nebyl ani vysvětlený ... Nebýt bombastického konce, který mi vzal dech, pochybuju, že by se Boardwalk Empire vyšplhalo až na pět hvězdiček ... Naštěstí ale tvůrci vytvořili onen moment překvapení, který nemohl snad čekat vůbec nikdo, a tím navrátili seriálu to, co mu v průběhu páté série ukradli ... ()

Hepy13

V Atlantic City je to jedna čubka vedle druhý, a stejně jako ve Hře o Trůny si HBO potrpí na alespoň jednu šukačku v každym druhym díle. Kdo hrál tenkrát českou počítačovou hru Mafie, líbila se mu, bude v tomhle seriálu jako doma. A možná se stejně jako u mě dostaví nějaká ta nostalgie z dávných časů, kdy jsem propařil u Mafie 1,2 mnoho hodin. Steve Buscemi dostal životní šanci zvrtat se hluboko do paměti divákům, tak jak jsou k tomu výrazné serialové role určené. A dvacátá léta minulého století? Tak to samozřejmě nemůžou chybět obleky, klobouky, cigarety, alkohol, prohibice, nevěstince, vyřizovaní účtů, tvrdé praktiky vyhrožování, korupce, střelné zbraně (obzvláště legendární samopal Thompson), špinavá politika. Tohle vše je Mafie v Atlantic City! Nebudu lhát když řeknu že jsem se občas ztratil. Né v ději, ale v tý záplavě tolika postav (hlavně v těch menších rolích). Kdyby celý seriál vypadal tak jako např. poslední čtyři epizody třetí série, byla by to neskutečná pecka. Bohužel hodně prostoru v seriálu je vyplněno mlácením slámy, a naprosto zbytečnými scénami a dialogy. Bylo by to za jasných pět hvězd, ale takhle, ač velmi, opravdu velmi nerad, musim dát jen tři hvězdy. Mám rád seriály které s blížícím se finále gradují, až nakonec explodujou strhujícím finále. A finále v Atlantic City ve mě zanechalo špatný dojem. Jakoby scénaristé a režiséři právě v tuto chvíly potřebovali seriál ukončit, a řekli si...''Tak tady někde to stopnem a ukončíme.'' ()

lardko

Až tento rok jsem se začal koukat na tento seriál , a taky jsem se tento rok už na to i dokoukal. Steve Buscemi je podle mě výborný herec , ale něco i když zatím nevím co mi na něm vadí , takže ho ve filmech / seriálechnějak nemusím , ani nijak záměrně nevyhledávám filmy s ním , ale tady se mi příšerně líbyl. Pár dílů bylo trochu nudnějších , ale jinak úplně bez problému. ()

kluk z Na

Někdo zaznamenal podobnost se Sopranos, což nechápu. Spíš bych to přirovnal ke hře Mafia. Je to novodobá klasika s velkým důrazem na dobové detaily. Obsazení bylo neskutečné. Užíval jsem si každou scénu s Majklem Pittem i Majklem Shannonem, s nebožtíkem Williamsem, Grahamem, Sheou Whighamem, Bobim Cannavalem a samozřejmě v čele s Buscemim. Něčemu takovému nedat 5 hvězd je zločin. ()

MAJkLSON

Vyborne! Buscemi je frajer a mafia feeling je tak nadherne opojny. Po prvni sezone prohlasuji tento serial SERIALEM ROKU 2010! ()

kailik

Stejně jako všichni hodnotim po první epizode. Každopádně vynikající režie, vynikajici atmosfera 20let v doprovodu vynikajici hudby a k tomu vsemu muj oblibenec Steve Buccemi. Co víc si člověk může přát? Řekl bych, že asi nic :) Mno jsem teda ohromně nadšen a uvidíme jak to bude pokrařovat dál, už se nemůžu dočkat ! ()

biskin

Určitě si to po první sezóně zaslouží rovnou plnou pálku pěti hvězd. | BE vyhrálo: Golden Globe 2010 za nejlepší seriál (drama), nejlepší herec v hlavní roli seriálu (drama): Steve Buscemi ()

gonga

Na počátku pomalejší tempo, mnozí mistrovi fanoušci byli zklamáni, zvlášť když viděli, že mistr sám režíruje pouze první díl. Co ale následovalo? Pecka, bomba, luxus, špica...nemám co dodat, seriál, u kterého jsem na konci měl pocit, že jsem zatím viděl jen vynikající úvodní film a to nejlepší nás teprve čeká. Nebývalý potenciál, který bude, doufám, rozvinut v následující sérii. Jimmy, Richard, Margaret, agent Nelson a mnoho dalších si zaslouží ještě víc. ()

KOZEL84

Už někde po dvaceti minutách pilotu mi bylo jasné jak budu hodnotit.A že je to pilot od Mistra,který ční i nad ostatními díly seriálu je poznat.Kdybych se měl rozhodovat jestli Coppola nebo Scorsese,tak neváhám ani vteřinu.Nikdo tohle neumí jako Scorsese!Obsazení je totální luxus a ty role...Steve Buscemi je a vždycky byl borec,ale obavy trošku byly (protože:Fargo_''a jak vypadal?_Takovej srandovní'';D-přesně vystihnutý;).A byly to plané obavy.Michael Pitt konečně ukázal,že má charisma a hlas tak příjemný,že bych chtěl at' mi čte pohádky před spaním.Kelly Macdonald bych taky bral domů i s děckama (i když radši bych Gretchen Mol).Lepší představitel pro agenta Van Aldena,než Shannon vůbec nepadá v úvahu.To je úplná přehlídka dokonalosti,jeho sledovat.No a pak tady je Stephen Graham,jako Big Al.Pokaždé když je v záběru seru štěstím pekelné andělíčky (chci spin-off kde vůbec nesleze ze záběru).A vůbec když se tady objeví skutečné osobnosti mafie,jako Meyer Lansky,Arnold Rothstein,Lucky Luciano,John Torio a samože Al,sem na vrcholu blaha.Ale i některé vymyšlené,jako Richard Harrow mají ten účinek (a možná příjde i Omar).To se jim to tehdá mafiánilo.Dneska už to néni vono.Nejhorší na tomhle seriálu je,že má konec,protože tohle je nemilosrdná droga.Potřebuju si šlehnout!HBO zase Rulez (Nova a její Pojišt'ovny na Ulici a Redakce v Růžovém štěstí Sucks,to kurva nemůžou natočit aspon' jeden smysluplný seriál?).Jde se do topky. ()

melloun

S klidným svědomím můžu říci, že po technické stránce se jedná o velice kvalitní seriál. Hlavním poznávacím znakem jsou dokonalé dobové kostýmy a kamera. Občas jsou k vidění dlouhé záběry bez střihu a postavy jsou sledovány skrze otevřené dveře. Avšak nejsem zrovna dvakrát odvázaný z do očí bijících umělých exteriérů, nebo zbytečné a prvoplánované nahoty. Ze začátku mi děj přišel rozředěný jako tamní whisky a nic moc zajímavého se v Atlantic City, až na světlé výjimky, nedělo. To pravé mafiánské dění se rozjíždí teprve v 8. a 9. epizodě, kdy jsem konečně dostal nutkání pustit si ihned dalších 60 minut. Přesto u mě převládá spokojenost a pokud se bude pokračovat v nastoleném tempu, rád se podívám i na druhou sérii. ()

tomo41

Mafiánske prostredie je vo filme moje obľúbené. Spracovať ho do seriálu a dať mu tvár Steva Buscemiho bol geniálny ťah. Boardwalk Empire sa rozbiehal trošku pomalšie, no vôbec to nebolo na škodu, práve naopak. Postavenie základov pre rozvoj príbehov postáv, nastolenie neopakovateľnej atmosféry v spojením so slávnymi mafiánskymi menami z prvej polovice minulého storočia vytvára kostru seriálu. V druhej polovičke sa už seriál rozbieha naplno a definitívne pohltí diváka. Pre mňa osobne predstavuje Boardwalk Empire jeden z najoriginálejších seriálov. ()

sandinista

Jestli se mi líbil Řím nebo Hra o trůny, tak Boardwalk Empire mezi touto špičkou jasně vede. Tak dokonalej seriál jsem snad ještě neviděl. Steve Buscemi je dokonalej záporňák, kterýmu sem fandil od začátku do konce. A i ostatní postavy nemají chybu. Moji oblíbenci: "pán s půlkou obličeje", "pán, co se směje jak ouchyla a měnící si příjmení" a "židovský uzenář". Ženské role co mě dostávaly do varu: "těhotná buchtička s velkýma kozama", "Jimmiho máma" a "Miss Schröeder". 1. serie: 90%; 2. serie: 80%; 3. serie: 90%; 4. serie: 85% 720p ()

Aere

Po Rodině Sopránů se HBO pustila opět do mafiánského projektu, který ovšem zasazením do 20. let 20. století získává jedinečné kouzlo. Dobová atmosféra je prostě úžasná. Tvůrci se nebáli pohrát si i s nejmenšími detaily a tomu prostředí zrkátka věříte. Kostýmy, výprava, dobová hudba a implementace historických osobností dodávají tomuto seriálu skutečně punc originality a zajímavosti. Shora na to dohlíží Martin Scorsese a Steve Buscemi exceluje v hlavní roli. Tím ovšem vůbec nechci vrhat stín na zbytek herců a hereček. Obzvlášť sledovat Stephena Grahama v roli Al Caponeho je prostě radost! Děj plyne sice trochu pomaleji, ale u tohoto seriálu (Ostatně jako u Rodiny Sopránů) s tím nemám problém. Určitě se vyplatí věnovat tomuto počinu trochu pozornosti. ()

godycz

1. serie - 90%, 2.serie- 70%. 3.serie- 80% treti sezona ma dve, pro me zajimavy momenty. jedna se oproti 2ce: furt neco deje. a ne zadny lowbreaks, ale poradny cliffhangery . druhak je tam novy charakter ktera me naprosto uchvatila. zjevem, herectvim a neskutecnym pohledem plna zivota. Hummingbird. 4.serie 90%. ()

zahadum

Všetky tri sezóny sú úžasné, seriál nemá hluché miesta...každá postava je uveriteľná a je jej venovaný dostatočný priestor...výprava a celkovo technická stránka je ako sme už u HBO naučený je na jednotku ! Seriál sa môže smelo radiť vedľa periel ako je sága Sopránovcov. ()

barteca

Zachycuje dokonale dobovou atmosféru a navíc i společenskohistorický kontext. Skvost. Od třetí série pozoruji závislost, mají mě. ()

ASSBURGER

Ako správny fanúšik mafiánskych filmov som došiel k záveru že Scorsese má to mafiánstvo v krvi proste bez neho by nevzišli legendy ako napr. : Na druhej strane, Kasino, Mafiáni... A týmto seriálom len potvrdil to že je perfektný režisér síce to nie je len od neho ale aj tak mal na tom podiel ak on a to je hlavné aspoň pre mňa. ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)