Pan Wonka a jeho čokoládovna

• USA Willy Wonka & the Chocolate Factory (více)

Americký pohádkový muzikál z roku 1971 nás zavede do městečka, kde stojí tajemná továrna vyrábějící tu nejlepší čokoládu na světě. Jednoho dne její majitel Willy Wonka (Gene Wilder) ukryje v čokoládách zlaté kupony. Děti, které je najdou, pozve na návštěvu své továrny a slíbí jim do konce života posílat cukroví zdarma. Nikdo však netuší, jaké překvapení děti v továrně čeká! (Warner Home Video CZ)

PISTA226

4/10 Nechci být na tenhle film zlý, protože nebyl špatný, ale už sam doba naznačuje, že kvalita nebude moc velká. Jakožto muzikál nic moc, písničky nejsou nijak moc chytlavé a člověk rychle zapomene, že se tam vubec zpívá. Samotné postavy kromě dědečka Karlíka a Wonky jsou člověku nepříjemné, což u ostatníchje správně, ale u Karlíka bych to nečekal. Kulisy a jiné spracovaní odpovídá době, takže ciditelné lanka jsou opravdu viditelné, bohužel časové období film nemůže omlouvat. Chápu, že v minulosti to mohl být jeden z nejlepších filmů, ale s porovnáním k dnešku to šumění a pixelový obraz s špatně udělanými efekty to není nic moc. Ale postup příběhu není vubec špatný, samotný nápad je jeden z nejgeniálnějších a těším se na novou verzy s Timothée Chalametem. Bohužel prostě čas. Ale některé detaily člivěka potěší, třeba mluvení více jazyky, či skvěle udělaný zábavný dům a hlavně na konci krásně rozpůlený pokoj věcí. Jestli je na tomhle filmu něco super, tak je to Wonka a jeho čokoládovna s vynálezy a šprými. Umpalumpové je taky skvělý nápad, ale ti herci mi přišli utrápení a čekal bych od nich víc "herectví" pokud to tak můžu nazývat. Nějakou radost na potěšení. Taky bych víc rozvinul něco o těch vybraných dětech místo velkých dlouhých častí s Karlíkem. Na konec bych chtěl říct, že i přes to, že to vypadá, že jsem to zhejtil to je jeden z těch lepších starých filmů a na svoji dobu dobrý, ale po druhé už se asi nepodívám. Je dobré znát všechny verze. ()

Nick321 odpad!

Ta stará verze je otřesná. Jediný, kdo mi byl jakž takž sympatický byl pan Wonka. Ze zevnějšku umpalumpů ve staré verzi bych měl noční můru, vidět to jako děcko. A docela chápu režiséra Tima Burtona, že v remake verzi některé scény z originálu úplně vynechal a jiné předělal, byly to opravdu pitomosti. ()

Alenkita

Nepopiram, ze je Johny Depp dobry herec, ale posledni dobou mi prijde, ze zije uz jen ze sve precenovane slavy a zpracovani jeho roli se pro me nudne a neprekvapive podobaji. Snad proto me prekvapilo, jak svezi muze byt interpretace magora Wonky ve filmu temer ctyricet let starem. Gene Wilder je uzasny a ackoli vyprava neni tak dokonale velkolepa jako u Burtonova zpracovani (podotykam ze mam Burtona rada), dle meho mineni odpovida Dahlove poetice mnohem vic. Az na predstavitele Charlieho ovsem... ()

Lion438

Naše generace má samozřejmě v živé paměti moderní verzi Karlíka a ta původní nám všem určitě připadá chudší. Když ale přihlédneme k době a hercům, má tohle zpracování, alespoň pro mě, o něco větší kouzlo. Malý Karlík byl ideální, vzbudil ve mě lítost od prvních minut filmu. Umpalumpové byli také parádní a ještě teď si broukám písničku Candy man. Ale za to může skvělá interpretace Sammyho Davise Jr., který tuhle písničku také zpíval. Kdo nezná, určitě si jí poslechněte. ()

Alpha69

Když to srovnám s novější, Burtonovou verzí, chybí tomu ty barvy. A pro dnešního diváka je to už velmi snadno uvěřitelné, na rozdíl od té nové snové čokoládovny. Příběh je postaven trochu jinak, ale to ničemu nevadí. Jestli ale něco ano, tak jsou to ty písničky. Ty umpalumpovské se ještě dají, to ostatní je zbytečná vata. Co má ale tento první film o čokoládovně navrch? Za prvé, jsem sice fanoušek Johnyho Deppa, ale on v roli majitele továrny vypadá...potrhle a přesto roztomile. Zatímco Gene Wilder je v některých místech skutečný blázen, tedy takový jaký má podle mne být. A druhá věc, postava Karlíka je tu daleko lepší. Ten herec totiž nevypadá, že se každou chvilku rozbrečí. ()

BettyAki

Na začátku bylo poměrně těžké sledovat film, když jste ho v každičké scéně srovnávali s Karlíkem od Burtona, ovšem mé dojmy se okamžitě obrátili, jak mile vešel na scénu Gene Wilder. Nehledě na to, že toho herce mám ráda jsem si ho užívala každičkou minutou a nemyslím si, že by mě dostal jen jeho herecký výkon asi mám slabost i pro Pana Wonku, jeho podivínská povaha s jeho "nesmyslnými" výroky plných paradoxů ve mě cukala každou vteřinou (a k tomu ještě přidával můj dojem, jak kdyby někdo vytrhl Wonku z Alenky- nádhera). Ovšem, když si vzpomenu na Wonku Tima Burtona, který se chová jako dítě... Každé zpracování má něco do sebe a ikdyž má v přepočtu Burton na vrch, toto provední má dokonalého Wildera s ještě dokonalejší postavou pana Wonky. ()

PanIncognito

Tento film, který je výletem do čisté fantazie je na dobu, ze které pochází krásnou záležitostí. Krom inteligentního humoru se mi líbí i ta rozdílnost s remakem z roku 2005. Zatím co zde je postava Wonky přívětivá a hrůzu nahánějící zároveň, v podání výborného Johnnyho Deppa jde o infantilního potrhlíka (každý z obou filmů, tak nabízí naprosto něco jiného). Jediné co bych vytknul je výběr dětských herců a jejich výkony... ty jsou v remaku lepší. Ovšem i tak má film co nabídnout a stojí ho za to vidět. ;-) (viděno s dabingem) ()

Akrman

Obeznámen s novou verzí jsem to před půkou vypnul. Chápu, že doba se změnila, ale tenhle film je prostě úchylnej a už v úvodní scéně se mi udělalo zle z toho množství cukru. ()

tehol

jako prvni jsem videl verzi z roku 2005 a rikam, ze ta je o hodne, hodne lepsi, propracovanejsi a zajimavejsi. jedine co tady vycniva mozna i na vyssi urovni je creepy gene wilder. pritom zacatek mi prisel dost vtipny, ale jak se dostaneme do tovarny je to slabsi.. a jeste teda je problem, ze karlik je zde asi to nejmene sympaticke decko, co jsem kdy videl, vsem ostatnim bych vyhru pral radsi.. ()

wistar

Jedna z těch nejlepších pohádek, co jsem kdy viděl. Krásně barevná a na své stáří úctyhodně vypadající muzikál. Hudba je krásná a písničky výborné. Herci jsou fajn, hlavně Gene Wilder, který si to užívá na maximum. Pohádka krásně plyne a je téměř bez slabších pasáží. Vadí mi, ale že film nemá nějaký cíl. Je to jen přehlídka továrny se šťastným koncem pro chudého kluka. To se zase povedlo více Timu Burtonovi. Na dnešní dobu by to byli 4 hvězdy, ale takhle slabších 9/10. ()

Aleshgang

Tahle starší verze Karlík a továrna na čokoládu(2005)  je velmi pěkná vizuálně.( Hlavně vzhled Umpalumpů se mi líbí víc než v novější verzi). Ale Willy Wonka se ukáže na 40 minutě, a celkově celých 40 minut předtím než jsou hlavní hrdinové v továrně se hledá zlatý kupón. Zase se mi líbil přístroj který měl říct kde je zlatý kupón,to bylo vtipné. A taky chytlavé písničky se mi hodně líbí (třeba: We have golden ticket, I want it now). Na svou dobu hodně dobré. ()

Va3sek_here

Průměrnější komedie, k uvolnění a pobavení. Humor celkem ok, obsazení také, občas trochu cringe scény a nechápu proč překládají v české verzi jména doslova. Třeba Karlík Kyblík mi zní fakt divně. 6/10. ()

Lukango

Myslel jsem si, že původní adaptace Burtona nepřekoná. No, zmýlil jsem se. Oba filmy mají své výstřednosti. Tady tomu tak je u hudebního doprovodu, který dokonce předčil i skvělého Burtona. Teda, abych byl upřímný, bavím se teď o jednotlivých písničkách, které jsou nesmírně chytlavé, pěkné a energické. Filmu tak pomáhají k lepšímu tempu a navození té správné atmosféry. Píseň, kterou Wonka zpívá, když společně s dětmi a jejich rodiči vstupují do jedlého sálu, je uklidňující, ale zároveň velmi chytlavá a dokáže vám zůstat i několik dní v hlavně, věřte mi, mluvím z vlastních zkušeností. Co dokáže v hlavě zůstat ještě déle, je píseň Umpa-lumpů, u které jsem si přál jen to, aby těch neposlušných dětí bylo víc, aby Umpa-lumpové mohli tu jejich písničku zazpívat ještě jednou. Herecké výkony od dětí ujdou, hrají místy přehnaně, ale jsou to děti čili Oscarové výkony se od nich těžko dají čekat. Ostatní herci, respektive jejich rodiče, hrají dobře, opět tu jsou herecké výkony chvílemi přehnané, ale stále dokáží pobavit. Největší chválu si jednoznačně zaslouží Gene Wilder, který dokáže být milí, usměvavý, ale také rozzuřený a dokáže z něj jít i strach. Za jeho výkon Wonky si myslím, že si tu nominaci na Oscarech měl zasloužit. Minimálně nominaci na Oscarech si měla zasloužit i výprava. Jednotlivé kulisy jsou navzdory malému rozpočtu nápadité, nádherné, a i když Burton dokázal sladkosti a celý interiér prodat divákům lépe, tak tady si to také zaslouží chválu za roztomilost a kouzelnost. Slovo kouzelnost se tu pojí s celým filmem, od momentu, kdy naši výherci vstoupí do továrny se tomuto slovu nejde vyhnout. Každá sladkost, každá místnost je kouzelná, roztomilá a vymydlená k třpytivosti. Bohužel se tu vizuál, jak už jsem lehce naznačil, musel poprat s malým rozpočtem, což se místy podepsalo na vzhledu jednotlivých strojů na výrobu sladkostí či samotné velikosti a pompéznosti Wonkovi továrny, která jak už jsem řekl je kouzelná, ale malinkatá a působí lehce skromně, tedy samozřejmě v porovnání s obrovskou Burtnovou továrnou na čokoládu se jedná o prcka, ale kouzelného. Samotný příběh si může podat ruku s Burtonovým, protože každý má něco s čím se odlišuje a co je spojuje. Zde máme Wonku jako poměrně komplexní postavu, která se v jenom záběru usmívá, na druhém zase tajemně a nevypočitatelně hledí na děti se zvláštním pohledem. Jeho skutečné já, tu je tak z většiny neodhaleno a člověk tak přemýšlí, jestli to je tak kladná postava, jakou si pod jménem Willy Wonka představíme. Malý Charlie tu není takové dokonalé a poslušné dítě jako v Továrně na čokoládu. Tady Charlie dokonce poruší Wonkovo pravidlo, aby nikdo na nic v továrně nešahal, což nakonec vyústí v erupci Wonkových emocí. Film sebou nese jednoduchá ponaučení, což promítá na neposlušných a nevychovaných dětech, která jsou sice jak vystřižené a charakterově ploché, ale krásně a výstižně na nich právě to ponaučení, týkající se poslušnosti a pokory, vyzní. Celkově se jedná o povedený film, který však pod svou uhlazeností a krásou ukrývá trochu tajemství k Wonkově skutečně povaze. Film můžeme kritizovat za jeho prostotu, ploché postavy atd., ale všechny tyto nedostatky tvoří tohoto Wonku jedinečným. Nezapomenutelné písničky, skvělý Gene Wilder, zajímavý a tajemný charakter Willyho Wonky, který není tak jednotvárný, jak se na první pohled může zdát. To vše tvoří film kouzelným. Rozpočet filmu nepřál, navzdory tomu tu i tak máme pěkné a pohádkové kulisy. Film je tak pro mě na povrchu krásné uhlazené dílo plné bublinek a konfet, o kterém je lepší hlouběji nepřemýšlet, aby se ten ideál Willyho Wonky neproměnil v něco méně barvitého. Známka: 8/10 () (méně) (více)

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)