Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

Courtemanche

První třetina ještě kvalitní, potom ale příliš mnoho detailů, příběh častěji stojí protože režisér potřebuje nasnímat tvář Adele nejméně dvacetkrát - když ne padesátkrát. Čím dál tím častěji pak objevují zbytečné a umělé scénky. Sestříhat je na 120 minut a je to dobrý film. Vynikající Adèle Exarchopoulos, talentovaná, i když tady režisér spíše těžil z její zvláštní povahy nebo výrazu. Celkově zajímavě natočený, pro mě pořád ale jen průměrný výsledek. ()

trojúhelník

Asi jedno z nejrozpačitějších hodnocení. Asi jedna z nejrozporuplnějších projekcí. Asi jedny z nejneuchopitelnějších emocí. Zvláštní dojmy. První dvě hodiny jsem vážně přemýšlel o vhodnosti finanční i časové investice. Kromě půvabu Adéle na mě nic moc nepůsobilo. Všechno mi přišlo přetažené, příliš prostě napsaný scénář, jeden den se ve škole baví o lásce na první pohled, další den ji sama prožije, samotné seznámení probíhalo příliš hladce (Léa byla dva roky zadaná a najednou bez jediné zmínky o rozchodu začala s Adéle žít?), na můj vkus Adéle příliš často a srdceryvně plakala, příliš hlasitě mlaskala, příliš často si popotahovala kalhoty... Dále místy mě rušila rozklepaná kamera, místy nečistý (ač s největší pravděpodobností koncepční) střih, občas haprovala návaznost záběrů, u cigaretových scén cigarety rostly místo aby ubývaly, protagonistky potahovaly dvakrát za sebou, nebo například ve scéně s gyrosem si kousli snad v každém záběru, pro mě zase zbytečně přepálené. Také jsem měl občas problémy s přílišnou snahou o vykreslení umělce a o uměleckých debatách, nepůsobilo to na mě tak hladce a přirozeně. Nechci být za hnidopicha, ale měl jsem čas si tohohle všeho všímat, protože mě film nestrhnul. Nenudil mě však ani náhodou, Adéle byla kouzelná takřka v každém záběru, měla dokonalé tělo a úsměv a rozhodně mě bavilo se na ni koukat. Jak jsem tak přemýšlel o chladnosti mých dnešních emocí, přišel zlomový bod. "Co teď děláš?" "Učím prvňáčky." "To je super, to jsi chtěla, ne?" "Asi jo..." Po téhle nevinné části rozhovoru na mě pojednou padl nekonečný smutek a beznaděj a já si uvědomil, že se mi chce strašně brečet. A tak jsem brečel. A propadal se dál do příběhu, který mi v mezičase stihl udělat díru do duše. Po skončení titulků jsem seděl, zíral a nebyl jsem schopen slova. Nebyl jsem s to se vrátit zpátky a snad jsem ani nechtěl. Celou cestu zpět jsme s kolegyní promlčeli. Po další promlčené hodině a mém oznámení, že si nejsem jist, zda jsem schopen film ještě dnes strávit, jsme se rozhodli, že raději strávíme večer odděleně. Takhle silně na mě už dlouho žádný film nezapůsobil a to i přes výše zmíněné nedostatky. Značně rozerván však dávám i tak 5*, Adéle někde ve mně totiž bloudí do dneška....... "To nevíš, že náhody neexistují?" ()

chelseaman22

Proč tam pořád majn got žerou ty špaghetty?! Právě špaghetty, laciné akty laciných francúzek a detail stoliček hlavní divy vytváří gró snímku, jež je sic pln nahých ženských obětí a bozků, avšak v celkovém kontextu jsou ty neustálé uzavřené cykly rozkoše absolutně non important, jelikož hlavní dějová linka se odehrává v šešuli náctileté Adél. Předlouhá odysseovská cesta to byla, plna zašmudrchaného ženského uvažování o tom, jestli je lépe kopulovat se ženou nebo s mužem. Adél, marry me! 83% Celosvětový zisk k 9. 1. 2014: $7,246,053 ()

Idego

Na jednu stranu Adele poutá až minimalistickou syrovostí, která ve spojení s osobitou kamerou působí intimně a vtáhla mě dovnitř. Na stranu druhou má nehorázně plytký děj, který vynásoben neúnosnou délkou zabíjí všechen potenciál. Chápu, že po formální stránce je to originální, že bych se mohl rozplývat se nad symbolikou světla, barev, úhlů záběrů, plátnem vyplněným prakticky jen detailními záběry tváří, použitím hudby apod., ale v tomhle případě to nefunguje. Je to tak nehorázně dlouhé a tak prázdné, že to forma nezachrání. ()

FritoleXx

Vždycky když o tomhle filmu někdo mluvil, tak to popisoval jako lesbické porno. Spolu s délkou jsem tak měl obavy, že půjde o film plný samoúčelných erotických scén. Naštěstí se tak nestalo a všechno má své místo. Film tak nabízí velmi podrobný pohled na část života mladé dívky po přechod do dospělosti a její sebepoznání. Člověk si především všimne perfektní kamery, která detailně zabírá tváře lidí a vůbec co mi společně s tímhle dělalo největší radost, byla údajná nepřítomnost vizážisty a kadeřníka. Hrdinky jsou tak po většinu filmu bez makeupu a s účesy, které si samy udělaly, což jde vidět i několikrát přímo ve filmu u Adèle Exarchopoulos. Tenhle fakt tak celkově přidává na přirozenosti a uvěřitelnosti. Tři hodiny utekly jak voda a být film v angličtině, tak je to jasný oscar minimálně pro Adele. ()

LeoH

Z LGBT dramat mívám pocit, že být tentýž film o heterosexuálním vztahu, byl by úplně o ničem. Ne tak z Adèle, která vystihuje životní a osobnostní hledání adolescentních hrdinek tak univerzálně, že v ní člověk najde intenzitu vlastních pocitů z té doby bez ohledu na jinou orientaci, generaci nebo cokoli. Je opravdová v zobrazování rozechvění a závratí – až na hranu kýče, ale ne za ni – i mindráků, zloby a hořkostí – nemilosrdně, ale ne krutě – a v tom, jak nechává jedno prorůstat s druhým a vyprchávat (ta intenzita nemůže s člověkem zůstat, ani by se nedala přežít). — Tak docela mi do vší té opravdovosti nezapadají postelové scény – ne to, že jsou (patří tam, protože bez nich by prostě nemohl vzniknout tak věrný otisk tohohle životního období, kdy je objevování a prožívání vlastní sexuality východiskem, mírou a pozadím všeho ostatního), ani že jsou dlouhé a „na tělo“ (logicky, protože tak je stavěný celý film a z toho bere sílu), jenom přemýšlím, jestli jsou v kontrastu ke zbytku filmu inscenované tak odosobněně a na efekt proto, že Kechiche místo autentického lesbického milování točil mužskou fantazii o něm, jak tvrdí autorka předlohy, nebo proto, že z nich má čišet hlubinné zoufalství a sebepotvrzující přetvářka těch dvou, jak si myslí JitkaCardova. ()

Tosi

Neskutečný a úžasně přirozený výkon herečky Adele učinil pro mě tento film mimořádným. Téměř tři hodiny je kamera připlácnuta jen na její obličej, skrz který nám Adele otvírá svoji osobnost... a to citově strádající, vnitřně rozervanou, ale hlavně naprosto skutečnou. (Tolik scén totiž vypadalo tak opravdově, až bylo těžké uvěřit, že jsou jen hrané). ()

Johnny.ARN

Veľmi zaujímavý snímok. Pokial sa prehryziete prvou hodinou, potom to už nejak pretrpíte. Adela má veľmi komplikovanú a pritom jednoduchú postavu. Je to mladá čajka, ktorú emočne rozhodia tak, že ani sama nevie či je či nie. Páčilo sa mi jej konanie vo všetkých fázoh, lebo som mal pocit, že to tak skutočne mohlo byť aj v reale. Počas celého filmu bola v úlohe takej trpiteľky, osoby, ktorá bude jednoducho stále nešťastná a páčilo sa mi aj to, že šťastie nenašla ani na konci, kedy sa už už zdalo, žeby sa to hádam mohlo podariť. Jej naprotivok, Emma je jej úplny opak, čo si aj režisér pekne vychutnal. Pri nej ma zamrzela len jedna vec, scéna u Adeliných rodičov. Tam sa zachovala úplne nepochopiteľne. Škoda. A prečo musíte prežiť prvú hodinu?? Lebo je tam zlá, vytáčajúca dokumentárna kamera, ktorá lezie poriadne na nervy. Potom to už bude lepšie. Celkovo má film taký dokumentárno - dramatický charakter. Minutáž naznačuje, že sa budeme zaoberať dlhším časovým úsekom ich životov. A veru že sme sa aj zaoberali, dokonca niekoľkými rokmi a čuduj sa svete, nikto nezostárol, nikto sa nezmenil. Masky nula bodov. Čo sa týka erotických scén. Sú tam, ale pri retrospektívnom pohľade na film ich budete brať len ako dekoráciu, nie ako gro. Výkony hlavných predstaviteliek, či Adele či Ley boli fajn. Prirodzené, pekné, uveritelné. Za to emočné rozpätie, vykreslenie Adele a špagety 4 z 5 ( Kino Film Europe ) ()

bubun

Když už jsem u toho vydržela ty tři hodiny, tak se k tomu taky vyjádřím. Takže především, ty sexuální, milostné, jak je tady většina uživatelů nazývá, prostě intimní scény, byly na tomto filmu skoro nejsilnější. Kdo tady tvrdí, že je to porno, tak porno nikdy neviděl. Alergická začínám být také na označení "explicitní". To se zas lidi na čsfd naučili nový slovo. Proboha, jak by to asi do filmu, jeho stylu a plynutí zapadalo, kdyby zde, kde není příliš přibarvenýho patosu, a scény (nemyslím teď scénář a jeho reálnost, to je jiná věc, mluvím o tom, JAK je to natočené) jsou spíš až naturalistické (výborně to může ilustrovat Adelina nudle u nosu), kdyby ty "sexuální" pasáže měly být vyvedeny pod rouškou tmy, nebo jen v náznacích? Naopak, pro celovečerní film je zde sex mezi těmi dívkami zpodobněn podle mě nejlíp, jak to šlo - žádné zbytečné detaily, žádné zbytečné přikrašlování, navíc je to dobře zahráno, takže jim to věříte. Ne že bych to osobně vyžadovala, ale snesly by i více toho již zmíněného naturalismu. Na to, že je film postaven vizuálně na téměř nepřetržitém closeupu na hlavní hrdinku, tak má asi něco do sebe, když jsem vydržela celé ty tři hodiny (samozřejmě, své dělá i zvědavost, jak si tvůrce poradil s aktuálním, i když už s různě zpracovaným tématem a potažmo i jak to s Adele dopadne), a kdyby se ubralo na stopáži (a že některé scény opravdu JSOU zbytečné, nebo aspoň zbytečně protahované), tak by byl Život Adele lepším filmem a já mu mohla dát třeba i ty čtyři hvězdičky. Film je samozřejmě stále dost povrchní, a nemusel by, když si vzpomenu na stopáž snímku, ale na druhou stranu, když si uvědomím, že je to příběh, a ne společenská studie, tak musím tuto výtku vzít zpět. Co ale zmíním, protože mě to opravdu hodně štvalo, je Adelina neustále otevřená tlamička. Z těch 179 minut ji měla zavřenou tak 2 minuty. Zbytečné byly pak také časté záběry Adele ve spánku (samozřejmě i zde s otevřenou pusou). Byl v tom nějaký záměr? Pokud ano, myslím, že by divákovi stačilo, kdyby tu pusu měla otevřenou jen občas. ()

Helmutek

Vlastně to neni o ničem moc objevnym nebo extra zajímavym (prostě další film o vztazích), nebejt teda toho, že je za prvý o lesbičkách a za druhý že je výborně natočenej i obsazenej. Přestože se mi Adèle jako holka nejdřív vůbec nelíbila, tak po těch třech hodinách jsem si jí prostě oblíbil - byla uvěřitelná, absolutně přirozená, nestylizovaná, nepřikrášlovaná... To platí i u Léy; před oběma holkama a tim, co s těma postavama dokázaly vyrobit, to klobouk dolů. Celej film na mě působil komplexně, uvěřitelně a naprosto přirozeně, což je jeho nesilnější stránka (i když jednu drobnou výhradu směrem třeba ke zbytečně nedůvěryhodnýmu pláči bych přeci jenom měl). Tou slabší stránkou je naopak scénář, i když přeměna holky v ženu a její hledání sebe sama je tu zachycená skvěle, mnohem líp než třeba v Nymfomance. A potěšil mě i dobrej a nepřeslazenej konec. Ze mě silný 3*. ()

terunka003

Evropské, vztahové, milující, komplikované, dlouhé, výpravné, detailní, o životě. Nesmírné oživení od těch amerických rychlokvašek. Evropský film, jak má být, bez pozlátek a make-upu, detailní, surový. Děj mě do sebe tak vtáhl, že mi ty tři hodiny utekly jako nic. Bylo v tom všechno - láska, smutek, pláč, strach, zoufalství, vztek... Herecké výkony skvělé, hlavní hrdinka mi přirostla svým způsobem k srdci, hudba výborně ladila nálady snímku. Vážně se mi to líbilo. ..ten pocit, když na několikátý pokus zjistíte, že jsou vám ty dveře opravdu zavřený, a vy můžete začít znovu.. ()

hanagi

Maximum dávám za tu zdrcující otevřenost a upřímnost. Za sex, který mi po dlouhé době nepřipadal samoúčelný. Za ten pocit, že tak to prostě v životě je. Viděno během Season Challenge tour 2015. ()

pabulator

Film obsahuje kýble slz semtam nějaký ten soplík a se mnou to ani nehlo tak čím to,že sem ty 3 dlouhé hoďky vydržel bez větší újmy a ani se nějak zvlášt nenudil snad fascinován krásou té rozkošné malé fňukny Adèlky jak se mění z experimentující puberťačky věčně si potahující jeansy na po uši zamilovanou lesbu ,která je s každým záběrem hezčí a to nemusí být ani nahá. Momenty kdy spolu holky jen tak leží a usmívají se na sebe nebo mezi sebou flirtují beru jako nejlepší části filmu kdežto ony sexuální pasáže se mi zdají málo uvěřitelné chybí mi upocená těla a trochu té tělesné šťávy když už se u těch uslzených scén tělníma tekutinama nešetřilo. Snímek bych už v dnešní době tolerance za kontroverzní rozhodně nepovažoval.Určitě by mu víc slušelo zasazení do jiného časového období a ne do součastnosti. ()

nevermore

Kolosálně předlouhé, spousta scén postrádala jakýkoliv smysl. Nechápal jsem proč třeba scéna v tanečním klubu, bez jakéhokoliv cílení trvala 4,5 minuty. Nevím, mně to přišlo roztahané. Kdesi jsem četl, že to je film "pro holky", protože je vystaven na emoční bázi. Nu něco na tom dost možná bude. 70% ()

sskrblik

Nebudu vám nic nalhávat Život Adele na mě v prvé řadě zapůsobil svým otevřeným přístupem k sexu. Obě hlavní herečky zvládly své role zahrát opravdově a já jim ani nevěřil, že si na něco hrají. Vztah dvou dívek byl natočen z bezprostřední blízkosti a já jsem si připadal jako bych byl náhodným kolemjdoucím, svědkem celého dění. Za tím stojí práce kamery, která se výrazně zaměřuje na detaily herců a jejich projevy. Rozhodně to není nic proti ničemu a z hlediska ztotožnění se s příběhem, je to pouze a jenom ke prospěchu věci. Scénář dává smysl, reálné prostředí navozuje atmosféru všedního života z vašeho okolí. Zápletka rozhodně není ničím novým. Má docela přesnou kostru, která se dá snadno odhadnout. Film není jenom o sexu a tvrdit, že to je filozofické lesbické porno je nesmysl. Délka filmu je odpovídající a dává prostor pro zvýraznění děje. V dané tématice se tedy tento snímek umisťuje na mou pomyslnou špici "holky s holkama" filmů. Život Adele je výjimečný ve své přirozenosti, mluvíme-li tedy o vášni, lásce a bezmoci. ()

Angelic-77

Někdy slova zkrátka nestačí a tohle je přesně ten případ. Nádherný, emotivní film. Tímto také děkuji své přítelkyni za skvělý filmový tip :). ()

sheldonka.

Jediné co mě trochu zamrzelo byl vynechaný přechod mezi dospíváním a dospělostí, který mohl být dost zajímavý, ale i to dokážu přehlédnout, protože se mi film celkově hodně líbil. Představitelka Adele mě dostala, její výrazy (a vlasy) byly skvělé! Myslím, že tohle byl první film s lesbickou tématikou, který jsem viděla a asi těžko budu hledat lepší. Ani trochu mi 180 minut nevadilo, naopak u takto realistických filmů si tajně přeji, aby nikdy neskončily. ()

Eleanor05

Film, v němž v podstatě chybí jakýkoli konflikt. Jediné, co je na něm zábavné a originální, je že místo heterosexuálního páru se zde řeší vztah dvou lesbiček. Škoda, že nakonec nápad vyšel takřka naprázdno, přestože potenciál na bezpočet zápletek by tu byl velký. Nechápu, proč se zde neřešilo například, jak to celé vnímali Adélini příbuzní, kamarádky (kromě výstupu před školou), okolí vůbec. Proč se tu nikdo nijak zvlášť nepozastavil nad komplikací s početím dětí? Francie je zřejmě tak nádherně tolerantním místem na světě, kde nemá nikdo s homosexualitou sebemenší problém, že lesbičky tu už mohou jen řešit samotný vztah... Popravdě řečeno, být to o heterácích, vypnu to už po půl hodině. ()

LEGACY

Něco ùžasného. Mé srdce se po dlouhé době probralo k filmovému životu. Neznám důvod, snad možná Halloween, snad možná překrásná Adele, snad možná to bylo něco úplně jiného, co mě okouzlilo. Film, který má tři hodiny a já je do ranních hodin vyčerpám mě musí silně oblbnout. Jasný adept co se týče překopání mé topky ... ještě uvidím. Přeci jen se ještě točí dobré filmy, jen na ně narazit. 90 ()

Mishqo

90% ... Nádherný, senzitívny, prirodzený a silný portrét dospievajúcej devy hľadajúcej svoju sexuálnu identitu. Odvážne lesbické scény. Hlavné predstaviteľky bez chyby. Ani trojhodinová stopáž mi nevadila a zniesol som by som ešte. Super zážitok! ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)