Jasmíniny slzy

• USA Blue Jasmine (více)

Když vás život srazí na dno, nezbývá než se od něj odrazit… Jasmína (C. Blanchettová) byla elegantní a pohodlnou dámou z lepší společnosti žijící si na vysoké noze, a to hlavně díky svému muži, podnikateli Halovi (A. Baldwin). Jeho podvodné machinace však vyplynuly napovrch a do obrovských dluhů se dostala s ním také Jasmína, co o ničem neměla ponětí. Ze dne na den se tak svého bezstarostného života musela vzdát a nyní je nucena začínat od nuly v pro ni ponižujícím prostředí u své nevlastní sestry Ginger (S. Hawkinsová), kde přichází do kontaktu se světem, který jí byl do této doby zcela cizí. Postavit se na vlastní nohy jí ale bere mnoho sil a dostává se na pokraj zhroucení, z čehož si pomáhá alkoholem a dávkami antidepresiv. I přes to všechno si však nic nehodlá připustit... Komediální drama režiséra a scenáristy Woodyho Allena na motivy divadelní hry Tennesseeho Williamse "Tramvaj do stanice Touha" uchvátilo zejména výkonem Cate Blanchettové. Ta za svou roli získala několik desítek cen – mezi nimi např. Cenu newyorské filmové kritiky, Cenu britské filmové akademie, ocenění na „nezávislých Oscarech“ Independent Spirit Awards a také Zlatý glób i Oscara za hlavní ženskou roli. (Česká televize)

PTuranyi

Typická trpko-smiešna komédia Woodyho Allena, aj keď v tomto prípade skôr trpká ako smiešna. Príbeh Jasmíny, ktorá prichádza bývať k svojej nevlastnej sestre potom ako sa jej luxusný život rozpadne ako domček z kariet. Dej filmu sa rozbieha na dve strany. Do budúcnosti, keď sledujeme Jasmíninu snahu znovu sa postaviť na nohy, vzdelávať sa, hľadať zamestnanie a nadväzovať nové vzťahy a do minulosti prostredníctvom spomienok vyvolaných narážkami na manžela, syna a jej predchádzajúci život v dialógoch. Jasmína však nie je typický príklad amerického prístupu, ktorý sa neobzerá do minulosti a s optimizmom kráča v ústrety úspechu. Je zlomená, roztrpčená a napriek všetkej snahe sa jej nedarí. Svojej sestre neustále vyčíta, že sa dáva dohromady stále s tými istými hochštaplermi ako bol jej prvý manžel, sama opakuje svoje chyby a nakoniec ju minulosť dobehne hoci už má úspech takmer na dosah. Produkcia Woodyho Allena je perfektná. Nevyniká dramatickým strihom či kamerou a vďaka tomu sa dostáva do popredia obyčajnosť príbehu. Herecké výkony sú výborné a Cate Blanchett dokonale stelesňuje traumy a psychické problémy hlavnej hrdinky, ktorej životné sny sa rozpadli na prach. ()

Kozlowski8

Naprosto úchvatná Cate Blanchett v hořce komediálním dramatu o ženě, která po rozpadu manželství přijde nejen o podvodného manžela, ale i o syna a o bezstarostný život v přepychu v obklopení bohatých přátel. Jasmine je postavena před krutou realitu, kterou nechce vidět a přijmout. Kontrast dosavadního Jasminina života s životem u nevlastní sestry Ginger, ke které se nastěhuje do skromného bytu a jejích přátel, které poznává, ještě umocňuje její zoufalství a na druhou stranu i arogantní odmítání stavu, ve kterém se nachází. Skvěle vybudovaná zápletka, výtečně napsané postavy, skvostné dialogy. Cate Blanchett v životní roli, kdy maximálně využila nabídnutý prostor, ale rovněž Sally Hawkins, Alec Baldwin či Bobby Cannavale zasluhují uznání za ztvárnění svých rolí. Inteligentní, zábavné, víc smutné než veselé dílo Woodyho Allena, kterým mne opět potěšil. 75 %. ()

MaximusMax

Už jsem se začínal bát, že to s kvalitou allenovek půjde jen s kopce. Předchozí dva filmy působily spíš jako skicy než propracovaná díla a o to více mě potěšila Blue Jasmin (český název odmítám používat, protože mi přijde jednoduše hrozný). Skvělá adaptace slavné tragedie Tramvaj do stanice touha v hlavní roli s úžasnou Cate Blanchett, která je v každém filmu úplně jiná a pokaždé stoprocentně přesvědčivá. Nepostrádá to ani humor ani hloubku, obojí skvěle vyváženo. Velmi mi to sedlo. Za pět. ()

carnacv

Po dvou víceméně komediálních dramatech přichází Woody s drsnou tragédií. Musím pochválit scénář, který otevírá hned několik složitých témat. Zvykem na společenský statut počínaje, přes problematiku vztahů procházeje, a konečně tématem neuplatnitelnosti "ženy v domácnosti" po rozchodu konče. Není nad to zamyslet se, zda by člověk osud hlavní hrdinky zvládl lépe, nebo, k čemuž se kloním, dopadl stejně. Také mě nadchly herecké výkony Cate Blanchett a výborně se blýsknul Bobby Canavale (byl fakt přesvědčivý). Závěrem snad jen dodat "Love hurts" :). //A hle ono to Cate vyneslo oscara. JJ ten výkon byl vážně nadmíru kvalitní! ()

robbez

Vypadá to, že Allen nějak zvážněl. Předchozí filmy se víceméně lehce vznášely v oparu letního cestování po evropských velkoměstech a teď tohle. Vtipných scén je tu celkem dost, ale úsměv mi často mrznul na rtech. Film poměrně naturalisticky ukazuje, jak se inteligentní a elegantní bytost může velmi rychle proměnit v lidskou trosku. Cate Blanchett se pro tuto roli vyloženě hodí a skvěle zahrála polohu "nahoře" i "dole". Jasmine si zvykla na život v luxusu a bez starostí, ale zároveň se její existence stala zcela závislou na manželově úspěchu. Po jeho totálním pádu o vše přišla. Fakticky není schopná se sama o sebe postarat a zároveň nechce rezignovat na určitou životní a kulturní úroveň. Když už to vypadá nadějně a zdá se, že získala skvělý odpovídající protějšek "na úrovni", minulost ji zase dostihne a slibně se rozvíjející vztah zničí. Psychická porucha v podobě stavů, kdy v samomluvě vzpomíná na minulé události a nevnímá okolí, je vlastně přirozenou reakcí - únikem ze strašné reality, ve které se najednou vyskytla. Samozřejmě, že naivní Jasmine, která žije ve vzdušných zámcích a není schopná nebo ochotná vnímat skutečnou životní realitu, si za svůj osud může do značné míry sama. Já ale s postavou Jasmine soucítím a rozumím tomu, že určitý typ lidí se pro často odporně "skutečnou životní realitu" zkrátka nehodí. ()

surprise

Ach, herecký koncert. Ne jednoho ani dvou, ale hned všech herců co se zde vyskytnou. Čím déle kdo je na plátně, tím lepší výkon podává a já pochopil, proč herci tolik stojí hrát v Allenovských filmech. Není to žádným přehnaným honorářem, ale prostě proto, že mají co hrát. Něco s čím se každý nějak potkává a nejde o nic menšího než o život. ()

xenie

Tentokrát mě Woody velice mile překvapil. Jak jsem ho po "Anything Else" téměř zavrhla a zařekla se, že ho nechci ani vidět a jeho další čtyři filmy jsem zcela ignorovala. Tak tentokrát mu dávám plný počet. Cate Blanchett je tam úžasná! ()

CountMike

toho oscara by uz fakt mohla dostat...gnf palsrov ju okradla jak sirotu...k filmu- zivot niekedy neni len zabavny a plny nahod- co je skoda pretoze to mohol byt napinavejsi a prekvapivejsi film z lepsou pointov...takto to bolo one woman show pani herecky, ktora bravurne zahrala neuroticku, schudobnelu, snobsku pipku....do kina uz nie...ale v tv by sa to pozeralo gud ()

Mates Hradecky

Jeden z vůbec nejlepších Allenových filmů. Cate Blanchett pod jeho vedením je neuvěřitelně uvěřitelná, jak se objevi na plátně, člověk od ní neodtrhne zrak. Projedeme se s ní po její životní dráze směrem dolů a je to sešup! Potěší i výrazné vedlejší role, kupříkladu Stuhlbarg jako vášnivý zubař nebo dokonalé scénky, jako ta s námluvami na pláži. Co závěrem? Snad se jen modlit, aby Hospodin zachoval nám ještě dlouho mistra režiséra ve zdraví a vrcholné formě, aby opět oblažil oko i srdce divákovo. ()

famfuli

Woody Allen mě vůbec nezklamal, spíš naopak. Úžasné dialogy, nádherně vykreslené postavy a absolutně neskutečná Cate Blanchett. Top hodnocení nedávám jen z jediného důvodu. Tento svět je mi úplně cizí a jsem za to ráda. Emoce se nedostavily, takže za dokonalost každým coulem dávám 80%. ()

revere

"Co bude, až Woody nebude?" ptá se POMO s odkazem na kleopatru. No, budou přece Woodyho filmy! Tenhle patří po všech stránkách k nejlepším. ()

anonyym

Woody zklamal... A to jsem se na tenhle film opravdu těšila. Jenže je to jen tuctový příběh o zbohatlické paničce, která je navíc dost často mimo a neví, co vlastně chce. Pokusy o flashbacky vysvětlující minulost taky moc nevyšly, i když to celé aspoň trochu obohacují. Možná by Woody mohl přestat cestovat z města do města a z kontinentu na kontinent, pomalu se usadit a dělat zase ty staré dobré ukecané komedie. ()

vito_s

Převažuje drama nad komedií, jako celek hodně křečovité, humoru skutečně jako šafránu. Hlavní hrdinka není příjemně švihlá postava na kterou jsme u Woodyho zvyklý, ale dost nesympatická psychicky narušená osoba. Ve vedlejších rolích potěší Stuhlbarg se Sarsgaardem, jinak je to typ woodyallenovky, kterou nebudu potřebovat vidět znovu. ()

gael83

Velmi aktuální téma, kterak bohatá panička k chudobě přišla. Cate tu ze sebe vyhrává doslova všechno, chvílemi to sice lehounce zaskřípe, ale tak jemně že se to ani nedá brát jako šmíra, začne to ideálně, krásně, snově a končí to, jak už to v životě bývá, tvrdým návratem do reality. Perlička z přístavu, kdy Cate zahlásí, že to tady vypadá jako středozemě, všichni víme, že Cate mluví o LOTR. Woody is God! ()

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem