Osudový kruh

• Česko Červený kruh (více)

Tři muži vede osudový kruh přímo do náruče smrti. Corey (Alain Delon) se po propuštění z vězení vrací za svou dívkou, která ale mezitím dala přednost jeho parťákovi. Náhoda ho svede dohromady s prchajícím zločincem Vogelem a bývalým policistou Jansenem. Společně vyloupí klenotnictví. Snadný úspěch je povzbudí, a proto začnou vyhlížet další objekt... (Česká televize)

huzgi

Báječná gangsterka s vytříbenými výkony. Uměřené herectví všech, chladného úsečného Bourvila, přesného Delona, živočišného Volonté i niterného Montanda. Melville je mistr mistrů a dokazuje to každým svým filmem. ()

tatopulos

Kazí to Inspektor Popleta alias banánovou slupka Bourvil. To už tam místo něj rovnou mohli zařadit Funese. A opravdu hloupé a nehodící se do filmu se mi zdají konzervativní předsudky Bourvilova nadřízeného. Nikotin Delon a drsňák Volonté- špička ! A samozřejmě Yves Montand se svými děsivými úzkostmi. ()

TonyStark

Když jsem byl malé dítě tak tyhle francouzský kriminálky běžely v telce pořád, jenže si je nepamatuju. A teď,když je mi přes třicet, tak si je dávám znovu a jsem příjemně překvapen,jak mě baví. Je to pravý opak dnešních užvaněných fláků, kde všechno exploduje a které se neobejdou bez rádoby cool hlášek a podobných kokotin. Režiséra Melvilla zatím moc neznám (ok -jsem barbar),ale už teď obdivuji jeho smysl pro ponurou atmosféru, dlouhé scény bez jediného slova - a té jeho úchylky na modrou barvu (dobrá volba),jsem si všiml okamžitě. Stopáž Osudového kruhu je dlouhá,ale vůbec neškodí a herecké obsazení je libovka - tam není co vytknout. Původní název je Červený kruh, což je nějaké Buddhovo moudro,ale to jsem nějak nepochopil a distributor očividně také ne. ()

Jehan

V tomto filmu bych nepřidělil Bourvilovi jako dabéra J. Brudera (při vší úctě). A možná bych hlavně nepřidělil Bourvilovi tu roli (při vší úctě). Ale kdoví. Níže jsem zaznamenal názor, že by ta role slušela Venturovi. Jistě. Ale možná, že plavovlasý šantala s nosem šejdrem byl opravdu ten pravý. Zahrál to bravurně. Čekal jsem, že Volonté bude trochu ďábelštější, ale to koneckonců byl, jak chladnokrevně odpráskl ty dva gaunery. Scénář je často nesmyslný, tak by to prostě nešlo. Nejlepší moment je to krátké psycho, kdy Montand jede v deliriu na hadech, ještěrech a spol., načež se dokonale převtělí v gentlemana a ostrostřelce. Oho! Delon by neměl mít kníra nikdy a nikde. Vůbec jsem se nemohl soustředit na děj kvůli tomu jeho blbému kníru. Ovšem pan vrchní inspektor a jeho kancelář mě zcela pohltily. Najednou jsem měl před sebou tu maigretovskou atmosféru starých časů. Ach, kde že jsou? Už vidím ty dnešní inspektory a komisaře v mikinách a kožených bundách, co si nesmějí zapálit cigaretu v kavárně, natož pak dýmku na pracovišti. Abych snad přidal hvězdu... ()

Nalimator

Francouzká krimoška staré školy s lupičským motivem, výborně obsazená, ale ke konci už mne to tak nebralo, bylo to zbytečně dlouhé. Zejména samotný závěr byl na nic, honička v absolutní tmě mě donutila ubrat hvězdu, škoda. Taky pár nelogických věcí, či nezvládnutých zpětných projekcí to trochu sráží. ()

subic

Jeden z posledních filmů, kde si zahrál Bourvil a to tentokrát vážnou roli policejního inspektora. Na můj vkus trochu dlouhá kriminálka. 51% ()

SAINTS

Troch mužov vedie osudovy kruh rovno do naručia smrti.Tak tento film je skutočny žanrovy klenot.Dokonala Melvilova režia ,chladne malovravne postavy,ponura jesenna atmosfera robia z filmu nezabudnutelny filmovy zažitok.Lupež v klenotnistve počas ktorej nepadne ani jedno slovo spolu s finale patria medzi to najlepšie čo tento film ponuka. ()

Fajt

Klasický film sedmdesátých let, pouze je trapné udivovat diváka směšným odléváním nezbytné speciální kulky pro otevření sejfu. Rovněž poučování, že tato kulka letí rychlostí 20m/sec. je scestné. ()

0verseer

"Nikdo není nevinný. Každý něco provedl. Lidé se rodí nevinní, ale ne nadlouho." Melville stiera tradičné stereotypy o boji dobrých policajtoch proti zlým zložincom. Zabíjajú obe skupiny, motivy a spôsoby sa však dramaticky líšia. Muži, ktorí sa pohybujú za hranou zákona, zabíjajú živelne, z pudu sebazáchovy. Budujú si medzi sebou pevné putá dôvery, priateľstva až za hrob, sú ochotní položiť život za druhého. Naproti tomu muži zákona zabíjajú premyslene a systematicky. Ich činnosť funguje na vydieraní, podrazoch a nedôvere. Obrnení pomyselným vyšším dobrom slepo ničia osudy druhých ešte výraznejšie ako tí, ktorých prenasledujú. Osudový kruh vnímam predovšetkým ako film morálnych kontrastrov. V tomto ohľade napriek/vďaka svojmu trpému koncu vyhrávajú paradoxne gangsteri... ()

ostravak30

Předposlední film Jeana-Pierra Melvilla, který rád spolupracoval právě s A. Delonem nebo Jeanem-Paulem Belmondem. Osudový kruh má skvělý nástup a dobrou první polovinu, kdy drží tempo a příběh má co vyprávět. Pak se ale zasekne a vyprávění na tempu velmi ubírá. Tím se ale snímek stal, alespoň pro mě, trochu zívačkou. Měl jsem co dělat, abych neusnul a to nemluvím o tom, že v nočních záběrech není prakticky vidět nic. Dvě hodiny a kus k tomu je taky docela hodně a nemyslím si, že není co zkrátit. Navíc Bourvil v tomto typu filmu působí dost zvláštně a myslím, že zde měl být někdo jiný. ()

curil

Jedna z mých  nejoblíbenějších francouzských kriminálek, za kterou stojí klasik francouzské režie Jean-Pierre Melville. Gangsterský příběh je vystavěn na klasické šabloně. Útěk, pátrání, výběr kompliců, přepadení. V tomto filmu nevím, komu držet palce. Jak lupiči tak policejní komisař (vynikající Bourvil) jsou mi sympatičtí. Nevynechám v ČT žádnou reprízu. ()

smrtubohem

Viděl jsem už lepší delonovky, ale je to stále perfektní práce a další z Melvillových filmů, které hodnotím velmi pozitivně. Btw. Delon s knírkem je příjemná změna... ()

gotham

Přijde mi to jako průměrná francouzská detektivka ze 70.let, ničím mě to nezaujalo. Postavy nemastné neslané, dokonce i ten Delon mi přišel nudný, jako by to ty herce ani nebavilo. Snad jen detektiv v podání Bourvila byl trošku zajímavý, jinak šeď a průměr. Film, který se dá v pohodě skouknout, ale za pár dní si ho už nepamatujete. 50% ()

Stanmi

Musím se přiznat pro francouzské filmy 60., 70. i 80. let mám celkem slabost, takže jsem si Osudový kruh jaksepatří užil. Jedná se totiž o poctivou kriminálku staré školy, jaké se dnes už pochopitelně netočí. Režíser a scénárista v jedné osobě Jean-Pierre Melville nám naservíroval příběh o propuštěném trestanci Coreyovi (Alain Delon), kterého náhoda svede dohromady s uprchlým zločincem Vogelem (Gian Maria Volonté), padnou si do oka, přiberou do party ještě Jansena (Yves Montand) a rozhodnou se vykrást luxusní klenotnictví. Proti této trojici stojí komisař Mattei (André Bourvil), který se spolehá na svou síť informátorů...Co si budeme povídat obsazení je naprosto lahůdkové a především je zajímavé sledovat pana Bourvila, který naprosto s přehledem ztvárnil pro něj ne úplně typickou roli policisty, přece jenom jsme u něj zvyklí na komediálnější role. Co je na filmu ještě zajímavé, je to, že se v něm moc nekecá, za postavy mluví jejich tváře a činy, takže rozhodně nečekejte žádné Pulp Fiction. Navíc příběh je zpracován tak poutavě, že mi ani moc nevadilo, že trvá 140 minut, inu i to je ukazatel kvality tohoto filmového díla. Takže skvělé herecké obsazení, dobrý příběh a poutavé zpracování, to jsou naprosto zasloužené čtyři hvězdičky. ()

koza3

Půlhodinu jsem neviděl, půlhodinu jsem proklábosil a další hodinu a půl jsem napjatě čekal, co se z toho vyklube. Delon je marketingová nálepka sama o sobě a tajemná atmosféra nebrala konce. Samotná vykrádačka klenotnictví byla kulervoucí a vsechny ty drobné detaily dávaly smysl a konzistenci celému dílu. Konec však byl poněkud nudný a některé scény (třeba to míchání léků nebo rtuti nebo co) byly zbytečně dlouhé a stopáž 140min se na detektivku úplně nesluší. Proto je můj finální dojem spíše průměrný, ale i přesto jsem se bavil a držel až do nedělní půlnoci a to jdu zítra do práce! ()

pollstro

S největší pravděpodobností lze těžko najít někoho jiného, kdo by zvládal tak skvěle práci s napětím a to bez použití klasických filmových metod. Jean-Pierre Melville to mistrovsky zvládá bez použití jakýchkoliv zvuků, hudby, zrychlujícího se střihu a celkového tempa, naopak v těch nejvypjatějších momentech zpomaluje. Stručné, málomluvné, tiché, pomalé, ale přesto vtahující a napínavé hvězdně obsazené francouzské krimi, které svojí specifickou atmosférou vytváří jedinečný filmový zážitek a nevšední pohled na loupež. Navíc z filmu je doslova cítit ta odtažitost a snaha o jakýsi distanc mezi divákem a filmem, ať už se jedná o celkový chladnější tón barev, nebo že příběh nejde v rámci postav do větší hloubky, absence použití hudby a taktéž celkové prostředí filmu, ale i přesto jsou veškeré postavy věrohodné, skvělé napsané, charismatické, nezpochybnitelné a to i přes obrovskou nepřítomnost vzájemných dialogů a neznalosti historie postav. Příběh se soustředí na přítomnost, nezaobírá se zbytečnými odbočkami do minulosti postav, místo toho se pomalým tempem vydává kupředu. Samotná loupež šperků je natolik mistrovsky natočená, že jednoznačně patří mezi nejlepší loupeže v celé kinematografii. Ta celková preciznost, oddanost a věrnost, schopnost věřit si, plnit jednotlivé úkoly krok po kroku, schopnost soustředit se, bezchybovost, přesnost a dokonalost, to vše za naprostého filmového ticha. Všichni lidé jsou vinni. Narodili se nevinní, ale netrvá to dlouho. Le Cercle Rouge je klenot francouzských kriminálek a zároveň učebnicový příklad toho, jak dokonale a mistrovský zvládat práci s obrazem, zvukem a napětím. ()

brasek

Obsahom slabá kriminálna dráma. Keď som videl obsadenie, tešil som sa... ale zbytočne. Bourvil ako inšpektor veľmi nevýrazný, plno zbytočných vedľajších postáv až príliš výrazných až vznikol guláš, ktorému som miestami nerozumel. Delon a Volonté nijako nevynikali v zmätočnom príbehu a finále snímku naozaj tragické, bez chuti. ()

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

Orlando a Yun-Fat opět parťáci?

20.04.2008

Remake klasické francouzské gangsterky Červený kruh z roku 1970 měl původně režírovat John Woo. Ten má ale momentálně spoustu práce s dokončováním historického megafilmu Red Cliff, který byl tak… (více)