Žlutá ponorka

• Velká Británie Yellow Submarine (více)

Modří mizerové vyhlásili městu Pepřenii válku a poslali hrozivou modrou rukavici, aby zničila vše dobré. Kapitán Fred požádá o pomoc členy skupiny Beatles - Johna, Paula, Ringa a George. Ti s ním proplouvají se s svou žlutou ponorkou oceánem plným nástrah a nebezpečí. Mají jediný cíl - svrhnout modré ničemy a nastolit mír. Jedná se o barevný animovaný snímek, ve kterém nakonec hudba porazí zlo. (Adam_Musil)

Pierre

Tak jsem již potřetí zahájil nový ,,divácký´´ rok filmem s The Beatles. A můžu říct....Skvělé! Tedy skvělé jako hudební videoklip. Musím říct, že pohupovat se v  křesle u songů od Beatlasků, mít k nim i český překlad, a sledovat u toho ty barevné výjevy mi teda  dalo zážitek, a uvolnění. Alespoň při těchto chvílích jako bych naplno pronikl do nějakého nepozemského ráje jako je místní země Pepřenie. (:D)   V kombinaci s písničkami mě i ty animace fakt bavily (OK, Lucy in the Sky With Diamonds mě tak nevzalo, ale třeba  All Togerther Now, nebo When I´m Sixty-Four jsou úplné pecky...O titulní Yelow Submarine to není ani třeba zmiňovat.) Ono je potřeba uznat, že ty animace mají samy o sobě velmi originální kouzlo, fantazii, a jsou prostě neotřelé (ale co tady není neotřelé?). Sám se divím, že je tento snímek (minimálně v ČR) už poměrně zapadlý. Většině rozhodně nesedne, ale své nadšené fanoušky by si najít měl, protože tohle je něco tak nevšedního, že z toho jde až hlava kolem...Doslova.. Celovečerní bizarek. Bizární je možná i to, že mi mnohdy připomněl i moje velice oblíbené animáky jako 12 úkolů pro Asterixe, Spongeboba či dříve Podivuhodná dobrodružství Vladimíra   Smolíka (ty jiné světy:D). Ale tohle je ještě v mnohém šílenější, ale oplývá to  neskutečnou fantazíí, a originalitou. Zároveň jde ale o doklad té květinkové doby. Prostě  šedesátky na max. Chtěl bych vidět, jaké okolnosti tvůrce vedly k těm šíleným nápadům (nebo možná ani nechtěl.:D) Ale speciálně skláním hlavou (mimo neskutečného výtvarného pojetí) nad některými hrátky s jazykem,  které bych se měl asi naučit nazpaměť. Hlášky jako Není-liž, Je-liž jsou vážně pecka.  A byť bych měl možná sklonit hlavu nad filmem jako celkem, pro jeho naprostou naprostou neobyčejnost,  tak z toho celkově  i tak zatím nejsem tolik  nadšený....Příjdu si jako otravný puritán, když to píšu, ale v konečném dojmu byla  tahle jízdá na mě možná moc přeplácána, a nepřehledná (kdo například na první dobou pochytá všechna ta bizarní zvířata?:D), asi to vyžadovalo ještě speciálnější naladění. Asi jsem šokovaně zjistil, že i bláznivost má svoje hranice (stejně jako loni u Help.), a musí být taky chytlavá. Sporné je pro mě i zapojení samotných Beatles do projektu. Takže oni se ani sami nedabovali, a jejich podíl na filmu se (samozřejmě kromě písniček) omezuje na (doslova) několikavteřinový pozdrav na konci? Trošku škoda, trošku málo. Ale zatím nic není jisté. Možná mi Žlutá ponorka přinese ještě velký zážitek. Možná bych se hodnocení v tomto případě (i dost vyjimečně) nejradší vyhnul, ale chtěl jsem si odškrtnout novoroční tradici, a jde se dál, a možná někdy i znovu.  A vlastně proč se něčemu vyhýbat?  4.1 2022 už pro mě navždy datum, kdy jsem po Vánocích, trochu unavený večer po škole viděl bizární Žlutou ponorku, venku mrzlo....A jestli máte rádi originální filmy, květinkový styl šedesátek, a (stejně jako já) bizár, tak běžte do toho. Ovšem  asi je ideální si to nechat na nějaký volný snový večer, ale takhle na to taky nezapomenu. Zdravím všechny, co žijou ve Žluté ponorce a nestávají zítra v šest. Ale i tak si myslím, že tam někdy žiju taky. Tak hezký začátek roku! () (méně) (více)

LEGACY

Sedím ve vlaku směr Praha, který je mým pomocníčkem na cestě do Liverpoolu, kde snad chvíli pobudu. No a dychtivost mi nedala a začal jsem se předem potápět do historie tohoto úžasného města. Nejsem zrovna fanoušek Beatles a tohle zkombinování psychedelického lektvaru s Boschovým peklem mi chvíli motalo myslí, ale závěrem musím dodat, že Yellow Submarine se dostavila i na můj ostrov lidské blaženosti a přijmul jsem ji. ()

hous.enka

Jedna z nejzajimavejsich scen je ta hned zezacatku, kdy modra monstra utoci na Peperlandii a kapelnik se uklidnuje tim, ze na jeho kvarteto by prece tihle zrudy nezautocili. Jde o narazku na Mnichov, anebo spis o vseobecnou myslenku, ktera stoji na zacatku kazde valky? Kazdopadne Yellow Submarine se pohybuje nekde na hranici hraveho surealismu a pop-kultury sedesatych let. Vysledkem je hrava animace a zejmena skvela muzika Beatles, ktera oslovuje i dnesni generaci. ()

muti

Film je asi dosť silné slovo, keďže ide o akúsi zmesku LSD tripov, a to riadnych, na pozadí zhuleneckych opisov akýchsi tém. sem tam príde originálna pieseň, aj keď neviem či film ponúka originálne videoklipy. Každopádne ponúka originálne tripy, ktoré sú miestami tak op, že nie je pochýb, že v tabaku mali primiešane aj nejaké to seno 😃plus to prespikujte akýmsi Monty Python feelingom a raznici je hotové ()

Kriklan49

Pro mě nejlepší z Beatlesovských filmů. Pravda je, že ve všech jde především o písničky, ale příběh Žluté ponorky, který si na nic nehraje, je příjemně infantilní a prostý. Z celého filmu tak plného barev vyzařuje dobrá nálada a atmosféra 60. let. Já osobně mám z celého filmu nejraději píseň Nowhere man a k ní tak nádhernou scénu, při které vám připadá, že každou chvíli musíte minout jehlu gramofonu, protože máte pocit, jako byste se točili na desce s touto skladbou. A ruku na srdce, koho nechá chladným, když se Kapela klubu osamělých srdcí seržanta Řízňáka pustí do hraní stejnojmenné písně? ()

• Nikdo (Dick Emery), v originálním zněním Nowhere man, byl podle autora scénáře Lee Minoffa insipirován Sirem Jonathanem Millerem, divadelním ředitelem, scenáristou, režisérem a producentem s vystudovaným medicínským titulem v jedné osobě. (ČSFD)
  • Modří mizerové, hlavní záporné postavy filmu, mají na každé ruce šest prstů. (ČSFD)
  • Písnička All Together Now léta sloužila jako znělka pro Televizní kursy angličtiny v České televizi. (Robbi)

Za zvuků hudby... předěláváme

Za zvuků hudby... předěláváme