Harbinger Down

• Velká Británie Inanimate

Skupina postgraduálních studentů si zajistila místo na rybářské lodi Harbinger, aby mohli studovat efekty globálního oteplování na kosatky v Beringově moři. Když posádka lodi vyloví nedávno rozmrzlý kus starého sovětského vesmírného vraku, všechno se úplně zvrtne. Vypadá to, že Rusové experimentovali s želvuškami, drobnými pružnými živočichy schopnými odolávat extrémnímu vesmírnému záření. Bytosti přežily, ale ne bez mutace. Nyní je posádka vystavena agresivním zmutovaným organismům. A po umístění v ledu po tři dekády se bytosti nehodlají vzdát tepla lidské společnosti. (noelcoward73)

Morholt

Zdánlivě nijak zajímavá tuctovka. Loď najde v ledu nesmysl spadlý z vesmíru a po rozmrazení se objeví mrcha, která začne likvidovat posádku. Napětí nic moc, gore spíš nic, než moc, atmosféra průměr a herecky jakž takž, přičemž Henriksen, přestože mu táhne na osmdesátku, je pořád drsoň. Ale ta slizká mrcha, co vymysleli sovětští Ivani, ta byla parádní, velmi kreativní a bavila mě, takže z obyčejného podprůměru udělala lehký nadprůměr. 60% ()

TomX2

Skupina študentov a učiteľov z univerzity chcú sledovať život morských živočíchov loďou Harbinger. Na lodi náhodou zachytia neznámy signál a rozhodnú sa preskúmať jeho zdroj. Vytiahnú kus zamrznutého ľadu, v ktorom je vesmírny modul. Netušia ale, čo rozmraznutím ľadu skupinka vyprodukovala - začína nemilý boj proti príšere. Čo to ako malo byť? Nejaký vykradák filmu The Thing alebo čo? Harbinger Down nie je nič viac než nudná vykrádačka filmu The Thing. Bol by som rád, keby tvorcovia priniesli niečo zaujímavé, niečo čo sme nevideli - Nie, ono to ďalej ide vo vodách The Ting. Lenže v zlom smere. Môžem prehlásiť, že Harbinger Down je "LEN" hlúpa sračka bez atmosféry a bez napätia. Scénar ešte jakž-takž ujde, no čo sa týka hereckých výkonov - tie sú otrasné. A nie, nezachráni to ani L. Henriksen. Zhrnieme si to: Neoplatí sa vám sledovať ten film, ja som osobne čakal oveľa viac, no dostavila sa mi len nuda. Poteší možno len zostarnutý L. Henriksen, ktorý tu ale nič veľa nepredviedol, príšera a digitálne efekty alebo CGI, ktoré pôsobia celkom fajn. A to je asi tak všetko, ruky preč a nikdy viac! 25% ()

JohnMiller

Ide o hororový projekt, financovaný fanúšikmi cez internetovú stránku kickstarter. Nejde v podstate o nič iné, ako o poctu môjmu najobľúbenejšiemu sci-fi horroru, THE THING (1982) ktorú natočil kultový režisér John Carpenter. Nie som vôbec zástancov takýchto remakeov, sequelov, prequelov a ani neviem ešte akých iných vykrádačiek, a už keď sa jedná o film, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie všeobecne, tak už vôbec. Tak ale za tých málo peňazí čo nazbierali na trhák, to stálo za to, si myslím. Keď si to porovnám so sequelom The Thing (2011) čo považujem za absolútny odpad a výsmech pôvodného snímku, tak Harbinger Down sa náhodou vydaril. už len z princípu, že sa tvorovia vyhýbali CGI efektom a 99% z toho bola poctivá animácia, gumy atď, za to im gratulujem. Samozrejme to malo svoje muchy v scenári, logika takisto nenadobudla viac iq ako bežné béčkové horory a atmosféru to tiež moc nemá, respektíve sa nedá porovnať z pôvodnou snímkou, ale na svoje možnosti je to zaručene chválitebné. Prekvapil ma tu starý herec Lance Henriksen, známy z Votrelcov (1986) , Terminátora (1984), Stone Cold (1991) ktorého zub času takisto ohlodal do kosti. Ale rola kapitána lode mu nesmierne sadla. Príbeh sa točí okolo lode harbinger, ktorá sezónne loví kraby (ako s toho seriálu, čo chodil na Discovery channel) K nim sa pripoja študenti nejakej prírodovedeckej univerzity plus profesor, aby odsledovali nad istým druhom veľrýb, klimatické zmeny. Náhodou sa posádke podarí vyloviť z útrob mora starý Sovietsky raketoplán, v ktorom sa nachádza aj iný organizmus ako mŕtvy kozmonaut. Tento organizmus začne vstrebávať do seba jedného člena posádky za druhým, a keďže sa nachádzajú v strede arktickej búrky, nedá sa pred týmto monštrom ujsť. Ako hovorím, je to vykradnutý thing, viac než by sa patrilo ale bolo to natáčané zo srdcom, takže som relatívne spokojný. ()

George Stobbart

Lodička Harbinger má problém. Po tom, ako jej posádka vytiahne podivnosť zo Sovietskeho vraku, TO na jej palube ožíva a nastávajú životné (a smrteľné) problémy... Neviem či ľuďom, ktorí na tento najúspešnejší horor Kickstarteru prispeli, bude stačiť, že z toho vznikla „iba“ lacnejšia a neoriginálna variácia luxusného "The Thing", ale ja som čakal viac a určitému sklamaniu sa neubránim. Film síce nie je zlý; je v pohode porovnateľný s novodobými Thing variáciami ako "The Thaw" či "Blutgletscher" – teda to nie je žiadny zázrak, len fajn sci-fi horor. Chválim avizované praktické efekty, kapitána Henriksena, obstojnú atmosféru, pár scary momentov a vcelku silné finále. Nechválim klišé, stereotyp, ostatných hercov a určitú naivitu, ktorá mi to miestami narúšala. 2011kový prequelový "The Thing" je lepšou voľbou, ale minimálne za jedno pozretie Harbinger stojí. ()

maddy

Alec Gillis síce môže mať rád The Thing a vyžobral si peniaze na Kickstarteru, ale to neznamená, že sa v ňom zrazu zrodí aj režijný talent. Ten totiž nepobral ani náhodou. Harbinger Down sa síce pýšil tým, že bude vsádzať na praktické efekty, ale pravda to je iba v prípade pár monštier, inak si až priveľmi často a hlavne lacno vypomáha CGI efektmi. To by mohlo byť vo výsledku jedno a podobné záležitosti ani neriešim. Pokiaľ to vyzerá dobre, tak je úplne nepodstatné, či to bolo za pomoci praktických efektov alebo sa renderovalo na počítačoch. V Harbinger Down však CGI bije do očí, evidentne na neho neboli peniaze a Gillis sa vybral radšej tou ľahšou cestou, než by naplnil to čo sľuboval. Najväčším kameňom úrazu je však otrasná réžia, ktorá nedokáže vykúzliť ani kúsok atmosféry, nebodaj napätia alebo akúkoľvek zaujímavejšiu scénu. Herci alebo v tomto prípade skôr otrasní neherci sa prenesú filmom s jedným výrazom, ich postavy sú stelesnením tých najotravnejších klišé a predbiehajú sa v tom kto stvárňuje väčšieho idiota. Ono to je vlastne celé plných tých najdementnejších klišé a keď prišla na rad scénu s odhalením ruskej agentky, tak som si už skutočne klepal na čelo ako to celé môže niekto myslieť vážne. A tak nakoniec z Harbinger Down nie je nič iné, než C-éčková ultra-dementná variácia na The Thing. Pokiaľ takéto niečo Gillis myslí ako poctu, tak ďakujem pekne. Jeho film je totiž ledva na úrovni produkcie Asylum a na rozdiel od nich to bohužiaľ v tomto prípade aj niekto myslel vážne. Čo je na ešte väčšie zaplakanie. CELKOVO: 0,5* (1/10) ()

• 3 066 fanoušků přislíbilo celkově 384 181 $ – v přepočtu téměř 9,66 milionů Kč – a pomohlo přivést film k životu. (Zdroj: kickstarter.com) (ČSFD)
  • Film v mnoha detailech navazuje na horor Věc (1982), například, když posádka lodi prochází podpalubím a hledá vetřelce, můžeme vidět stejný hrací automat Chess Wizard jako používá McReady (Kurt Russell) ve filmu Věc. (Scaryman)
  • V roku 2010 štúdio Amalgamated Dynamics vytvorilo efekty pre film Vec: Počiatok (2011). Scény v ňom však boli nahradené pomocou CGI, a tak sa štúdio rozhodlo natočiť film Harbinger Down s podobnou tematikou. (Marceloo)