Železná maska

• Francie Le Masque de fer (více)

D'Artagnan, slavný kapitán mušketýrů mladého krále Ludvíka XIV., dál vyhrává slavné bitvy, svádí krásné ženy a uniká svatebním osidlům. Jeho život je sice trochu nebezpečný, ale celkem vzato bezstarostný. Zrovna začínají jeho milostné pletky s paní de Chaulmes, když ho kardinál Mazarin pověří úkolem přivézt vězně z ostrova Svaté Markéty. Nikdo nesmí znát původ a tvář mladého muže, který je zřejmě nebezpečím číslo jedna pro celou Francii. Ale d'Artagnan přijíždí pozdě, vězňovi se právě podařilo z ostrova uprchnout. Začíná příběh plný intrik, lásky a obnažených mečů, začíná odkrývání tajemství muže se železnou maskou, na kterém se podílejí věčně mladý Jean Marais, krásná Sylva Koscinaová a rozverný Jean Rochefort. (Česká televize)

PaRi

Pro tyhle romantické filmy ze šedesátých let mám slasbost, ale přeci jen je mám raději pokud je režíruje Bernard Borderie. ()

Pitryx

Odlehčená verze příběhu, místy až moc přehnaně romantická s pár dlouhými dialogy. Dobré k pobavení i oddechu. Nic nadprůměrného.      **A PŮL ()

ostravak30

Přestože mám staré filmy rád, a ty s Jeanem Maraisem zvlášť, tak tento snímek mi přišel trochu jako úlet. Největší zábava byla z hlediska komedie, když si D´Artagnan namlouval dámu a nikdy jim to nevyšlo. Jenže představiteli slavného mušketýra táhlo už na padesát a bylo to znát. Ta těžkopádnost. Možná i z tohoto důvodu ubylo šermířských soubojů. Celá anabáze se zamaskovaným mužem pak působí zvláštně. Hlavně, když se maskovaný, a původně uvězněný muž, vzdává trůnu a riskuje, že se zase vrátí na ostrov. Ale zase neustálé výměny obou bratrů byli vtipné. Tento film je třeba brát trochu s nadhledem, ale pravdou je, že třeba americký Muž se železnou maskou byl dramatičtější a napínavější. A také měl přes dvě hodiny. Toto je však komedie, ale chvílemi jsem si říkal, že dvě hodiny jsou moc. ()

Gig

Upřimně bych dal 3,5*. Ale půlhvězdy tu nejsou.... Co říct. Má to punc Francie a rytířksko-historických románů s hrdiny bez bázně a hany. Má to dobré obsazení, skvělého krále a jeho bratra Filipa. Jde jinou cestou než původní román Alexandra Dumase. Máme tu skvělého zlodějíčka v podání Jeana Rocheforta. Až na to, že Jean Marais tu až moc přehrává a dělá si ze sebe srandu. Je až moc gaskoňský a famfarónský coby stárnoucí D'Artagnan. Takže pro mě zatím zůstává nejlepší verze ta britská, televizní s Richardem Chamberlainem, které chybí zase ta francouzská romantika a zbývající tři mušketýři. Což chybí i tu. ()

MrKrahujec

No, je pravda, že ze všech těch úchvatných rytíren šedesátých let je tohle asi nejupřímnější sranda (i když, zaplaťpámbu, více než z padesáti procent chtěná), přesto je vidět, že je tak trochu odfláknutá, a že se herci při natáčení spíš bavili, než vážně pracovali. Úplně nejlíp asi hraje Jean Rochefort, ten dokázal vytvořit skutečnou filmovou postavu, Jean Marais je venkoncem všude vlastně stejný, jako i Noël Roquevert, který zde sice brilantně, ale opět předvádí svého klasického humpoláckého neotesance, jako ve Fanfánovi i mnohde jinde. Ale koukat se na to dá, o to žádná. ()

FuLister

Výborná taškařice, zejména v podání Jeana Maraise. Obzvlášť na konci, když už se schyluje k tomu, že uvázne v chomoutu, ale naštěstí ho zase povolá král a on musí okamžitě vyrazit. ()

Dataminer

Spíše parodické než klasické zpracování.  U filmu je jako žánr uvedeno pouze "Dobrodružný / Historický", což by případné zájemce mohlo uvézt v domnění že půjde spíše o poctivé klasické zpracování. Jak jsem ale uvedl je to spíše (sebe)parodující, velice uvolněné zpracování, takže by bylo fér k žánru přidat i "Komedie". Řada diváků bude překvapena a možná i zklamána dějovým pojetím. ()

Vlamik

Príbeh bol prijatý netradične, bolo tu veľa pokusov o humorné scény, ale podla mňa sa im moc nevydarili. A Jean Marais mi do úlohy D´Artagnana vôbec nesadol. ()

Ziral

A opět je zde nový dabing, který je absolutně zbytečný, protože starému nedosahuje ani po kotníky !!! V novém dabingu je zvolený tragicky TELECÍ  HLAS hlas dabéra Štěpničky, který dabuje Jeana Maraise. Totéž platí i o ostaních postavách. Jeden z neslabších filmů Jeana Maraise. Velice špatný způsob boje, kdy při šermu reakce při předbíhá akci. ()