Kmeny

Motorkáři (E05)

(epizoda)
TV spot

Dokumentární cyklus Kmeny, který mapuje současné městské subkultury, představuje pátý odvysílaný díl Motorkáři. Do padesátých let byl motocyklista vnímán jako sportovec a gentleman čelící neohroženě nepřízni počasí a nevyrovnané kvalitě cest. Jenže po druhé světové válce se něco změnilo. Američtí veteráni, neschopni splynout s většinovou společností, si rychle vybrali motorku jako stimulant drsných válečných zážitků a z neklidných rebelů vznikl nejznámější celosvětový klub Hells Angels MC. A s ním přišla i nová drsnější image. U nás patří motorkáři k jednomu z nejstarších a nejpočetnějších kmenů. Projekt Kmeny vznikl v koprodukci studia Yinachi a České televize, partnery projektu jsou městské projekty BU2R a Jägermeister. Díl Motorkáři odvysílá Česká televize, ke zhlédnutí bude také na kmeny.tv. (Česká televize)

orkadimenza

Musím říct, že lepší než jsem předpokládal. Čekal jsem něco ve stylu druhého dílu Hooligans: road movie skupinky sátiletejch Harleyovců jede skrz republiku, každý druhý slovo zazní vole nebo kurva a výpovědní hodnota bude nulová. Místo toho jsem se dočkal zajímavého a místy i vtipného pokecu různých motorkářských skupin. Chtělo by to do dokumentu vnést trochu více energie, popravdě není úplně záživné, když tři minuty v kuse zaberou pohledy na jednotlivé motorkáře odspoda nahoru a další tři minuty kaskadéři předvádějí svoje triky. Aspoň, že si sami protagonisti dokážou přiznat ty špatný stránky a berou ten život trochu jinak. Aneb když chce někdo frajeřit, musí počítat s tím, že každou chvíli může přijít o kejhák. ()

Luk Skywalker

Dost na piču tento díl, když z pětadvaceti minut je pět minut o ničem (záběry motorkářů od paty k hlavě, retardované gumování silnice, jízda po silnici nebo v kovové kouli). Jinak sledujeme "životní moudra" pěti skupin motorkářů a prakticky si nic nedozvíme, což je podle mého podstata dokumentu. A to podstatné čili nějaký motorkářský sjezd, tam nedali vůbec. ()

Olík

Mix prvního punkového dílu (myšleno, že jeho jádrem je konfrontace jednotlivých podkmenů) a předešlého costplaye (tím, že nevymýšlí pi....y a snaží se k tématu něco sdělit). Bohužel zatím stále funguje, že buď se režisér stává obětí svých ambicí a když ne, tak jeho počin působí příliš primárně. ()

Dementra

(moc) Neurazí, nenadchne, jsem ráda, že se tu objevily i motorkářky, občas z toho ale má člověk dojem, že si kameraman postavil kameru tamhle na pole a šel dělat něco zajímavějšího. ()

GTS_PUNK

Jeden z menej zaujímavejších dielov Kmeny. Rozprávanie a pohľad na rôznych motorkárov v Česku - kaskadérov, plochodrážnikov či tých, čo si len jazdu na motorke vyslovene užívajú. Bližšie objasňujú, čo pre každého jazda na dvoch kolesách znamená, spomínajú na rôzne historky a priateľov, ktorí sa im na tohto stroji zabili. Nie nadarmo sa hovorí, že motorkár je najvďačnejší darca orgánov. Ale teraz vážne. Polhodinka s motorkármi nebola vyložene zaujíma a pre človeka, ktorý sa o tieto stroje nezaujíma možno aj nudná. Kmeny: Motorkáři viac ponúka dlhé zbytočné zábery, ukrajujúce s celkovej dĺžky podstatný kus, ktorý by sa dal vyplniť niečím, čo by dokumentu dodalo potrebnú iskru na zaujatie nezainteresovaného diváka do motorkárskej problematiky. ()

jos_sep

Deset minut snímání postav, deset minut jízda na motorce po betonovém plácku kolem dokola a zbytek povídání, jak jsou ti motorkáři hrozně drsný. Začínám uvažovat, že kmeny přestanu sledovat. Hrůza. ()

Tashi

Možná o něco málo lepší než díly Hooligans a Rap, ale stále velké zklamání. O subkultuře jsem se opět skoro nic nového nedozvěděl, celý dokument byl zbytečně dlouho natahovaný, jen samé tlachání o ničem a nekomentované záběry mě málem unudily - nejdříve asi dvě minuty zkoumání oblečení motorkářů od paty až k hlavně a poté další dvě minuty frajeření na motorkách. Co takhle nějaký voice-over? ()

hepi_

Ak chcem masám predstaviť to, prečo by sa motorkári nikdy nevzdali svojich strojov, ťažko vyrozprávam ak sedím v sedle a hovorím do kamery. V tejto epizóde zúfalo chýba tá dynamika - zábery ako si to týpek klopí zákrut, ako si človek na harleji vychutnáva cesta nekonečnou krajinou, ako si to plochodrážnik reže zákrutou a pod. Inak to predsa nemá cenu_65% ()

Lurtz37

Za kvalitní obrazovou podívanou (vkusně uchopeno) s párem historek od motorkářů 4*. Z dosavadní řady Kmenů nadprůměr, ale stejně je tu pořád ten problém, že ani ne za půl hodiny se prostě jedna skupina dá představit jen povrchně. ()

Jyrka

20% - 1. část - 3minutové ukázky lidí, které zřejmě měly vyplnit čas, co jim do 26 minut zbyl. 2. část - Návod, jak sbalit holku, když jsi motorkář. 3.část - Ukázky závodů. Už ani nevím, jestli chci vidět další díl. ()

Mexican82

az prilis roztahane zabermi do prazdna. A smutne, ze diel hovori asi o 10% motorkarov. Absolutne odignorovani cestovatelia, communeri (ludia co jazdia dom-praca pretoze chcu a bavi ich to). V dokumente bolo vidiet len pozerov a to je skoda. Chybal tam trochu flejm motorkari vs svet (automobilisti, cyklisti, matky s kociarmi) ()