Anglie, počátek století. Během odpoledních setkání při šálku čaje poznáváme hlavní postavy: rodinu bohatého podnikatele Wilcoxe, jejich náhodné známé sestry Schlegelovy, intelektuálky německého původu, a také hrdého, ale neúspěšného mladého úředníčka. Vše je pouhé nezávazné přátelství až do okamžiku, kdy umírající paní Wilcoxová nečekaně odkáže romantický venkovský dům Howards End okouzlující Margaretě Schlegelové... Vztahy se mění, propuká podezírání, závist, ale také láska. A uprostřed toho všeho jeden klidný dům, který změní osudy všech lidí kolem něj, který se stane svědkem zabití, konce nadějí, ale i domovem v budoucnu snad moudřejších a šťastnějších dětí... Strhující příběh tří rodin, svázaných k sobě pouty lásky, nenávisti, peněz i závisti. Hluboce lidské osudy lidí, jejichž vztahy určilo srdce a jeden venkovský dům. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Upřímně mám s filmy tohoto typu velký problém, ale překvapivě se mi "Rodinné sídlo" líbilo, převážně díky excelentním hercům. Pořád je to ale hodně zdlouhavé a občas se to opravdu nepříjemně vleče. ()

MontyBrogan

Zachovať si tvár či svedomie? Ako to bolo vtedy, tak aj dnes. Rozhodnutia treba robiť, pretože čas na nikoho nečaká. Proste život. ()

fragre

Výprava, exteriéry, herecké výkony jsou excelentní. Nesentimentální zachycení "starých zlatých časů" - s pokrytectvím, s bezohledností a s třídnímím kastovnictvím krytými etiketou - vynikající. Bohužel v příběhu samém jsem se trochu motal (možná vlastní vinou), připadal mi trochu moc rozvětvený. 3, 5 * ()

Freemind

Utahané, mdlé, škrobené a překombinované drama s vynikajícími kostýmy, scénografií, hudbou a hereckými výkony. A včíl mudruj. ()

kaylin

Výborné herecké výkony a dobrá ukázka toho, jak se mohou vztahy mezi lidmi zkomplikovat prostě jenom proto, že lidé jsou tam někde vevnitř zlí a to zlo se prostě dostane na povrch, ať už je to ve formě závisti, anebo jiným způsobem. Dobře zrežírovaný film, který má klasicky nadčasovou výpověď. ()

slunicko2

Tříoskarová britská klasika. 1) Klasicky britský ságoidní příběh s dějem vedoucím odnikud nikam má pro mě významnou vlastnost, která značně snižuje jeho kvalitu - je v první polovině neobyčejně pomalý a nudný. Pak se to sice trochu zlepší, ale dějový spád pořád ještě připomíná spěchající želvu po obrně. 2) Volba herců je zvláštní - často mi jejich role připadaly spíše jako protiúkol. Milá (úhořovitá s falešným úsměvem) hlavní hrdinka Margareth (oskarová Emma Thomsonová), zdvořilý (bez špetky charismatu) chuďas Leonard Bast (Samuel West), jeho milující (primitivní protivná stíhačka) žena Jacky Bastová (Nicola Duffettová), nejstarší obchodně zdatný (s tikem v šílených očích) syn Charles Wilcox (James Wilby), ušlechtilá (jakoby právě utekla z ústavu) matka rodu Ruth Wilcoxová (Vanessa Redgravová)...ve výčtu bych mohl ještě pokračovat. We're not odd, we're just over-expressive. 3) Rovněž Forsterovy dialogy jakoby někde z hlubin 19. století (knihu Howard´s End napsal autor v roce 1910) působí maličko...ehm...out-of-date. 4) Nepochopil jsem, v čem spočívá japonský podíl na filmu. 5) Podruhé se na tento snímek už nepodívám. ()

Maq

Filmová adaptace románu Edgara M. Forstera. Duchaplná, kultivovaná, zdrženlivá, tak typická pro tehdejší generaci Apoštolů. Zaujala mě moudrá vyváženost pohledu na sociální problematiku - ukazuje jak poněkud pokryteckou disciplinovanost lidí z vyšší společnosti, tak jistou naivitu a marnost snah povznést lidi v nouzi. Chápu nářky části publika týkající se krotkosti příběhu, ale ten styl je autentický. Postavy nejsou ničím „podivné“ či „zvláštní“, jak je zde část komentátorů vnímá. Je to dáno dobou, kdy kdejaký nový antiperspirant nebo popová písnička ještě nedokázaly uvést celé národy do slastného vytržení, a naopak k hodnotám jako rodina, majetek a sex se přistupovalo s náležitou rozvahou a vážností. ()

Skip

Krásný a příjemný film. Závěr mi sice připadá jakoby spíchnutý horkou jehlou, ale to nic nemění na tom, že je to film kvalitní, obsazený skvělými herci, kteří přesně typově zapadli do onoho období, kdy se Anglie tak nějak zbavovala viktoriánských okovů. ()

d-fens

ocenenia : BAFTA 1992 - Najlepší film ◘◘◘◘ MFF Cannes 1992 - Cena pri príležitosti 45. výročia festivalu ()

laik_60

nepozrieť si film, v ktorom hrajú spolu Thompsonová s Hopkinsom by bol hriech. Krásne dobové kostýmy, nádherne uhratá konzervatívna, strohá škrobenosť vyššej anglickej spoločnosti začiatku minulého storočia. Jo a starý mal pravdu Vo vzťahu k chudobným sa treba vyhýbať citom :) ()

danecek24

50. Zlatý Glóbus za rok 1992 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Emma Thompson + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - James Ivory, Nejlepší scénář - Ruth Prawer Jhabvala ()

pufina

Jde vidět, že angličanka Emma Thompson je zde jako ryba ve vodě. Přirozená, krásná a její výkon mě fascinoval. Vypadá to, že se narodila do špatného století, ale film jí to vynahrazuje - je ve vidět, že filmy ze starší doby Anglie (např. zde, Rozum a cit..) jí opravdu svědčí. Když jsem viděla ukázky, plácala jsem se do čela, co v tomto filmu může dělat Helena Bonham Carter; ale ukázalo se, že role jí skutečně padla na míru a mile mě překvapila. Také se mi líbil pohled do různých společenských vstev tehdejší doby. Taky bych si přála žít na Howards Endu.. ()

sulimo

Tak v tomhle jsem se tak trochu ztrácela...jediné, co mi z toho množství podivného a neuspořádaného děje utkvělo v hlavě byly kostýmy, krásná krajina, nádherné interiéry....ovšem to podstatné chybělo, a tím podstatným myslím děj, nějaký spád, dynamiku a logiku. Chvílema to byla taková nuda, že jsem myslela, že to pro nesnesitelnou pomalost děje vypnu. Jinak obsazení bylo na tak beznadějně chaoticky spatlaný příběh až moc dobré. A já blbá se na to tolik těšila....na těch 76%, co to tu má, to rozhodně neni, pro mě to je tak průměrné drama, až teď začínám pochybovat, jestli si to ty 3 hvězdy zaslouží, protože příběhem je velice podřadné. ()

vesper001

„Margaret, už zas máš kruhy pod očima! Víš, že to máš zakázané.“ Hodně dlouhá a zašmodrchaná epizoda historického seriálu k žehlení. ()

Decker

Zezacatku jsem v tomto filmu dosti plaval, ale po urcite dobe jsem si spojil vsechny nitky dohromady v vzesla z toho skvela podivana. Ivory ma ohromne nadani tocit filmy ze stare Anglie. Umi skvele zachytit to snobstvi, pychu, ale i chudobu a bydu. Vystihuje skvele ono socialni vrstveni od spodiny az po smetanku a predklada nam tim pusobivy pohled na osudy hlavnich hrdinu, kde ma kazdy s kazdym spolecny svuj kousek sebe sama. Hereckym vykonum se neda naprosto co vytykat. Vsichni hraji velmi presvedcive a pusobive. Anthony Hopkins samozrejme vsemu udava brilantni lesk a predvadi opet jeden ze svych famoznich vykonu. ()

senor

Klasický Ivory. Rozjezd byl sice velmi pomalý, skoro nezáživný, ale druhá půle vše vynahradila. Narozdíl od knihy, je ale u takového filmu celkem těžké přesně vyjádřit jednotlivé charaktery a jejich motivace. To se nepovedlo tak jako u Soumraku dne. ()

Kamkon

Rozmáchlá staroanglická freska, která nic nevysvětluje, jen odráží mnohdy nepřekonatelné třídní rozdíly. Nevím, mi to připomíná, filmy na toto téma jsou si velmi podobné, ale to, co ji vyvyšuje nad průměr, je skvělá herecká skladba méně i více známých herců a hereček a jejich postupné proměny, nečekané střihové zatmívačky a obrazy Howards Endu a další budov ()