V koprodukci s Bulharském natočil Václav Krška dvě orientální pohádky. V této začala vládkyně žárlit na svou sestru, která se zamilovala do chudého malíře. Mladíkovi slíbí sestřinu ruku, pokud ze železné skály vymámí pramen zázračné vody. Muž se proto podstoupí mnohaletou dřinu, pracně se prokopává do skalního masivu. Zobrazení exotického prostředí je však příliš chladné a dekorativní, sám příběh pak hodně chtěný.

První česko - bulharská produkce. Současně s českou verzí byla natáčena také bulharská, kdy byly přeobsazeny některé hlavní role bulharskými herci a někteří čeští herci v malých rolích zůstali. Ve stejných dekoracích byla zároveň natočena pohádka "Labakan". (oficiální text distributora)

farmnf

Pohádky jsem nesnášel už jako dítě. Pozoruji, že v tomto jsem se nezměnil. Film sice natočil Krška a hraje v něm Rybářová a Fialová, kterou jsem osobně znal, ale nejde mi se na to dívat. K pohádkám mám prostě odpor jako k buchtičkám se šodó. ()

M-arta

Po druhém shlédnutí na mne Legenda o lásce už nepůsobila tak těžce a bezvýchodně, jako kdysi v dětství. Silný, poetický příběh..., ale ten starodávný a mile afektovaný způsob hraní mě přece jen fakt trochu nechtěně rozveseloval. Přitom oceňuju spoustu pěkných momentů, ze kterých čiší poctivý divadelnický základ (třeba na dnešní dobu minimalistické řešení, kterým ztvárnili chvíli, kdy Vládkyně přichází o krásu mi přijde po zásluze pětihvězdičkové a užívám si ho daleko víc než celou tunu digitálních triků). ()

lucascus

Krásná, neprávem zapomenutá pohádka. I když on je to více romantický příběh, než pohádka, je to přesně ten typ filmu, který zraje s věkem diváka, v dětství se vám líbit nebude, zato vás však překvapí o nějakých pár let později. ()

Kalidor_

Na jednu stranu až komicky působící přehrávání herců (ale nu což, u orientální pohádky budiž). Na druhou stranu všudypřítomná nadpozemská hudba Vesselina Stoyanova (ve spolupráci s Jarmilem Burghauserem), která mě uhranula. ()

Cejny

Takovéhle filmy se těžce hodnotí. Svým způsobem to na mě příjemně zapůsobilo, prostředí osmanského paláce, výzdoby a šaty hlavních představitelek, to všechno bylo nádherné. Na druhou stranu na mě film působil až příliš poeticky a spíš se blížil divadelnímu představení. Což ovšem, dle mého laického názoru, bylo pro československou kinematografii té doby výstižné. ()

ostravak30

Mě naopak přijde Labakan o trochu lepší, neboť tam vidíme jasný příběh a alespoň jistou dávku napětí. Zde se tvůrci soustředili především na krásy bulharských exteriérů a  interiérů. Příběh o lásce a závisti sestry je natahovaný. Děj pak nedává v mnohém logiku. Přec kdyby kopalo ve skále více lidí, pramen by mohl vytrysknout mnohem dřív, tím spíše, že po vodě prahnulo celé město. Herecké výkony byly opravdu místy přehrávané/patetické, k tomu častá afektovanost. Určitě by hodně oživilo film i lepší maskování zohyzděné sestry než ji jen skrýt po masku. ()

natalanka

Krásná výpravná legenda s úžasnou Vlastou Fialovou v popředí. Příběh sebeobětování, lásky a neskutečného odhodlání, kde se najde místečko i pro pár kouzel. Je to vlastně na zamyšlení.... co kdo obětuje ...pro koho. Všichni v životě obětujeme. Pro rodinu, lásku, přátele. Nádhera. Film jen zestárnul, ale fajnšmekři si ho jistě najdou a jednou za čas opravdu vychutnají. Musím uznat, že i kostýmy jsou překrásné :-) :-)) ()

lochetma

Tuhle pohádku jsem kdysi četla a vůbec jsem netušila,že je i film a ještě takhle starý. V každém případě se mi moc líbil-.Legendy bývají smutné a proto by asi případné scivilnění nebo nějaký humor tak typický pro naše pohádky ,byl spíš na škodu-teda si myslím :-). Navíc je úplně skvělé jak se vyrovnali se zohyzděním Mechmene Banu. ()

Igy007

Nádherné kostýmy silně inspirované Babylonem, Mezopotámií, zoroastrismem ... Nádherná Vlasta Fialová; ta žít někde mimo socblok, byla by z ní hvězda světového formátu. Velmi pohledný Blgar. Bohužel celý dojem sráží i na svou dobu utahaný scénář a strojené robotí dialogy. Rybářová (pro někoho možná krásná, na můj vkus ale příliš šilhavá) byla totální dřevo, opravdová neherečka. Je mi líto, že byla vyšinutá a proto si kvůli škaredému Kočímu (brrr, fujtajbl chlap) vzala život, ale herecký talent zcela a úplně postrádala. ()

ssarka

Neustále dramatické pohledy,vzdechy,poletovani po místnostech s rozevlatymi zavoji..."Ne,nechci být vezirem,chci být malířem"... nemám ráda afektovanost a tady je jí víc než je únosné ()

DoktorQQ

Jako dítě mě tahle "pohádka" dost nudila. Jak stárnu, líbí se mi čím dál víc. Nepochybuji o tom, že z námětu by se dal vytěžit opravdový trhák, ale i tato verze - 3 hvězdičky za film a 1 navíc za dvojici Vlasta Fialová - Jana rybářová ()

prybka

Já mám rád atmosféru tohoto filmu včetně patosu a vypjatosti. Je to Legenda a není o ničem menším, než o Lásce. Takové téma si zaslouží monumentální ztvárnění. Je o sourozenecké a milenecké lásce, o tom, jak je život nespravedlivý, o hněvu i smíření, o životním úkolu a údělu, o útěku a vytrvání. Lepší být patetický, než postrádat smysl a účel. ()

p8ja

Ztotožňuju se s komentářem uživatele "Disk". Užil jsem si krásný jazyk a přednes. Bez stínu ironie, to nepůsobí snad ani jako český film. ()