Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Byly o něm napsány statisíce slov. Přesto zůstává dodnes záhadou… „Považuji jej za jednoho z největších mužů naší doby. Jeho jméno bude navždy žít v anglickém písemnictví. Bude žít ve válečných análech. Bude žít v legendách o Arábii.“ řekl o něm Sir Winston Churchill. Britský důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence: muž, který za první světové války sehrál klíčovou roli v povstání Arabů proti turecké nadvládě. Muž, jemuž navždy učarovala poušť a jenž dokázal nemožné: sjednotit roztříštěné a znepřátelené arabské kmeny proti Osmanské říši. Muž, který se ještě za svého života stal legendou a jehož tragická smrt v roce 1935 z něj udělala ještě větší mýtus. Velkolepá filmová freska Davida Leana, oceněná sedmi Oscary, zachycuje stěžejní léta Lawrenceova života: od okamžiku, kdy se jako mladý idealistický poručík ujímá úkolu vyhledat v poušti prince Fajsala až do chvíle, kdy jako unavený, rozčarovaný plukovník svou milovanou poušť navždy opouští... Leanův film vychází z autobiografické knihy "Sedm pilířů moudrosti", v níž Lawrence popsal své působení v arabských zemích. Natáčení tohoto nesmírně náročného snímku předcházel více než rok studia exteriérů v Saúdské Arábii. Mimořádně odvážným (leč ve svém výsledku geniálním) krokem bylo obsazení hlavní role Peterem O’Toolem, který svou vysokou postavou a rázným projevem neodpovídal údajně drobnému a plachému Lawrenceovi. Nepříliš známý O’Toole v této roli právem viděl příležitost vykročit na hvězdnou dráhu, jistě však netušil, jak namáhavá a náročná tato práce bude. Nejen pro nesmírně kruté podmínky natáčení v poušti, ale i pro samotnou mimořádně složitou a komplikovanou osobnost T. E. Lawrence: „Žil jsem jeho život den po dni, byl to monumentální úkol ztvárnit takovou legendu,“ přiznal později. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (68)

Neil Marshall

Roger Corman

Oliver Stone

Princ Egyptský (1998)

  • Šlo o první animovaný film ještě novotou vonícího studia DreamWorks. Jeden z jeho spoluzakladatelů, dřívější prezident Walt Disney Company (z níž neodešel v dobrém) Jeffrey Katzenberg to tehdy komentoval: "Ten nápad měl Steven Spielberg ještě před tím, než jsme společně založili DreamWorks. Svého času jsme spolu s Davidem Geffenem diskutovali o tom, jaké projekty bychom rádi dělali. Já jsem mluvil o své vizi moderního kresleného filmu a o tom, jak bych nově definoval hranice daného žánru. Napadlo mě, že by nebylo špatné natočil velké, monumentální filmy jako Indiana Jones, Terminátor 2 a Lawrence z Arábie v kreslené verzi a Steven na základě toho navrhl, abychom udělali Desatero přikázání. Což nás okamžitě nadchlo." (NIRO)

Vítr a lev (1975)

  • Hudbu k filmu složil a dirigoval Jerry Goldsmith. Věrný stylu hudby zlatého věku, jako byl Lawrence z Arábie (1962) Maurice Jarreho, Goldsmith použil rozmanitý ansámbl, který se opíral především o velkou sekci bicích a různé marocké nástroje. Hudba vynesla Goldsmithovi nominaci na Oscara za nejlepší původní hudbu. Často je považována za jednu z nejlepších hudebních skladeb jeho kariéry a byla jednou z 250 nominací Amerického filmového institutu na 25 nejlepších amerických filmových skladeb. (classic)

Vítr a lev (1975)

  • John Milius se při natáčení inspiroval i novějšími filmy. Při natáčení filmu, využití pouštní krajiny a natáčení bitevních scén vycházel z filmu Lawrence z Arábie z roku 1962 a použil také mnoho stejných kulis, včetně kulis „Akaby“, které byly postaveny pro Leanův film a sloužily zde jako dějiště závěrečné trojité bitvy mezi Berbery, Evropany a jejich marockými spojenci a Američany. Bašavův (Vladek Sheybal) palác byl palác Ameriky v Seville, který se objevil jak ve filmu Lawrence z Arábie, tak ve filmu El Cid z roku 1961. Dalším významným vlivem je film Divoká banda z roku 1969, který inspiroval závěrečnou konfrontaci mezi americkými a německými jednotkami a předchozí scénu, kdy sultán zkušebně střílí z pistole Maxim. (classic)

Vetřelec: Covenant (2017)

  • Když si David (Michael Fassbender) po setkání s posádkou a Walterem odejde do jeskyně ostříhat vlasy, zpívá si píseň „The Man Who Broke the Bank at Monte Carlo“, kterou deformuje ozvěna v jeskyni. To je narážka na Davidův oblíbený film Lawrence z Arábie (1962), kde si stejnou píseň, doplněnou výraznou ozvěnou, prozpěvuje Lawrence (Peter O'Toole) při své první cestě pouští. (Rosselanor)

Duna (2021)

  • Scénograf filmu Patrice Vermette použil Google Earth k výběru míst pro natáčení scén na pouštní planetě Arrakis. Do užšího výběru se dostaly pouště v Íránu, Čadu, Mauritánii a Libyi. Nakonec se rozhodli pro slavné údolí Wadi Rum v Jordánsku (kde se natáčel také film Lawrence z Arábie – 1962 a Marťan – 2015). (Čiban)

Spaceballs (1987)

  • Behom putovania púšťou hrá ľahko upravený soundtrack z filmu Lawrence z Arábie (1962), ktorý sa prakticky celý odohráva na púšti. Keď potom púšťou pochodujú „Jawovia“, pískajú si pesničku "Colonel Bogey March", ktorú si pískali pri pochode zajatci vo filme Most cez rieku Kwai (1957). Zaujímavé je aj to, že v oboch vyššie zmienených filmoch si jednu z hlavných úloh zahral Alec Guinness, predstaviteľ Obi-Wana Kenobiho zo Star Wars, ktoré Spaceballs paroduje. (ČSFD)

Aladin (2019)

  • Natáčelo se v ohromující pouštní oblasti Wadi Rum a Wadi Disi v Jordánsku, kde se natáčel také snímek Lawrence z Arábie. Královská filmová komise poskytla natáčení neocenitelnou podporu, která zahrnovala komplexní produkční služby, pomoc při zajišťování logistiky s místními úřady, dojednávání povolení k natáčení a najmutí 150 místních členů štábu, kteří měli doplnit stávající britský štáb. (Zdroj: Falcon)

Ryanova dcera (1970)

  • Ke konci filmu se vyskytuje střih, kdy se zapadající slunce změní v rozžehnutou zápalku. Tento střih zrcadlí scénu ze začátku filmu Lawrence z Arábie (1962), kde je na začátku použit střih s proměnou sfouknuté zápalky ve vycházející slunce. Oba filmy, které mají společného režiséra Davida Leana, se navíc odehrávají za 1. světové války. (L_O_U_S)

David Fincher

Související novinky

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Omar Sharif 1932 – 2015

Omar Sharif 1932 – 2015

11.07.2015

Ve věku 83 let nás dnes opustil egyptský herec Omar Sharif. Charismatická legenda zemřela na infarkt v nemocnici v Káhiře a zanechala po sobě nejen syna Tareka, ale také šedesátiletou kariéru… (více)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (více)

Pattinson z Arábie?

Pattinson z Arábie?

16.08.2012

Britský důstojník, cestovatel, spisovatel a archeolog Thomas Edward Lawrence je hrdinou jednoho z nejlepších filmů všech dob, i letos ve Varech uvedeného Leanova Lawrence z Arábie. Pro jakéhokoli… (více)

Reklama

Reklama