„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Učitel Georg Camel ze Springtownu marně usiluje nejen o pozornost žáků k veršům Shakespeara, ale také o pozornost šéfredaktora místního časopisu k básním, které píše. Rád by upoutal i redaktorku společenské rubriky Sabrinu. Vše se změní, když u dveří do bytu najde mrtvolu doktora Portera, otráveného lupiči kvůli šeku na milion dolarů. Nechápající učitel se nečekaně ocitá uprostřed bláznivého boje o peníze, který svádějí gangsterská banda ze San Boniga, v čele s Josém Antoniem a michiganská banda, kterou vede mladá Kate Draixová. Obě jsou přesvědčeny, že George má šek a snaží se ho získat. Obě za něj zaplatí kauci, když ho policejní komisař Brooks zatkne a obviní z vraždy. Muž je sice na svobodě, jeho trable však teprve začínají. V domě, ve kterém bydlí, se totiž ubytují členové obou gangů. Učitel si zatím užívá nečekanou popularitu vraha. Všichni ho znají, někteří se ho bojí, někteří si ho začali vážit a Sabrina, která ho dosud přehlížela, je jím okouzlena. Jenže praktiky padouchů jsou značně nevybíravé, a tak téměř kdykoli otevře dveře, vypadne z nich nějaká mrtvola. Do městečka se mezitím sjíždějí policejní posily a zabijáci. Ti se postarají o dostatek mrtvol, které mohou být připsány na vrub nic netušícího učitele. (TV Nova)

Rozjimatel

[4,5*]     "Ty jsi ráda, že jsem to udělal?" "Ráda? To se říct nedá. prostě těší, že jsi chlap."     Ďalšia z radu výborných československých filmových paródií (tentokrát na gangsterky vo veľmi príťažlivom komiksovom kabáte), ktorá je podľa mňa ešte lepšia ako oslavovanejší Limonádový Joe (1964). Zaujala ma tu tá veľmi trefná narážka na fascináciu mnohých žien (a nielen ich) sériovými vrahmi, čo je inak taký dosť ťažko pochopiteľný fenomén z reálneho života. Výpočet silných stránok filmu je pomerne obsiahly - okrem veľmi originálneho a podmanivého štýlu sú to aj veľmi dobrá orchestrálna hudba (Vlastimil Hála) a množstvo vtipných hlášok ("Ale já jsem ho nezabil. On už byl mrtvý, když přišel."). Úplne najviac by som ale chcel vyzdvihnúť perfektné herecké výkony, ktorým vládne predovšetkým kúzelná dvojica Iva Janžurová (Kate Draxl) a Jiřina Bohdalová (Sabrina). Ten zoznam je ale omnoho dlhší, spomeniem najmä krásne natvrdlého Jana Libíčka (Brooks), nádherne otravnú Marie "Ručník" Rosůlkovú (pani Harringtonová), cholerického Františka Filipovského (detektív Sheridan), Josefa "Gogo" Hlinomaza, Josefa "Fifty-fity" Kemra a v neposlednom rade i hodiaceho sa Lubomíra Lipského (George Camel) v hlavnej role "Springtownskej beštie". Mojou najobľúbenejšou je zrejme scéna v bare s nadmieru originálnou hudobnou produkciou skupiny gangstrov na čele Kate Draxl.     "Doufám, že ho brzy odsoudíte. To není člověk, to je zvíře!" "Jen jestli nám zase neuteče." "Jenomže on nám uteče." ()

efko

Skvelá paródia na gangsterské filmy preplnená mŕtvolami a doslova nesmrteľnými výrokmi z úst plejády skvelých českých hercov. Vizuálne celkom podarené dielko - veľmi podobné filmu "Kto chce zabít Jessie". ()

spiritus

Komixová komedie/parodie, která velmi vybočuje z linie komedíí, tehdejší doby. Pro mě je film vrcholem Lipského tvorby a je přehlídkou těch nejlepších čs.herců. Bezesporu si zaslouží maximální hodnocení. ()

dehlie

"Dej sem ten sek, sem zek" alebo "Tady ručník, tady ručník. Mám tu ještě jeden, ale je trochu uslintanej..." Vrcholom je ale : "Těžká melancholie, záliba v kompotech." ()

Ollie235

,,Na heslo kukuřice odpověděl slovem hranostaj. To mohou být buď příušnice nebo šek. Příušnice nemá." Skvělá komedie plná výborných hlášek a příjemných herců doplněná o kresby Káji Saudka. Vskutku jsem se bavil, lepší 4*. ()

EllienPM

Tohle je tak neskutečně perfektní a nadpozemsky zábavné, že to mými plytkými slovy ani nejde popsat. Fšak už to stejnak fšichni znáte. Bohdalka je tady naprosto neskutečná a skvělá :). A Janžurka? A Maruška Rosůlkojc? No, takhle bych mohl pokračovat. Mýdlo končí a já končím taky. ()

Kamas

Kultovní česká komedie, s nesmrtelnými komiksovými kresbami Káji Saudka.. "Máte všechny semestry?" "Ano, studoval jsem dálkově." "A jakou vzdálenost ?"... "Co je to rosfílet na fufky? ()

waits

Další z filmů Oldřicha Lipského, kde není hluché scény a kde se ocitáme ve světě na hony vzdáleném aktuální realitě (rok 1970!). Dialogů, aspirujících na zlidovění, je tu stejně jako v nejlepších Cimrmanech,obsazení výtečné (děj táhne snad dvacitka výborných herců!), bonusem jsou Saudkovy kresby. Režisér Adély a Limonádového Joa mi vždycky přišel nedocěnený, to samé platí o komediálních vlohách bratra Lubomíra (milostivě zapomeneme na Tři chlapi v chalupě). Brdečka, Lipský (nebo stejného myšlení třeba Macourek) museli mít krásný život, dovedli si i v pozdním věku hrát a fabulovat, a to tak dobře, že to nesvede ani většina dětí v době, kdy se to od nich očekává."Co tam s těma ručníkama děláte? ()

Caine

Myslím že málokterá parodie či komedie se tomuto skvostu blíží (myšleno celosvětově). A Rosůlková by snad měla dostávat každý rok posmrtně čestného oskara, lva, medvěda, delfína, psa - prostě cokoliv. Protože jak říká Libíček - "Někdy si říkám, že vražda není zas až tak nehumání" a zajímalo by mě, kdo by si to u takovéhle "baby" pro sebe neřekl... :-))) ()

Mortemiss

Zde vidíme, jak může být v životě hůř. Jestliže si myslíme, že život stojí za hovno, nikdo nás nechce a každou minutu přemýšlíme nad způsobem, jak vytáhnout kotvy, v tomhle filmu je jasně zřetelné, že to hlavní hrdina chce udělat taky, Představa, že otevřu skříň a v ní mtrvola, no nevím. Asi bych se natáhla vedle ní a nebo bych ji věnovala lékařské fakultě ;) ()

in nomine

Skvělá komedie prošpikovaná komiksovými obrázky Karla Saudka, doplněné skvělými hláškami. Všichni herci fantastičtí, trio Lipský, Rosůlková a Kemr však nejlepší.....Máš- li bol, vem Harmol..:) ()

arcticsky

Možná nejlepší česká parodie, plná hlášek které i sám příležitostně používám....i napopáté se to dá sledovat a stále se bavit. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let