Klid noci

Roy Scheider se pustil do vyšetřování vraždy svého klienta. Hlavní podezřelou se postupně stává Meryl Streep.  Psychiatr Sam Rice (Roy Scheider) se musí na vlastní pěst pustit do vyšetřování vraždy svého klienta, jehož mrtvola byla nalezena v autě. Na základě výpovědí a spolupráce s policií se hlavní podezřelou stává Brooke Reynolds (Meryl Streep), ke které směřují všechny důkazy. Situaci ale komplikuje fakt, že se Sam s Brooke sbližují čím dál víc, než by mělo být. Je však ona tím vrahem? (oficiální text distributora)

Lucasion

Poslední film z knihovny - Maminka doporučuje. A možná končím na slabé notě. Čekal jsem od filmu mnohem více. Více atmosféry, více hry na vraha, více psychologie. Bohužel jsem se dočkal průměrného thrilleru, který sic hru na vraha zvládnul, tak nedokáže už uspokojit náročného diváka. Oceňuji herecké duo Scheider a Streep. Ale mrazení v zádech vám film prostě nepřinese. Vím, že už se opakuji, ale zase srovnávám s Čekej do tmy (1967), který zkrátka zůstává nepřekonán. Ten film má na rozdíl od Klidu noci všechno. (55 %) ()

Slado42

Vždy jsem si myslel, že nikdo už nedokáže zfilmovat lepší horor než Alfred Hitchcock. A zřejmě je to pravda. Ovšem takový thriller s hororovými prvky je něco jiného. Tyto záblesky hororu se Hitchcockovi přinejmenším vyrovnají. Při scéně s malou holčičkou mi bylo pěkně úzko. Ovšem i zbytek je pěkně zpracovaný a nepostrádá dobrou atmosféru, skvělé herce a napětí. ()

gudaulin

Hororově laděný kriminální thriller, který se snaží kráčet ve stopách např. Hitchcockovy klasické tvorby. Slušný scénář a především kvalitní herecké obsazení, zejména Meryl Streep znamenala díky své vysoké herecké profesionalitě oživení, podobných postav si příliš mnoho nezahrála. Celkový dojem: 75 %. Několik scén filmu stojí určitě za zapamatování. ()

keoma26

Jde v podstatě o almanach filmové psychoanalýzy, pokročilý a zhuštěný výklad Hitchcockových filmů, i když s důležitými symbolickými posuny, ta hlavní změna spočívá v navrácení významu nevinnosti zářivě světlé barvě, a to přímo do středu vyprávění, zpátky hlavní hrdince, která v sobě tentokrát nenese kromě zlověstné rodinné minulosti žádné vlastní zatížení hříchu (krádež, incest, vražda). Streepová vystupuje jako rafinované ztělesnění naivity, která oproti všemu očekávání neskrývá tajemství zločinu, ale jen zdrženlivě a cudně střeží soukromé křivdy. Stigmata zla tentokrát představuje jiné barevné spektrum ... (vzpomeňme na Carrie;-)). Kolekce ostatních, vedlejších symbolů zůstává zásadně neprušena: klíče jako znak otevírání smyslu podvědomí, brýle jako ohrožení existence, hodinky signalizující osudovost okamžiku ... ()

classic

„Pokoj noci” , sa na takom Manhattane, sotva môže niekedy zaobísť bez potenciálnej ujmy na zdraví, keďže napríklad iba také večerné prechádzanie sa v neďalekom Central parku, v podstate zaváňa tým, že skrátka s určitou pravdepodobnosťou asi natrafíte na nebezpečného jedinca, ktorý si tentokrát koleduje o poriadny výprask, no namiesto toho, sa to nakoniec skončí možno oveľa horšie, než len ukradnutou peňaženkou, či trebárs, kabátom... Jednoducho, NYPD je skalopevne presvedčená o tom, že tu niekde pobehuje šialená vrahyňa, ktorá má na svedomí najprv Georgea Bynuma, alias kurátora aukčnej siene, kde pracovala taktiež i pôvabná blondínka Brooke Reynoldsová, čiže (tajná) láska tým pádom uzrela svetlo sveta, a to i napriek tomu, že bol ženatý. Popritom stihol ešte navštevovať aj psychiatra Dr. Sama Ricea, ktorému toho vytáral až toľko, že bude mať následne neskôr, keď si to daná situácia už jednoducho vyžaduje, s čím pracovať, kedy najmä jeden, špecifický sen, čo mu nedal vôbec spávať, vskutku, vedie priamo do čírej reality nad útesom s dolu burácajúcim morom, o čom sa na vlastnej koži čochvíľa presvedčí i sám Rice. Všetky nitky začínajú viesť k »hlavnej podozrivej« , s ktorou už nejaký ten čas flirtuje i náš doktor, a pritom sa nedá vonkoncom čestne prehlásiť, že by bola úplne nevinná, ako ľalia. Pribúdajú mŕtvi, medzi ktorými sa nachádzajú zlodej a policajt, a to už máme rovno tri obete, keď do úvahy prichádza i štvrtá, posledná, ktorou by mohla byť... ? / Meryl Streep vraj túto postavu považuje za «najhoršiu» vo svojej celej filmovej kariére, čo je ozaj dosť diskutabilné tvrdenie, s ktorým nielenže absolútne nesúhlasím, ale súčasne, ako si môže byť tak stopercentne istá, keď sama dobre vie, že to nie je pravda ! Z fleku ihneď vymenujem minimálne tri počiny, ktoré sú o moc nudnejšie, než práve táto "bentonovka" , ktorá sa na betón inšpirovala Alfredom Hitchcockom a filmami noir, čo po spojení dohromady, dáva fantastický a ucelený význam. Nie je to zrovna extra vydarený snímok, ale zase ho nebudem zbytočne kritizovať, i keď druhý krát, by som si repete asi už viac nedal ? Vidieť sa to síce oplatí, ale radšej pre istotu, si od toho príliš veľa nesľubujte. ()

• Josef Sommer, který ztvárnil postavu oběti, jejíž smrt se vyšetřuje, je v celém filmu vidět pouze v retrospektivě. (Alfréda)
  • Původně se film měl jmenovat "The Stab", tedy "Ostří". (Alfréda)