Tichý nepřítel

• USA The Devil's Own (více)

Newyorský policista irského původu Tom O´Meara ve svém domě ubytuje na doporučení přítele mladého emigranta za Severního Irska Roryho Devaneye. Sympatický mladík si brzy získává srdce všech členů rodiny. Nikdo z nich přitom netuší, že Rory je brutální terorista, který má na svědomí přes dvě desítky lidských životů. Před vlastním osudem se člověk neschová ani v New Yorku. Po Rorym jdou brzy nejen agenti Britské tajné služby, kteří ho chtějí bez milosti zatknout. Rorymu se ale podaří uprchnout a při útěku je donucen zabít Tomova kolegu. Rozzuřený O´Meara odmítá pomoc FBI i Britské tajné služby a sám se vydává po Roryho stopě... (oficiální text distributora)

Kozlowski8

Rory je severoirský terorista, který odlétá do New Yorku, aby se zde na chvíli schoval a zároveň zorganizoval nákup zbraní pro další akce v Severním Irsku. V nové rodině se dobře zabydlí, všichni si ho oblíbí, ale časem začne vyplouvat na povrch temná část jeho života a osobnosti a jde po něm Britská tajná služba, FBI a muž, u něhož bydlí... Výborné téma, u něhož se zcela nabízí jednak vystupňované napětí a jednak silná psychologická rovina, týkající se vztahu dvou mužů se zcela protichůdnými postoji k životu a pohledu na svět, pramenících z jejich odlišných životních zkušeností a prostředí, které je obklopovalo. Alan J. Pakula ale nic z toho nedokázal přetavit v mimořádné představení a silný divácký zážitek, ale v "pouze" lehce nadprůměrný snímek s dvojicí skvělých herců. 65%. ()

Agnostik

Filmy o Irsko-Britském konfliktu,bývají jistě citlivé téma.O to více nechápu nedoceněnost tohoto snímku,film upoutává již ze začátku uvodní akčností a snahou vtáhnout do děje.Jsou jistě lepší filmy ohledně tématu I.R.A ale Tichý Nepřítel je sympatický nejen svojí snahou ale i také tím že jako takový film je. ()

Molerat

Nebudu se zde sáhodlouze rozepisovat, film jsem viděl přinejmenším 5x a pokaždé se líbil a to pořád stejně. ()

paranoid82

Mně se tento film velmi líbí a už léta patří mezi mé oblíbené filmy. Spolu s nadprůměrnou režií (poslední film Alana J. Pakuly) si cením velmi solidního scénáře, výkonů obou hlavních protagonistů, ale hlavně u Tichého nepřítele mě prostě bavila ta nenápadná atmosféra. Klidné přímočaré tempo bylo paradoxně plusem filmu. Já jsem se u filmu rozhodně nenudil. Kvalitních filmů zabývajících se otázkou IRA je poskrovnu, tento mezi ně určitě patří, řekl bych, že může směle konkurovat i takové perle jako je Ve jménu otce... ()

voltamper

Mne tento film dal veľký zmysel, rozumel som mu, vedel som sa s ním zžiť. Možno aj preto, že som istú dobu žil v Írsku. A preto je to u mňa za 5*. ()

albyyy

Když jsem viděl příliš nepřízniví recenzce, které tu jsou napsané, přistupoval jsem k tomuto filmu s určitými pochybami, které byly zbytečné. Asi jsem měl to štěstí, že patřím zrovna mezi ty lidi, kterým tento film sedl. ()

andy60

Po shlédnutí jsem nebyl zklamaný, ale ani nadšený. Dostal jsem to, co jsem očekával - místy mdlou podívanou, zaměřenou na konfrontaci amerického policisty a irského rebela. Akční scény nejsou špatné, avšak není jich mnoho. Prostředek filmu je jen vata, kde se nic podstatného neděje (hodinu sledujeme policistův pracovní den, což silně zavání nudou). ()