Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Hodnotím čistě z "filmového" hlediska, protože upřímně, knihu jsem přečetla asi před třemi roky za dva dny, a pamatuji si z ní kulové. Nejsem tedy naštvaná na to, kolik věcí je tam jinak, co všechno je vymyšlené, nebo jaké zásadní scény chybí. Oproti předchozím dílům je zde docela chabý soundtrack, co vážně nezaujme. Další důvod ztracené hvězdy je ten, že rozdělení sedmého dílu nepřineslo pouze pozitiva, ale i negativa. Je sice dobré, že je více času a tedy všichni doufají ve věrnější zpracování, protože se nebudou muset tak moc oklešťovat celé kusy knihy, nicméně tento díl mi díky tomu množství času přišel trochu zbytečně natahovaný.

Sociální síť (2010)

Nečekala jsem nic moc víc, než jakýsi dokument o vzniku facebooku. Nemůžu ale říct, že by to něco takového bylo. Za všemi těmi fakty se schovává příběh, který je podle mě skvostný, možná proto, že je prostě ze života. Strašně se mi líbí, že zde není v podstatě vítězů ani poražených, klaďasů nebo záporáků, nikdo nám necpe žádné názory na nic a na nikoho, jen nám předkládá skutečnosti a mnoho podnětů k zamyšlení. Někde jsem četla, že to není příběh o facebooku, ale o tom, jak moc se snažíme být uznávaní a mít kamarády, a přesně tak to je. A přesně této linii příběhu je pomyslnou třešínku na dortu závěr filmu. Nad to všechno intelektuální vyžití jsem se ještě docela pobavila. Film vtipem zrovna nešetří, což jsem moc nečekala, a o to víc příjemně byla překvapná.

Expendables: Postradatelní (2010)

Mohla bych vyjádřit celý komentář jediným slovem, a tím je "ubohost". Je vážně skvělé, že v obsazení se to hemží věhlasnými jmény, ale celku to pomohlo asi jako když slepci ukážete beze slova cestu. Děj byl naprosto o ničem...nebo pardon....byl o jediném: o tom, jak naplácat do 99 minut co nejvíc střílení, výbuchů a ohníčků, ať už s nějakým smyslem, nebo bez něj. Možná by se zdálo, že o tom má akčňák být, můj názor to ale rozhodně není, protože když už někdo boří budovu, chci vědět proč, když už se tam objeví ženská postava, chci vědět proč, a když už hlavní postavy jednají naprosto iracionálně, chci znovu vědět proč. Nejspíš jsem moc náročná, ale tohle mě uspávalo. Jediné, co mě sem tam trochu probudilo bylo něco tak nesmyslného, že mě to donutilo nesouhlasně a udiveně kývat hlavou...

Bitva o planetu Terra 3D (2007)

Nechápu, jak se Terra mohla dostat na 73%. Tak moc nalinkovaný příběh od začátku do konce jsem už hodně dlouho neviděla, a taky jsem se hodně dlouho u filmu takhle nenudila. První polovinu jsem myslela, že snad usnu, druhá polovina byla o něco malilinkato lepší, protože se alespoň něco málo dělo, ale přesto to nebylo nic strhujícího, takže opět žádná sláva. Není tu absolutně žádné překvapení, všechno je tu naservírované na velkém podnosu, a to tak, že je to skoro už i předkousané. Téma, kdy lidé, ať už z jakéhokoli důvodu, osidlují jiné planety ve vesmíru, je prostě věčné, a je potřeba pojmout ho trochu originálně, což tady rozhodně nehrozí. A jelikož mě nenapadá žádné plus tohoto filmu (krom občasné pěkné hudby), končím na 2*.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Naprosté maximum, co tomu mohu dát - **. Je jen škoda, že dokážou tak strašně podělat knihu. Scény naplácané na sebe tak, že vůbec nenavazují. Nemůžeme zde totiž nahlédnout skoro vůbec do hlavy nikomu z postav, a tak se veškerá spojovací linie rozplývá kamsi do ztracena. Herecké výkony jsou k pláči - Pattinson má stálý výraz zaprdlého žárlivého ťunti, Stewart konstantní kukuč zhulené slečny, jde na ní vidět jak moc se snaží nasadit zarmoucený přemýšlivý výraz, který by seděl sice na knižní postavu, ale k filmové bohužel nesedí ani trochu, protože pak máme leda dojem, že Bella je emo psychopatka. Hudba narozdíl od předchozích dvou dílů taky nic moc. Celý smysl příběhu jakoby se někam vypařil, všechna vnitřní dilemata Belly jsou fuč a jde čistě jen o nějakou honičku jedný party upírů s druhou. Takže jestli chcete poradit...věnujte radši měsíc knize, než dvě hodiny téhle slátanině.

Super Size Me (2004)

Neříkám, že to není zajímavé...nicméně je to naprosto zbytečná záležitost, která divákovi nutí názor na fastfoody. Pokud nad tím člověk nepřemýšlí, nejspíš si řekne, jak je to ohavné, nechutné a otřesné, co to v těch fastfoodech dělají, jak nám to ničí zdraví, ale přesto tam musíme chodit, protože je to hrozná droga a výrobci nám to složením výrobků nepřímo nutí. Stejně tak bych se mohla sebrat a natočit dokument, co se stane, když budu jíst jenom párky v rohlíku, jen věci z cukrárny nebo z pekařství...Jednoduše řečeno, když se rozhodnu si podělat zdraví, trh mi to nabízí i bez fastfoodů. Člověk je všežravec a pokud se zaměří na jeden druh potraviny, nikdy na tom nebude dobře, i kdyby nakrásně ta potravina sama zdravá byla. Zajdete do McDonaldu, čekáte hamburgr, je to vaše volba, že ho chcete, je jasné, co se stane, když nebudete jíst nic jiného. Stejně tak byste mohli zajít do zeleniny a jíst pořád jen mrkev...myslím, že byste taky nedopadli úplně nejlépe. Takže závěrem: zajímavé, ale dobré leda tak pro tupé ovce, nic ve zlém, kdo to zhltnul i s navijákem.

Nezapomeň na mě (2010)

Krásně umělá záležitost od začátku do konce, jež nemá za úkol nic jiného, než sáhnout na lidské city. Jakákoli dějová linie se zde ztrácí kamsi hodně daleko, a jen chvilkami se tváří, že by snad ráda vylezla na povrch a ukázala nám nějakou větší hloubku toho všeho. A když už to skoro vypadá nadějně, je chudák naprosto zazděna koncem. Já tomu prostě nebyla schopna uvěřit ani minutku, těžko říct, zda je to hereckými výkony, nikterak slavnými, nebo hned špatnym scénářem, nicméně je tomu prostě tak.

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Jak už to tak u Terryho Gilliama bývá, Imaginarium je vcelku bláznivá záležitost. Mám z toho ale dojem, že jde především pouze o pastvu pro oči a naflákání střeštěných scén všude kde je to jen trošičku možné. To by se samozřejmě dalo prominout, pokud by to mělo nějaký význam. K mému zklamání jsem tam ale moc žádný nenašla. Jasně, hrát si je dobré, ale jen do té doby, dokud jsem schopna udržet nějakou dějovou linii, která je v tomto případě opravdu velice chabá.

Počátek (2010)

Asi po dvou týdnech jsem se dostala k tomu, abych napsala komentář k tomuto filmovému poprasku. Chvílemi jsem v té době přemýšlela, zda nepřijdu na nějakou opravdu zjevnou krávovinu, přesmyčku, nedotaženost nebo protichůdnost. Většinou mi takové věci vytanou na mysl sami od sebe po nějaké době, zde se však nic takového nestalo. Netvrdím, že ve filmu není žádná chyba, to bych byla vskutku naiva, ale není tam nic přímo do očí bijícího, což naprosto stačí. Děj je tak akorát zamotaný a propletený, aby člověk mohl film chápat ještě během filmu napoprvé a nemusel k němu sedat znova a znova a ještě po nocích přemýšlet jak bylo co myšleno a šlo za sebou. Samotný nápad zfilmovat něco takového mi přijde lehce přelomový a neskutečně zajímavý, ačkoli vědci se s tím moc neshodují, ale koho to zajímá, ve filmu je možné vše! Když zmíním herce, moc jsem se těšila na Ellen Page, ta holčina je prostě neskutečná, a ani zde mě nezklamala. Stejně tak Leonardo DiCaprio na mém žebříčku lehce stoupl. A k hudbě snad ani netřeba něco dodávat, když ji tvořil sám velký Hans Zimmer :o))

Prokletý ostrov (2010)

Velmi pěkný snímek. Scorsese si jako vždy dal záležet a vše promyslel tak, abychom téměř do poslední chvíle nevěděli, jak to všechno ve skutečnosti je.