Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Král fantasy trilogií je zpět. Oproti jedničce diváka více vtáhne do děje, více pobaví a především šíleně namlsá na další pokračování, které bude bohužel až za rok. Nemá se smysl zmiňovat o čem to bylo, jestli měly být díly pouze dva, v čem je to lepší či horší než předchozí díl/trilogie. Jedno však zmíním - démonický hlas Benedicta Cumberbatche, tedy pardon... draka Šmaka. Je opravdu démonický (stejně jako ve Star Treku Khan) - hltáte a těšíte se na každé jeho další slovo. Pokud jde o casting, jak v jedničce exceloval Armitage, zde zaslouží absolutorium Luke Evans. Hodnocení jsem sice shodil z původních 5* na 4*, když teď ale nad tím tak přemýšlím, 5* druhému Hobitovi sluší víc, řečí procent 83% PS: Díky Coleatorovi za jeho zprávu s dotazem, proč jsem hodnocení dal směrem dolu PPS: jsem velice zvědav na český dabing, jak se Šmakem/Cumberbatch popere.

Sviňák (2013)

[ČSFD projekce] Doporučuji každému, kdo chce vědět, co se mu stane, když nebude brát drogy a pekelně chlastat. McAvoy dle mého hraje sám sebe, jinak nevím. 83% PS: Jestli je film reklamou na Skotsko, zajímalo by mě, jak by vypadala reklama na Česko.

Česko vaří s Pohlreichem ŽIVĚ (2013) (pořad)

Protřepat nemíchat, ba ne, rozmlátit a vyhodit (tento pořad). Kdo proboha vymyslel kus tohletoho několikrát oflambovanýho hovna do hněda? To vážně nejde, především povinný potlesk za každou hláškou, ať vtipnou či ne, je více než otravný. Pro jistotu tomu už nedám příště další šanci (aspoň ne vědomě). 41%

Konzultant (2013)

Já, já, já... já nevím... nevím... nevím, co si o tom filmu myslet. No dejme si nejdříve lekci z matematiky. Maximálních hodnot sinus nabývá na ose x (-1,1), pokud bychom v tomto intervalu měli hodnotit snímky (Ridleyho Scotta) posledních let, mají spíše klesající tendenci. Jenže nic není tak černobílé. Prometheus byl pro mě (ač nesplnil očekávání) velice zajímavé sci-fi a už jenom za svůj vizuál zasloužil absolutorium. Robin Hood se mi velice líbil a to, že se Robin Hood stál opravdovým Robinem až na konci snímku, mě neskutečně oslovilo a bavilo. Konzultant je na tom podobně, ač je v určitých ohledech na můj vkus až moc filozofující, nedají se mu upřít kvality jiné. Pro mě se tak stává aspirantem roku (minulý rok opět Scott, akorát s Prometheem) do ČSFD kolonky "NEJROZPORUPLNĚJŠÍ FILMY". Pokud jde o herecké výkony za zmínku stojí Bardem, který mě od posledního Bonda nepřestává bavit svými proměnami (od blonďatého teplouše po mafiánskýho nagelovanýho diskanta). Překvapila mě Diazová, které jsem ke konci přál kulku mezi oči a navíc ještě do jejího určitě krásného sumečka. Pitt už dávno dorostl, což zde jenom potvrzuje. Cruz trochu nuda, ale popravdě oproti ostatním měla málo prostoru. No a Fassbender se už dávno dostal do mého hledáčku a touto rolí jenom potvrzuje, že oprávněně. Abych dokončil matematickou lekci, jestli filmy Ridleyho byly v poslední době na spodní hranici intervalu, čeká nás v následující době kvalitativní vzestup jeho snímků, tak doufejme, že kvůli němu nebudeme muset přepisovat učebnice matematiky.

Solaris (2002)

Děs běs nebo vynikající snímek. Jedno je jisté, pro zhlédnutí snímku, musí být člověk správně naladěn. Já jsem naštěstí tento předpoklad splňoval, přesto se ale nemohu zbavit pachuti nespokojenosti, která i přes velikou osobitost snímku, která je pro Soderberghovy filmy typická, nezmizela. Na můj vkus až moc utahané a stylem ne nepodobné Kubrickově Vesmírné odysee, přesto se snímku nemůže upřít určitá magičnost a především příjemné překvapení spojené se samotným závěrem. Ač se může zdát komentář spíše negativně pojatý, finální pocit je nakloněn spíše pozitivně, proto 76%

Stav obležení (1998)

Poměrně zklamání a zároveň nepochopení pro obsazení Bruce Willise. Ač je zápletka místy zajímavá (a poměrně nadčasová), finále vysloveně slabé, skoro by dalo napsat předvídatelné, až lajdácké. 58%

Insidious 2 (2013)

Největším překvapením pro mě je, že jde spíše o komedii s prvky hororu, než čistokrevný horor, což je nakonec i největším odklonem od skvělé jedničky. Velikým, ale zato příjemným překvapením je pozvolné navázání a rozvinutí příběhu z předchozího dílu. Navíc se nám jako bonusu dostane i zajímavého rozuzlení. Pokud jde ale o úsměvné chvilky, nejsem jistý, jestli jich nebylo nakonec přeci až moc a nebyla tak přespříliš narušena děsivá atmosféra. Zde ovšem víc než kdy jindy platí: 100 lidí, sto chutí. Vše navíc bylo ovlivněno velikým počtem lidí v sále - horor si přece jenom člověk vychutná nejvíc sám v noci, nikým nerušen. Jedinou objektivní výtkou se tak pro mě stává trochu slabší konec, rozuměno vypořádání s černou nevěstou. Celkově ale veliká spokojenost. 82%

Kapitán Phillips (2013)

Jsem velice překvapen. U filmu, kde člověk víceméně ví, jak bude probíhat a přece se do něj podařilo narvat tolik napětí. Tom "konečně jsem si zase zahrál v pořádný roli a skvěle jsem se jí zhostil" Hanks bez komentáře. Somálský kápo ne nepodobný Usainu Boltovi také skvělý, stejně jako jeho cholerický parťák. Pokud chcete film, který má i určitý přesah, zároveň si chcete užít trochu toho napětí, ale i emotivnějších chvilek, vřele doporučuji 91%. PS: Dlouho jsem neslyšel takové ticho před závěrečnými titulky, špendlík byste slyšely spadnout na zem.

Lásky čas (2013)

[ČSFD projekce] Veliká spokojenost. Nejsem sice zastáncem romatickejch cajdáků, ale tento snímek je tak nějak zvláštně sympatický. Oběma postavám fandíte, aby to spolu dotáhli až do zdárného konce, což se nakonec... Jako třešnička na dortu prvek sci-fi. Vřele doporučuji, i kamenosrdcím (jako jsem já) takovýto snímek občas prospěje 83%. PS: Rachel McAdams má něco do sebe