• Krátkometrážní

30 minut po půlnoci (2012)

Chladné, leč profesionální. Místy zdlouhavé, ale nikoli nudné. V mnoha ohledech dokonalé, ale přesto nezajímavé. Zero Dark Thirty se blíží skupině filmů, pro něž je poselství informovat diváka důležitější než to pobavit ho - viz. Bloody Sunday či Shake Hands with the Devil. Oproti nim má ale několik neduhů - jednak onu historickou událost nepopisuje zcela věrně (dle slov CIA) a jednak trvá téměř tři hodiny, během kterých se něco málo děje až v závěrečné půlhodině. Té předchází podrobný rozbor špionáže vedoucí k dopadení Bin Ladina, který je však i přes výborné zpracování (Kathryn Bigelow je šikovná režisérka a Jessica Chastain předvádí úžasný výkon) jednoduše příliš dlouhý. Přitom je ale jasné, že kratší být nemohl, jelikož každá z podaných informací je důležitá pro celkový vývoj. Ze všech těchto informací nám tedy vychází horký Oscarový kandidát - divácká složka přece akademiky nikdy nezajímala tolik, jako ta filmová a informativní.

Nespoutaný Django (2012)

Velkolepý epos, jehož jednotlivé části lze považovat za stoprocentní (kombinace hudby a obrazu, herecké výkony, dialogy prošpikované "tarantinovskými" hláškami), ale který chvílemi ztrácí tempo a z celkového pohledu působí kapku nevyrovnaně. Což však nic nemění na tom, že je to stále vysoce nadprůměrná zábava s několika nezapomenutelnými scénami ("I count six shots, nigga." - "I count 2 guns, nigga."), a kdyby nebylo Hanebných Panchartů, jež mě bavili ještě o trochu více, bylo by to za plný. I přes těch pár nedostatků.

Terapie láskou (2012)

Po zhruba první polovinu ucházející drama o psychicky narušených lidech, hledajících v pro ně nestavěném světě nějakou tu oporu. Ale někdy od okamžiku, kdy se do toho zapojí vše okolo tance a De Nirovo sázek, se ta citlivá a poutavá složka jaksi vytrácí a zbyde jen ryze průměrný romantický film (ač velmi dobře obsazen), u něhož bych Oscary viděl vcelku nerad. Protože přes to že neurazí, nemá ani čím nadchnout a po pár dnech se pravděpodobně vytratí z paměti.

Atlas mraků (2012)

Velmi subjektivní záležitost, u které lze chápat jak vynášení do nebes, tak lehké nepochopení až těžkou averzi. Za mě ale dobrý - jednotlivé příběhové linie obstojí i samy o sobě (ač trošku souhlasím s názorem, že ta o uprchlících z domova důchodců ke zbytku moc nepasuje - na druhou stranu však snímek příjemně odlehčuje, takže těžko říci, jak by vypadal bez ní) a díky jejich častému střídání je divák snadno udržován v napětí. "Filozofická" stránka je pak lehce přímočará, ale vzhledem ke zdánlivé složitosti samotného příběhu to není úplně na škodu, zvlášť když myšlenky samotné jsou velice zajímavé (což je nicméně opět čistě subjektivní názor) a s přihlédnutím k vydařenému soundtracku a epické výpravě i monumentálně podané. Herecké výkony, leč usnadněny množstvím rolí pro jednotlivé herce a skvělou prací maskérů, taktéž výtečné (H. Weaving vládne), takže celkově za plný - ale nehodlám se o tom nijak dohadovat, jelikož je to jeden z těch 'divných' filmů a svým nezvyklým pojetím zákonitě nemůže sednout každému.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Zklamání. Neustálé opakování osy "honí nás skřeti - chytnou nás skřeti - zachrání nás Gandalf" a nadbytek některých postav nevyrovná ani výtečný Freeman, ani saně tažené králíky. Byť jsou to ti z Rhosgobelu.

Den zrady (2011)

Popravdě, Den zrady jsem si sehnal jen proto, že mě zajímal výkon Ryana Goslinga. Politika mě moc nebere, ani ta česká, ani ta americká a jen kvůli námětu bych se na podobný film tedy rozhodně nedíval. Velice příjemně mě ale překvapil - nejenže Gosling je tradičně výborný, zbytek hereckého ansámblu mu zdatně sekunduje a co je hlavní, film jako takový je stejně tak výborný. Inteligentní a přitom přehledný scénář bez zbytečných vedlejších zápletek, obstojná režie, výtečná hudba (Desplat se nezapře), nečekaně povedená emoční rovina a celková dějová nepředvídatelnost, která diváka celých sto minut udrží v napětí. Škoda jen trochu nedotaženého finále.

Generace X (2005)

Hrozně divný film, ne nepodobný Americké kráse. O tom, že za dokonalými domy na americkém předměstí se můžou skrývat ne zas tak úplně dokonalí lidé, a že nová generace (pozn.: jeden z mála případů, kdy se mi český název fakt zamlouvá) může mít problémy, o kterých ta stará nemá ani potuchy. Původně jsem myslel, že hodnotit vůbec nebudu - byl to tak nezvyklý zážitek, že bych dokázal odůvodnit i odpad, ale na druhou stranu to byl TAK nezvyklý zážitek, že bych mohl dát i plný počet. Po chvilkovém rozmýšlení volím lepší kompromis, už jen kvůli báječnému hereckému obsazení a skvělé hudbě. A pozor, nenechte se zmást označením "komedie"...

Quantum of Solace (2008)

Důkaz toho, že pět možností na stupnici hodnocení je prostě málo. Quantum of Solace mě bavilo, při jeho sledování jsem se nikterak nenudil a žádný z jeho aspektů mě nijak výrazně nezklamal - a přitom ho nemůžu přirovnat ke Casinu Royale, kterému jsem dal hvězdy čtyři, a které je jednoduše lepší. Takže proto jen silnější tři a k tomu konstatování, že jak jsem Bonda neměl rád, jeho poslední dva filmy mě donutily změnit názor.

Bitevní loď (2012)

Relativně pohodový blockbuster, který nepřekvapí, ale náležitě připraveného diváka (tzn. popcorn připravit, mozek odložit) ani neurazí. Triky jsou solidní, akce přehledná a svižná a scénář budí zdání, že všechna ta klišé nejsou myšlena tak úplně vážně - místy se projevuje zdravou mírou sebeironie. Co trochu dře je herecké obsazení - nemůžu si pomoct, ale Taylor Kitsch je pro mě neskutečně nevýrazný, jeho barbie-přítelkyně jakbysmet a Liam Neeson sice potěší, ale nedá se říci že by měl nějak výrazný prostor. Největší zklamání vidím v Alexanderu Skarsgårdovi, mém oblíbenci z True Blood, ke kterému se ale role staršího, zodpovědnějšího bratříčka zoufale nehodila. To s Rihannou je to naopak - nejenže mi nevadila, ale její postavu jsem si stihl svým způsobem oblíbit. Celkově tedy spokojenost, i když zapřičiněná především ultra nízkým očekáváním.

Temný rytíř povstal (2012)

[Půlnoční premiéra, Cinestar ČB] ... 85%, celá recenze zde. Edit: Po druhém zhlédnutí (4.2017) zvyšuji na 5 a začínám snímek považovat za nejlepší díl série.