Cesta do hlubin študákovy duše (1939)

Filmová klasika. Krásný film i po stém shlédnutí, který neztrácí svoji kvalitu ani s dobou, ani s počtem shlédnutí.

Obecná škola (1991)

Výborný film Svěráků zasazený do doby bezprostředně po druhé světové válce. Film je konstruován krásně pohádkově a to mě dojímá. A jako perlička scéna, kdy jede Svěrák s Třískou v autobuse a už se naráží na nadcházející komunismus.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Kultovní film! Dokonalé tři navzájem se prolínající příběhy plné výborných a dokonalých hlášek. Dokolaný scénář! Pane Tarantino, klobouk dolů. "Na něco se tě chci zeptat. Když si ke mně vjížděl, všim sis před mým domem cedule s nápisem 'sklad mrtvejch negrů?' "

BrainStorm (2008) (TV film)

Napůl legrace, napůl drama. Lidi jsou sice sobecký svině, ale občas se v nich hned svědomí. Pěkná pohádka. Trojan báječný, ještě víc možná Brzobohatý. Potěšili mě herci z Dejvického divadla v menších rolích (Krobotová, Plesl, Melíšková). A Chýlkové sedla její role jako hrnec na...

Grandhotel (2006)

Nevadí, že charaktery jsou přitažené za vlasy, a že jejich chování je více než nepravděpodobné, protože ten snímek na člověka může působit i jinak. Mě to bavilo, líbilo se mi spoustu hlášek, i když mi teda lezlo na nervy Fleischmanově "jako prostě". Výborný byl Jaromír Dulava jako úchylný recepční, kdežto mě štval český "američan" coby Jaroslav Plesl. A postava Německého nácka je skvělá perla. Pokud jde o samotné hraní, nemám výtky - zejména Fleischman jako tak blbá postava je Taclíkem zahrán výborně. "Tak člověk se tady snaží, abysis nehonil až do smrti ptáka po vokolí a ty si budeš dělat prdel?"

Smrtonosná past 3 (1995)

Trojku mám z celé série nejraději. Asi je to proto, že se konečně otevřelo více prostředí (jednička byla v hotelu, dvojka na letišti) a ještě k tomu měl McClane konečně parťáka; černého rasistu Zeuse (výborný Samuel L. Jackson). Jednoduchý, ne moc originální děj - ale co na tom? Napětí se drží po celý film, je doplňováno výbornými hláškami a skvěle hrajícími hlavními hrdiny. "Má to erbegy?" "U tebe asi jo, u mě asi ne.... McClane!!!"

Pelíšky (1999)

Bum Jana Hřebejka. Tak jednoduše natočeno a napsáno a přitom je to tak geniální! Dokonalý obraz té doby s trochu blázivými charaktery a velkou spoustou hlášek. Socialistický nadšenec Donutil, západní cholerický nadšenec Kodet a v neposlední řadě úchylný profesor biologie Dušek. A mladší začínající herci je výborně doplňují. A je to prostě báječná filmová podívaná, která rozesměje i rozesmutní. "Hledáš někoho soudruhu?" "Cože?!"; "Olovo volovo" "U nás měřej medvěda"

Jak na věc (2002)

Krásná romantická komedie, ale spíše komedie, než romantická. Floutek Will, co v osmatřiceti letech nikdy nepracoval a uzavřel se na svůj ostrov balí svobodné matky a narazí na maleho Marcuse, což jim oběma nadobro změní život. Grant je přímo úžasný, ale nejlépe bratři Weitzovi vystihli způsob vyprávěni: v ich formě zvlášť Will a zvlášť Marcus - nejkouzelnější byly vždycky nahlas řečeny Willovi myšlenky "och ne ten malý smrad", ale z úst mu vyšlo "miluju děti". Ten dynamický způsob vyprávění s celou spoustou komických i tak trochu dojemných scén zajišťuje báječný dívácký zážitek. (na závěr je třeba podotknout, že se na to člověk musí dívat v originále, hlavně kvůli úžasnému Grantovi)

Samotáři (2000)

Když se u filmu zamýšlíte, zjistíte, že tam není snad žádná scéna, kde by se lidé chovali normálně! Prostě každá postavička ve filmu je tak trochu blázen. Svým způsobem samozřejmě; zhulený Jakub (myslím, že Macháček musel být opravdu zhulený), stalker Ondřej, hajzl Robert a mimo další úžasně cáklá matka Hanky (Maciuchová). Příběhy postav se krásně a jednoduše prolínají, lehce, nenuceně. A jak říkám, všechny scény jsou bláznivé a úžasné. Geniální scénář - Petr Zelenka. "Týjo.... super hadice..."

Václav (2007)

Trojan opět ukazuje svoji silnou stránku - hereckou všestrannost. Ten pán umí zahrát úplně vše. A pokud jde o film: výborně napsaný, místy zábavný a - ruku na srdce - dojemný. Chvílemi mi bylo Venci upřímně líto, že má v podstatě dobré srdce, ale nemůže díky svojí retardaci naplnit normální život. A chudák jeho maminka. "Všecko bude!"