• Western

Země, odkud přicházím (1956)

Snad nejlepší vánoční film plný těch správných vánočních klišé. Gilbert Bécaud je naprosto kouzelný, film působí neuvěřitelnou atmosférou a v říši moderních pohádek je naprostou špičkou. Viděl jsem ho možná 30krát, možná 40krát a stále mne baví.

Brány noci (1946)

V lednové chumelenici na konci osmdesátých let coby četař absolvent jsem za tmy klopýtal z Kostelce do Neratovic na představení filmového klubu. Riskoval jsem ČOP (černé opuštění posádky), abych viděl úchvatné Brány noci. I dnes je Carného mistrovský kousek opojný a Yves Montand v hlavní roli navýsost přesvědčivý. Pod jistou Carného režií prosvítá bezuzdná poetika Jacquese Préverta. Jak je někdy důležité mít ČTart.

Temný případ (2014) (seriál)

Do druhého dílu naprosto dokonalé dílo, výkon dua hlavních hrdinů skvostný od začátku do konce. Bohužel se postupně seriál stává spíše karikaturou a půjčuje si všechna obskurní klišé. Jakoby se scénář odvíjel od Gombrowiczových Posedlých, které autor ale zamýšlel jako parodii. Závěrečné díly je třeba už jen a jen přetrpět, kumulace gotických motivů a výkladů ala pedofilové, náboženští fanatici, fantasy je úděsná. Jakoby tvůrci chtěli doložit, že Amerika opravdu není dobrý příklad a dobré místo k žití. Snad se druhá série pochlapí a scénáristicky (a ještě více z pohledu dramaturgie) povýší laťku nad úroveň kýče a trapna.

Kawasakiho růže (2009)

Proti silným filmovým obviněním komunistického režimu z 60. let, kde téměř každý film zasáhne tvrdě na terč, je Kawasakiho růže rozplizlé zklamání.

Birdman (2014)

Je potěšitelné, že stále existují režiséři, kteří mají potřebu točit "bergmanovské" filmy. To, že výšin Bergmana zdaleka nedosahují, je už jiný příběh. Na Iñárritovi si vážím, že pravidelně má chuť točit film, který by se mi hodně líbil. Jen se mu to bohužel nikdy úplně nepovede. Herecké výkony celé sestavy jsou však bezesporu impozantní.

Vdaná snoubenka (2008)

Nenáročné, místy vtipné a svižné, dobré herecké výkony. Oddychovka.

Vražda (2007) (seriál)

Nesmírně sveřepý seriál. Severská atmosféra, výborný scénář a dokonalé herecké výkony. Marně hledám srovnání.

Chlapectví (2014)

Filmová dokonalost. V současné epoše je málo tvůrců s tak přirozeným filmařským viděním. Napadá mne přirovnání k Truffautovi. Ve třech hodinách naskládané úžasné scény, které se vám opakovaně vrací. Kdysi jsem tak hodnotil Erica Rohmera. Někteří autoři se výjimečným snaží popsat běžné, Linklaterovi se běžným povedlo popsat výjimečnost lidského žití.

Ripper Street (2012) (seriál)

Nad pěti hvězdičkami bych váhal jen tehdy, kdyby souzvuk hlavních tří, čtyř herců nebyl tak lákavý. Seriál má přesnou historickou atmosféru, vtip, spád. MacFayden je ve všech svých projektech naprosto přesný.

Endeavour (2012) (seriál)

Tato série je malým zázrakem. Dokonalá atmosféra, křehká citlivost, civilní herectví hlavních postav, scénář, který nikde nezaskřípe. Neznámí herci předvádí úžasné výkony a divák jen pláče, že nejsou další pokračování (zatím).