• Western

Válka světů (1953)

Takto letité scifi nemůže nepůsobit naivně. Nicméně stojí za to. Nejen z důvodů filmové historie.

Šerifská hvězda (2017) (seriál)

Po slibném prvním díle seriál rychle klesá ke dnu. Stává se blábolem bez vnitřní logiky. Chudák Tim Roth je ždímán k obehrávání známých gest a vyjádření. Sledujeme da da až k brutální komice. Autoři spoléhají na atmosféru a kašlou na poctivou práci. Z atmosféry pak zůstává jen silná kanadské příroda, a to ještě ne v té své nejlepší podobě.

Café society (2016)

Dokonalý film. Woody Allen zraje jak víno, s každým filmem je hravější, podprahovější. Více je v mnoha vrstvách naskládána nápodoba nápodob. Je ohromným dobrodružstvím sledovat, jak Woody vede herce k hraní tak, jak by hrál postavy on, jaká byla poetika jeho raných filmů. Ale vše je posunutější. Dramaticky, herecky, scénáristicky, technicky. Pod povrchem zdánlivě banální nové "allenovky" je hluboká studna všech zdrojů a všech bývalých filmů.

Rodinná dovolená a jiná neštěstí (2006)

Film si na nic nehraje. Blbost, která má pobavit a nic víc. Je těžké hledat nové nápady pro potřeštěné komedie, vše už bylo vymyšleno. Takový solidní průměr.

Nebezpečný útěk (1990)

Kvůli Hackmanovi to stojí za to, jinak chybí nějaký ostřejší nápad. Film, který neurazí, ale taky neohromí.

Francouzská spojka (1971)

Nesmrtelná klasika. Tak syrová, jak se na začátku sedmdesátých let točilo.

Černobílý svět (2011)

Udržet přesnou stopu nad hranicí kýče a vystavět prosté melodrama. Povedený útok na city. Všechna čest.

Podvod (1949)

Stylově absolutně čistý a dokonalý film.

Metráček (1971)

Přes ohromnou propast času mi tento film přijde jako geniální. Čistý, střídmý, přesný. Vysoustružené herecké výkony, hlášky, které si člověk nese celý život.