• Krátkometrážní

Simpsonovi ve filmu (2007)

O něco horší, než všichni čekali, ale i tak jsem odcházel z kina spokojený. Příště až zase budu mít na rodinku ze Springfieldu chuť, tak si ale stejně raději zapnu 4 odlišné epizody za sebou. Ke kvalitám druhé půlky mám spustu výhrad, ztrácel se v ní postupně dech i humor, prostě to mohlo být ještě lepší.

Vymítač ďábla (1973)

I po 40 letech od svého uvedení je Vymítač pořád divoký, odporný, už stihnul zkultovnět, nepůsobí ani vteřinu odtažitě, zlověstné motivy šikovně aplikované, a nakonec i vlastně naučné pro amatéry s kamerou v ruce, při jukačce se objeví i škubačka. Posedlá Regan, chrlící nevídané tekutiny, včetně schopnosti otáčet hlavou o 360 stupňů, nezapomenutelná - doposud nebyla žádnou lidskou bytostí s démonem v těle překonána. Jakožto hororový expert nedám na tuhle satanistiku dopustit. Určitě v TOP 3 hororech.

Vyvolený (2000)

Jedno období jsem Shyamalanovu kreaci hltal ustavičně dokola a nemohl se jí nasytit. Celé je to pěkně tajuplné, bez hluchých míst a rovněž důmyslně napsané. Režisér v nejlepší formě, jen je škoda, že rok od roku to s jeho výplody jde čím dál více do sraček a těžko se z něj bude ještě dostávat. Willis měl určitě kliku, že dostal příležitost si zahrát v tak originálním počinu, který je jiný než podobné žánrovky a především za to ji obdivuji.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Asi budu v pořadí tisící uživatel, co sem napíše, že se z toho stala pamětihodnost, ale žádné jiné slovo mě nenapadá. Mluva, která si nebere žádné servítky, skrze teror romantizující svět dealerů s fetem, gangsterů, švindlířů. Žádné nadávky nejsou řečeny jen tak do prázdna a vždycky mají něco do sebe. Neotřelé hlášky drží film nad vodou jako nafukovací plováky Titanic :D.

Wimbledon (2004)

V podstatě sympatická slaďárna, u které fandové tenisu sice ocení snahu, ale rozhodně nebudou zápasy na kurtech uchváceni, jelikož zde slouží spíše jako kulisa. Bettanyho vnitřní monolog při soubojích je vtipný, tenistu jsem mu s jeho výškou přes metr devadesát věřil, a momentálně si ani nedokážu představit nikoho jiného z Anglie, kdo bysi Colta střihnul lépe. Výběr ústřední dvojice Bettany/Dunst na jedničku!

Krvavý Valentýn (2009)

Nijak originální, zato přímočará likvidace osob cáklým horníkem s krumpáčem v ruce. Žádné zdlouhavé kecy nebo psychoanalýzy postav, tvůrci šli rovnou na věc a vyprodukovali drsnou hru na vraha v masce se stokrát omletou pointou, ale šikovně provedenou morbiditou.

Sněhurka a lovec (2012)

Stále lepší než ten kýč pro děcka s Julií Roberts, co byl dokonce vytvořen v téže roce a ještě k tomu nese stejný název.Tučný rozpočet byl dobrou volbou a na výsledku (hlavně na blůčku) je skutečně poznat. Theron jako zlá vládkyně zastínila i samotnou Stewart (brnění jí seklo), Hemsworth mi je prostě nesympatický v každém filmu, naštěstí tady nebyl kvůli hraní ale lovení. Sanders měl očividně všechny pod kontrolou, a navíc se mu i podařilo navštívit gaťky o dvacet let mladší Sněhurky.

Úkryt (2002)

Skupina lidí v zapeklité situaci, vydatná pomoc hudebního doprovodu, dost vtípků s odredovaným Letem, v druhé půlce správná depka, úvodní titulky s neobvyklým nápadem s jmény na budovách. První snímek, ve kterém jsem poznal kočičku Kikču, která si diabetičku Sáru střihla s gustem a nepokulhávala za kolegyní Fosterovou. Celé by se to perfektně hodilo na divadelní jeviště, za celé dvě hodinky kamera neopustí prostory nedobitného zámku. Úkryt má zatím pomyslně nejblíže k Hitchcokovi. Pro Finchera mám dlouhodobou slabost, ovšem tento noir thriller, dle mě jeho nejlepší práce, si můžu opravdu naordinovat kdykoliv.

Mluv (2004)

Kikina v životní roli, zahrála křehotinku, které nikdo nevěří a sama má jiné myšlení než její spolužačky, což se příliš nevyplácí, většinou to musí být nějaká ta partička jako ze "Sexu ve městě", jinak jsou mezi svými vrstevníky "out" :D. To je hnus, velebnosti.

Hory mají oči (2006)

Žádný větší smysl se nenajde, celá příhoda je stará ohraná písnička jako jiné zabíjačky, musí se ovšem na druhou stranu pochválit dravost a agresivita pouštních vidláků. Jaderné pokusy pro zdejší živočichy skončily nehezky a udělaly z nich zmutované kanibaly, kteří jsou hladoví a s nikým se dlouho nepářou. Jeden z těch lepších slasherů a na maskách si dali pečlivě záležet. Víc takových kousků.