Válečníci (1999) (TV film)

Posobive, naozaj velmi silne, filmik, na ktory urcite nikdy nezabudnem. Silnejsie ako Hotel Rwanda, posobivejsie ako Shake hands with the devil. Nezaradim do rebrika mojich najoblubenejsich filmov z jedineho dovodu, ze tak depresivny film tam jednoducho nepatri. Jeden z najlepsich kuskov s vojenskou tematikou vobec. Howgh!

Californication (2007) (seriál)

Zo zaciatku mi ten typek neskutocne liezol na city. Po nejakej chvili (kratkej chvili) som prisiel na to, ze kazdy z nas chlapcov v kutiku duse tuzi byt takym istym adolescentom, ktory dokaze s neskutocnou graciou vzdy nejako preplavat svojimi vlastnymi srackami. Po dalsej kratkej chvili som sa prichytil pri tom, ze mi este ziadna serialova postavicka nebola taka sympaticka ako Hank Moody a jeho problemiky. Zabavne, poucne (LOL), prijemne, vyborny Duchovny, absolutny soundtrack, G E N I A L N E. 160% a zmena v rebriku oblubenych serialov.

Cesta (2009)

Asi mam to stastie, ze som doteraz necital kniznu predlohu. Pre mna to bola TOP kvalitka, co sa tyka postapokalypsy vo filme. Atmosfera, beznadej, depresia, strach, chlad.... do toho vsetkeho uzasny hudobny podmaz. Cely cas som mal nutkanie vykopat poriadne hlboky kryt, napratat ho konzervami a nastahovat do neho celu svoju familiu vratane seba. Mortensen obligatne perfektny, chlapcisko (jeho syn) posobil v celom filme ako jediny zablesk niecoho ludskeho, pozitivneho, kvoli comu sa oplati zit - ist po ceste. Bol som dojaty. Bavilo ma to. Presvedcive. 110%.

Havárie (2008) (seriál)

Vrelo odporucam kazdemu fanusikovi rovnomenneho filmu Crash (2004). Pointa aj posolstvo filmu naplno rozvinute, serial menej emotivny - viac drsny (nie drasticky), podtrhnute vybornym - z vacsej casti neznamym hereckym ansablom, naozaj vhodne zvolenym soundtrackom aj kamerou. Pre zaujimavost sa v partii tvorcov nachadzaju aj take mena ako Paul Haggis ci Don Cheadle a ti dvaja sa pod hocijaku hovadinu naozaj nepodpisu. Plne dejovych zvratov, neocakavanych rozuzleni, vacsinou vazne, obcas zabavne (Denisove Hopperove uvahy - awesome). A o com to je?: o tom ako dokaze byt cloviecik na jednej strane riadna svina, na druhej strane velkorysy aj za cenu sebadestrukcie, o tom, ze neexistuje ciste dobro alebo ciste zlo, ze v podstate nikto nie je cisto cierny alebo cisto biely ale ze seda ma naozaj miliony odtienov, o velkosti malych a malosti velkych, o komunikacii, ci skor jej absencii... a co je podstatne -ZIADNA NUDA - VYBORNY ZAZITOK. Povinne citanie pre kazdeho serialoveho (aj filmoveho) fajnsmekra. Hodnotenie 120% (detto ako film).

Symptom Pandorum (2009)

Ujovi Alvartovi sa podarilo urobit radost vsetkym pravovernym scifistom. Absolutne mi nevadilo, ze drzo vykradol par osvedcenych kultakov typu Event Horizont, Aliens... Jednoducho z jedneho si velmi sikovne pozical atmosferu, z druheho akciu, z tretieho zapletku, majstrovsky to pozliepal a dokonca to cele zacal aj ukoncil s priestorom pre pripadny prequel alebo sequel. Tesim sa na obidva. Vyborna zabava, obcas som sa prichytil pri tom, ze zabudam dychat....a na toho Alvarta si este posvietim... 100%

Volání o pomoc (2007)

Pearl Jam bol pre mna doteraz symbolom "mladickej revolty" spojenej so superhitom Jeremy. Odteraz vzdy ked budem pocut Eddieho hlas spomeniem si na tento klenot. Adam Sandler bol obycajny šašo, ktory ma vedel akurat tak vytacat. Odteraz budem zvedavy na kazdy jeho filmik bez ohladu na zaner alebo kvalitu. Don Cheadle bol, je a vzdy bude zarukou tej najvyssej kvality. M.Binder je pan reziser. Pointa, emocie, herci, rezia, kamera, soundtrack - 6 hviezd (120%). ...a zmena v sukromnom rebriku najoblubenejsich filmov....a vobec ma nestve, ze pocas prvej polhodiny som asi 3 x dostal chut to vypnut.

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

The Wire predstavuje najsofistikovanejsi, najkomplexnejsi a najrealistickejsi pohlad na spolocnost, ktorej samotna podstata jej existencie znamena fatalny problem pre jednotlivca a jeho dusevne, resp. fyzicke prezitie. The Wire je pocin bez moznosti zanroveho zaradenia, nieco medzi krimi, thrillerom, dramou, dokumentom... V kazdom pripade je jediny svojho druhu a jedno-jednoznacne jedinecny svojim zaberom, vyznamom, ci monumentalnostou. Ponuka realny pohlad na skutocnu policajnu pracu bez akejkolvek mystifikacie ci zjednodusovania, realny pohlad na system, pracu, hierarchiu fungovania drogoveho biznisu, realny pohlad na skutocny svet politiky kde akykolvek dobry a uslachtily umysel je vzdy podriadeny vyssim prioritam, realny pohlad na svet, ktory je taky bezutesny, ze zachrana jedinej ludskej existencie je mozna jedine za cenu enormneho usilia a osobnych obeti minimalne 10 dalsich zainteresovanych. Musim sa opakovat: neexistuje nic podobne a malo by to byt povinne citanie pre kazdeho cloviecika, ktory ma rad a vazi si kvalitne "pohyblive obrazky". (percentualne nehodnotitelne)

Krvavá neděle (2002)

Dlho mi trvalo, kym som sa odhodlal pozriet tento naozaj zaujimavy kusok. Hovoril som si: netyka sa ma to, je to stara vec, Iri su uz davno vsetci "zahojeni"... Mylil som sa: Sice sa ma to naozaj netyka, ale dotyka sa ma to viac ako cokolvek co som videl na podobnu temu, je to sice stara vec, ale stat sa moze kedykolvek a kdekolvek, Iri su momentalne niekde uplne inde, ale sila a autorita vladnej moci na celom svete sa moze prejavit uplne rovnako alebo este horsie. V Greengrassovom majstrovskom podani sa skombinoval zmysel pre dokument, fakty a autenticitu s absolutnou empatiou vyplyvajucou z dlhodobeho studia a stotoznenia sa s obetami. Vobec mi nevadi, ze je to subjektivne alebo predpojate - presvedcilo ma to. Posolstvo je jasne. Navyse - naozaj som sa nenudil. 120%, resp. 6 hviezdiciek :-)))

Crash (2004)

Lahodka pre nase zmucene duse zdegenerovane neschopnostou komunikovat a citit so svojimi bliznymi. Suhlasim s golfistom: Scena, na ktoru urcite nikdy nezabudnem a pre ktoru mi tento klenot navzdy zostane v pamati. Bravo Mr.Haggis! Idem si rychlo upravit rebrik svojich najoblubenejsich filmov:-) 120%

Hledání Země Nezemě (2004)

Ked som to videl poprvykrat - plakal som ako male dieta. To som bol bezdetny a slobodny. Nic take jemne, citlive, krehke som este nevidel (myslim film). Teraz len dufam, ze sa to za starych cias odohralo presne tak, ako to natocil p.Foster. Duo Winslet-Depp je idealne a predstavit si na ich mieste niekoho ineho je pre mna zlocin proti ludskosti. 100% Mr.Barrie!!! Vrelo odporucam vsetkym rodicom.