• Fantasy

Valerie a týden divů (1970)

Co to je? Surrealismus? Poetismus? Symbolismus? Nebo jen béčkový (možná spíš céčkový) pokus o horor pro děti z mateřské školky? Ať je to cokoliv, je to jeden z filmů, u kterého neváhám s pěti hvězdama. Co se týče vizuální stránky filmu, není asi v české kinematografii druhý takový snímek. Srovnání snesou snad jen pozdějsí Jakubiskovy filmy. Velký dík Ester Krumbachové. Děj není nikterak složitý, ale v symbolickém zobrazení proměny dítěte v ženu je film ještě lepší než původní Nezvalova novela. Nezastupitelnou roli má fantastická hudba Luboše Fišera. Když jsem film viděl poprvé, bylo to pro mě zjevení. A to kouzlo funguje pořád.

Posel z Liptákova (1997) (divadelní záznam)

Jeden z nejlepších Cimrmanů. Není to úplná řachanda, v některých momentech až zamrazí, prostě správně vyvážené představení.

Muž na Měsíci (1999)

To nemá chybu. Forman dokázal, že ho nějaké šuplíky vůbec nezajímají a klidně natočí filmy, o kterých sám ví, že nikdy nebudou úspěšné u všech. Hlavně, že baví jeho, a to, že se najde spousta dalších lidí, kteří to vezmou taky je už jenom navíc. Díky Miloši. Díky i Jimu Carreymu, který dokázal, že není jenom generátor ksichtů, ale že opravdu umí hrát. Docela bych byl zvědavý, jak by to zahrál Ed Norton, kdo ho viděl v Primal Fear, nemůže tvrdit, že by to nezahrál, jen si myslím, že ten konec asi opravdu zahrál uvěřitelněji Carrey. Přesto to není one man show. Vynikající jsou i spoluhráči, hlavně Danny DeVito, Paul Giamatti a hlavně Courtney Love. Tu umí Forman dokonale zkrotit a u něj je to Paní Herečka.

Zlaté oko (1995)

Jako komedie by to muselo dostat nejmíň 4*, takhle 3 s odřenýma ušima, hlavně za pěkný ženský, protože ty se mi většinou v Bondovkách nelíbí.

Audience (1990) (divadelní záznam)

Audience je úžasná absurdita, která ale asi zůstane nepochopitelná pro lidi, kteří nepamatují tu dobu. Bohužel Abrhám je o něco slabší než sám Havel ve zvukovém záznamu, který vyšel krátce po revoluci a který obíhal mezi lidmi ve formě magnetofonových nahrávek předtím.

Nepřítel státu (1998)

Ale skoro pět. Will Smith mi úplně nesednul, ale jinak skoro dokonalý. Výborný Hackman, i když moc prostoru nedostal. Dobrý střih. Film měl údajně problémy s NSA, kupodivu ne proto, že by jí vykresloval v nelichotivém světle, ale proto, aby neprozradil, jaká zařízení používá. Teprve, když se přesvědčili, že ve filmu budou ukázané jenom hračky, které jsou už deset let překonané, svolili s natáčením.

Želary (2003)

Přiznávám, že jsem na tenhle film byl hodně zvědavý a možná právě proto mě zklamal. A to tak, že jsem při něm usnul, což se mi opravdu jinak stává jen u seriálů. Takže vlastně jsem možná zaspal něco, kvůli čemu ten film za to stojí, ale já už to asi nezjistím, protože obětovat 2,5 hodiny života kvůli tomuhle kousku se mi chtít nejspíš nebude.

Štek (1988)

Nebýt Bolka, bylo by to k nekoukání. Takhle je to v podstatě one man show. V některých fázích se film trochu vleče, takže celkem bych dal 70 %.