Lidská skvrna (2003)

Hodně slabé drama s Anthony Hopkinsem a Nicole Kidman, které mě nijak neohromilo. Marně uvažuji, jestli si vůbec zaslouží vaši pozornost. Spíše bych řekl, že nikoliv. Uměle vytvořená až hloupá zápletka rasismu či strachu z vlastního původu na mě působila jako by byla z uplně jiného filmu a ještě k tomu dost pruměrného až špatného. 2* - 40%

Škola základ života (1938)

Jako bych slyšel mluvit mého učitele matematiky na střední škole, pana Bureše. "Uč se matematiku, nebo propadneš. Matematika je základ života." :)) Studenti to neměli dříve vůbec lehké, ale přesto se našly i světlé chvilky. Tento film to skvěle ukazuje. 4* - 85%

Fröken Sverige (2004)

Další důkaz toho, že severské státy točí skvělé filmy.

Terminál (2004)

Na to, že z celého východu (včetně nás) dělají američané tak trochu neandrtálce, jsme si už docela zvykli, takže jsem na to při hodnocení nekladl důraz. Film je zpočátku utahaný a jediné, co mě u něj udrželo byli perfektní grimasy Toma Hankse. S postupem času jsem se vcítil do hlavního hrdiny, který byl "uvězněn" na letištním terminálu, a vyčkával jsem co bude dál, ale žádný velky filmový třesk se nekonal. Terminál mě nijak zvlášť neoslovil, a podruhé ho opravdu vidět nemusím. Všechno už tu prostě bylo. Hodný vs. zlý, Láska, snaha o dosažení cíle... Jediné, co oceňuji je již zmiňovaný výkon Toma Hankse a jakýsi výsměch americkým děravým zákonům. 3* - 55%

Tvrďák (2001)

Baby Boy je další z těch "black" filmů, které mám tak rád. Přesto, že nemám happy-endy nijak zvlášť v oblibě, tady jsem ho velmi uvítal a musím konstatovat jediné... John Singleton je můj druhý nejoblíběnější režisér v "oboru", hned po Spike Leeovi. Jen doufám, že se vrátí na tuto úroveň, nebo ještě lépe na úroveň filmu Boyz n the Hood, a nezůstane ve stereotypních vodách hollywoodského stylu (Four Brothers ***, 2 Fast 2 Furious **+), do jakého se k mému velkému zklamání v posledních letech dostal. 5* - 90%

Zběsilost v srdci (1990)

Hooodně zajímavá lovestory (roadmovie) v podání světoznámého umělce Davida Lynche. Ve srovnání s jeho ostatními filmy, které jsem do teď viděl, Zběsilost v srdci považuji za to lépe pochopitelné, co tento genius stvořil. Nese jasně patrné znaky, které máme u mistra tak rádi. Geniální záběry hořící zápalky a připalování cigarety snad ani nemusím komentovat. Pokud film shlédnete, neprohloupíte a ještě budete po psychické stránce o něco bohatší. ;) 4* - 80%

Eragon (2006)

Lehce přesládlý příběh o mládém Eragonovi, kterému se ze dne na den změní život, stojí za shlédnutí. Režisér měl šťastnou ruku a vybral do hlavních rolí velmi sympatické herce (Speleers, Irons, krásná Guillory...), díky čemuž má u mě film jednu hvězdičku navíc. Možná jsem Eragona lehce nadhodnotil (4* - 70%), ale podle mého názoru se nejedná o špatnou fantasy. Děj je předvídatelný, okoukaný, ale podaný tak, že vás to nijak zvláště nerozčiluje. V příštím pokračování ještě přidat trochu více originality a finální verzi filmu méně sestříhat (některé pasáže byli opravdu bleskové, což bylo na škodu) a věřím, že to bude i za 5*.

Údolí stínů (2002)

Američané se opět nevyvarovali několika tolik oblíbených klišé, která vídáme téměř v každém jejich filmu. Ale přesto, až na pár výjimek, se jednalo o poměrně realistickou sondu do stupidní války ve Vietnamu. A i přesto, že nemám Mela Gibsona zrovna v oblibě, musím uznat, že v tomhle filmu ze sebe dostával povětšinou jen to dobré. Gratuluji. Lepší průměr. 4* - 70%

Čarodějky ze Salemu (1996)

Film, který se nemůže s československou legendou "Kladivo na čarodějnice" vůbec rovnat, přesto zaujme. 4* - 70%

Šifra mistra Leonarda (2006)

Už strašně dlouho jsem se u žádného filmu tak příšerně nenudil. Nechápu celý ten humbuk, který byl okolo tohoto Howardova filmu, jelikož něco tak stupidního a předvídatelného vídám pravidelně ve večerních hodinách na TV Nova. Jedná se pouze o další přeceňovaný film, který si vzal do huby světově úspěšnou knihu, která dle mého názoru nemohlá být o mnoho lepší. Da Vinci Code pouze umocnil mou nechuť sledovat další, tolik propagované a podle okolí úžasné, americké trháky, které plní naše kina. 1* - 25%