Straight Outta Compton (2015)

F*ck the police a ICE CUBE. To boli 2 veci, ktoré som poznal, keď som si šiel pozrieť "opis hip hopovej reality" . A tento film funguje ako táká lekcia pre začiatočníkov, ktorý v 90. rokoch nepočúvali West Coast Gangsta rap. Pozeráte to a zrazu si hovoríte : "Toto poznám" .... "Aj toto mi je povedomé" ... "Aha, to je od nich??" "Heeeeej, tam bol Snoop Dogg a 2pac" A človek si spomenie na premárnené noci a dni pri GTA San Andreas a pripadá si tiež ako gangster :) Na filme si vážim to, že na konci som nemal celú CREW až tak u prdele ako na začiatku a že ma aj *SPOILER ALERT* smrť Eazy-ho na konci aj trochu zarmútila. Veď on potom chcel byť taký dobrý chlapček :) *SPOILER ALERT* Film rozhodne lepší ako 50 Centovo Get Rich or Die Tryin' a to by som nikdy nepovedal, že budem porovnávať 2 hip hopové filmy :)

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Nádhera... Naozaj nádhera. Tento film je vizuálne veľdielo, o tom niet pochýb. Avšak poslať hercov do zimy a natáčať ich, ako im je zima nie je dôvod na najväčší filmový HYPE na začiatok roku 2016. Ano, bolo to realistické, sliny tiekli potokom, chrčalo sa o dušu, avšak je mi ľúto - Leonardo rozhodne ukázal viac herectva v minimálne 2 iných filmoch. Výborný film??? Určite áno. Zaslúžené nominácie na oskara??? V rámci toho, aká je konkurencia tento rok - určite áno. Avšak možno budem v kútiku duše rád, ak by nejaké to ocenenie chytil Tom Hardy, ktorý je v tomto filme podľa môjho názoru viac underrated.!

Whiplash (2014)

Do tohoto filmu som šiel veľmi skepticky. Mám rád bubny a jazz mi nie je proti srsti, avšak ani pri jednom by som sa nenazýval fanúšikom. Ale uznávam, že tento film by som si išiel pozrieť do kina práve kvôli hudbe. Finálové sólo bolo niečo geniálne, ale pekne poporiadku. Film ktorý zobrazuje sadistické metódy učiteľa, ktoré sú potrebné kvôli "vyššiemu dobru". Keby som počul ľudí, ako o tom hovoria niekde pri pive, tak si poviem, že to je pekná blbosť. Ale vo filmovom svete to fungovalo od prvej facky až do posledného "myslíš si, že som blbý" . To, že mladý chlapec nechce frajerku kvôli tomu, že ho bude brzdiť bolo možno trochu nadnesené, ale sám na konci videl, že váhanie sa v živote neoplatí. Na druhej strane, kto nezažil, aby ho okolie porovnávalo - s úspešnejším kamarátom, bratom, otcom a podobne. Neznášam tieto frázy typu OVB a SVET BOHATÝCH, ale tu som naozaj držal hrdinovi palce, aby si šiel za svojím snom a tvrdo makal. Filmová aj hudobná dobrôtka.

127 hodin (2010)

Film, ktorého dopozeranie vám pripadá tak dlhé ako jeho názov... Pre mňa to nebolo ani hrdinské, ani napínavé. Bolo to len dobre natočené a to mi Bohužiaľ pri tomto filme nestačí.

Malý princ (2015)

Vždy keď sa ma niekto spýtal, či som niekedy plakal pri filme, tak som mal v hlave jasnú odpoveď : "Ano. Keď zomrela Jenny a Forrest mal prednášku pod stromom a keď John Coffey posledný krát vydýchol." Až tento film ma presvedčil o tom, že rumázgať sa dá v pravidelných 15 minútových intervaloch v priebehu celého filmu. No nič, je na čase hrdinsky vtiahnuť slzu späť a pochváliť skvelú animáciu Princovho sveta, Božský soundtrack a moje nepochopenie, prečo bol James Franco Liška.

Na hraně zítřka (2014)

Film, ktorý v podstate neprišiel so žiadnym novým nápadom ani po námetovej, ani vizuálnej stránke. A predsa jeden z najlepších filmov roku 2014 práve kvôli tomu, že niekto tieto všedné a otrepané nápady zobral a spravil z nich niečo čo v celku veľmi dobre funguje.

Dům za všechny peníze (1986)

Vždy to prebieha rovnako. Dáte si pár pív a raz za čas zaspomínate na pár starých filmov. Potom príde reč na komédie a v tom máte jasno - treba spomenúť Toma Hanksa, ako trčí zaborený "V dlážke za červeným kreslom" a na skvelý recept na Crêpe Suzette :) Proste komediálny klenot, stále vtipný aj po 30 (!!!) rokoch a Dušan Cinkota v najlepšej dabingovej forme.

Proč já? (1990)

"A teraz choď Bruno do riti... Počuješ... Do RITI" "Vy chcete vykradnúť banku???" "DO RITI" Jeden z filmov, ktorý si neviem prečo pamätám aj po 15 rokoch, odkedy som ho videl naposledy na VHS-ke. Ako malý chlapec som pri pozeraní vždy túžil byť takým super vtipným zlodejom a spúšťať sa dole mrakodrapom na lane s vrecom plným peňazí. Jeden z mála príkladov, kedy bol slovenský dabing ešte lepší ako originál, ktorý som si z nostalgie pozrel na Youtube.

Osm hrozných (2015)

"Teším sa... Teším sa, pretože Tarantino." Ano aj tak by sa to dalo povedať, avšak ako obvykle ma Tarantino nesklamal. Teraz vynechám detaily ako Red Apples, zábery na hlavné postavy z hora, režisér ako rozprávač v štvrtej kapitole, dokonale zvládnutý a načasovaný úvodný záber na kríž a koč. Tento film ma zaujal hlavne sumarizáciou všetkého, čo Tarantino natočil. Je to akoby režisérova pocta samému sebe, kde si vychutnal hercov z minulosti a všetky jeho režisérske trademarky. Napínavé rozhovory v štýle gaunerov a akcia v štýle Djanga. Avšak aj napriek všetkému dávam dole jednu hviezdičku za pre mňa veeeeeeľmi pomalý štart. Celý film by som "žral" viac, ak by bol po prvý výstrel o 20 minút kratší. Ale keď ja mu to aj tak rád odpustím :)

Pozemšťan (2007)

Na jednej strane ma bavil príbeh rozprávača, ale na to aby ma udržal v maximálnej pozornosti by som očakávaj aj trochu vizuálu. Do deja sa človek dostáva postupne a zo začiatku nevie, či má hlavnej postave veriť, alebo nie. A práve toto je slabá stránka - ja mu proste neverím, aj keď sa tak veľmi snaží a triešti oči, až zabúda žmurkať. Vôbec by mi nevadila náboženská stránka veci, v príbehoch z minulosti je naozaj veľmi veľa domysleného, predsa len, aj vy si občas nejaký ten príbeh prikrášlite vo svoj prospech, no niektoré prikrášlené historky sa v tomto svete stávajú podkladom pre históriu. Jediný WOW moment, ktorý vás má presvedčiť o pravdivosti príbehu odložiť na posledných 50 sekúnd je skôr dominantou divadelných hier a nie filmu, kde sa dajú veci ukázať trochu inak. Vo filme si ich môžete totižto veci ľahšie "prikrášliť".