Darwinovy ceny (2006)

V černé a značně netradiční komedii o přirozeném výběru-tedy o jedincích opustivších tento svět obzvláště stupidním způsobem za což si zaslouží metál-Darwinovu cenu, se spolu s bývalý policejnáích psychologem a likvidátorkou pojišťovny dostaneme na kloub těm nejstupidnějším způsobům jak lze zaklůpat bačkorama. A snaze přijít na kloub původu a důvodu lidské blbosti je třeba vždycky tleskat. Navíc patří-li lúzři typu partičky Duda Lebowskeho k vašim oblíbeným, kápli jste na správný film, placama jsem doslova slzela smíchy.

Podzimní cesta (2005)

Když jednoho dne přijede za Benem (Paul Reiser) otec (Peter Falk) se sdělením, že jej po 46 letech manželství opustila žena, je právě tak čas na jeden výlet – nejen kouzelnou podzimní krajinou, ale především svou vlastní rodinnou minulostí, což je pro dospělého syna a jeho starého tátu cesta nelehká, ale v konečném výsledku i mile zábavná a objevná. Na návštěvu basebalového zápasu či na společné rybaření nikdy není pozdě, stejně jako na zjištění, že Peter Falk není jen skvělým inspektorem Columbo, ale i obdivuhodným dramatickým a komickým hercem, jak ve své životní roli v laskavém příběhu, společně s herci podobně zvučných jmen (Elizabeth Perkins, Olympia Dukakis) beze zbytku dokazuje.

Nezapomenutelné dětství (2004)

Film, kde DD není agentem ani neřeší mimozemské jevy byl pro mne příjemným překvapením. Tom Warshaw (D.Duchovny) je americký výtvarník žijící a tvořící v Paříži a v době synových 13. narozenin vzpomíná na dobu vlastního dospívání a hledání místa v životě. Tommy neměl bezproblémové dětství, zemžel mu otec, vyrůstal jen s matkou (T.Leoni) a se zmatky dospívání s smutkem se vyrovnával po svém - přátelil se s 40 letým duševně zaostalým uklízečem Pappassem (R.Williams), pro radu či pomoc a radu si chodíval pod okna manhattanské ženské věznice. Zaujala mne vyváženost autorsko-režisérského debut uD.Duchovnyho i to jak obdivuhodně balancuje mezi pohodovým vyprávěním a nostalgickým melodramatem, ve kterém o zmatky v dospívání jde jen zdánlivě.

Krajina přílivu (2005)

Jeliza-Rose (skvělá Jodelle Ferland) nemá na růžích ustláno, oba rodiče drogují ostošest, matka záhy zemře a taťka (Jeff Bridges) si v rozpadlém domě svého mládí kdesi v Texasu udělá prázdniny až do věčných lovišť. Jak dokázala jeho malá dcera přežít mi je záhadou, snad jen díky své fantazii bez hranic. Když spolu s ní zapomenete na realitu kolem a zavřete oči, probudíte se v nejmorbidnější Gillianově noční můře, ve fantasmagorické černočerné Alence v říši divů a sakra podivnejch lidí či snad na palubě lodi, jež v rozbouřených vodách fantazie pluje až tam, kde se rodí pěkná schíza, ve které by si neliboval ani Norman Bates. Terry Gilliam řekl „Krajina přílivu je pro každého, komu se bude líbit. Není pro lidi, kterým se líbit nebude. Tak jednoduché to je.“ A k tomu není co dodat, leda snad čeho je moc toho je příliš, takže díky, nechci!

Koření života (2007)

Že v kuchyni touží trávit veškerý volný čas jen zanedbatelné množství žen by Kate Armstrong, geniální šéfkuchařka luxusní newyorské restaurace, chápala jen stěží. Citově chladná perfekcionalistka nemá skorožádné přátele (kromě pánve a vařečky), bojí se připoustit si kohokoli blíž k tělu,a nebýt vaření a kulinářských objevů v kuchařkách byl by její život naprosto pustý a nudný. Přesný režim jejího života naruší dvě okolnosti – smrt sestry a péče o její nezletilou dceru Zoe a především nový, živoucí a živelný kolega v práci.´Tuctová romantika tvářící se spíš jako rodinné melodrama je nudným remakem úspěšnějšího německého Receptu na lásku (Bella Martha, r. 2001), přesto i tak má několik nesporných kladů. Kromě zručné režie Scotta Hickse (Záře, Srdce v Atlantídě), je o jídle – a to ne ledasjakém, a ani herecké obsazení není zcela bez chuti, třebaže Aaron Eckhart (Děkujeme, že kouříte) delikatesní Catherine Zetě-Jones (Legenda o Zorrovi) pouze sekunduje, Abigail Breslinová (Malá miss Sunshine) jako malá Zoe je zato naprosto k sežrání.

Tah jezdcem (1992)

Christopher Lambert, jakožto šachový velmistr Peter Sanderson, se v hitchcockovsky laděném thrilleru stává pěšcem v osudově rozehrané partii, jejíž pravidla určuje sériový vrah mladých žen. A zde, nejen v šachu, platí, že osudové chyby mají osudový dopad. Jste-li rozumu mdlejšího a dokážete neuhádnout vraha hned v první třetině filmu, budete se u filmu slušně bavit. V opačném případě si přinejmenším užijete jeden z posledních Lambertových dobrých hereckých výkonů.

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966)

Uznávám, že jsou to skvělí herci, alenemám takovém filmy v lásce...Oč jde? Excentricky výřečná Martha (oslňující Elizabeth Taylor) a staromódní stárnoucí unavený George (geniální Richard Burton), v působivé a šokující filmové adaptaci slavné divadelní hry, v režijním debutu Mika Nicholse nenechává diváky vydechnout již 40 let. Večírek je důvod se napít a trochu si zahrát a Martha s Georgem to umí sakra rozjet! O manželství už vědí své, všední nudu zahánějí peprnými dialogy, nejlépe před obecenstvem-hosty, a to pak ani jeden nemá dost-ani chlastu, ani chuti jízlivě urážet druhé, nikdo nepozná rozdíl mezi pravdou a divadýlkem (a nejspíš už ani oni ne). Hrají a urážejí se bez limitu své sprostoty, aby ze sebe vyždímali obyčejné lidské pocity, o kterých se v ubíjející realitě už bojí mluvit.

Kapitán Alatriste (2006)

Velké očekávání přineslo lehké zklamání. Jak se zdá s historickými velkofilmy se roztrhl pytel, temto ale rozhodně není ani americký ani prošpikovaný klišé, naštěstí. Ve Španělsku a ve španělštině natočený příběh o nezměrné loajalitě statečného Diega Alatriste, válečného veterána bojujícího pod vlajkou slabošského krále Filipa IV. Nádherně mužný Viggo Mortensen navíc dokázal, že je nejen vynikající herec, ale i skvělý šermíř. Podtrhuji dobrou kameru, hudbu a bohatou výpravu. Nicméně nepřehledné množství vedlejších postav a přílišná délka, dohromady s malou dávkou akkčnosti a napětí, film zabíjí

Absurdistán (2006) odpad!

Přestože Joe Bauers (Luke Wilson), armádní skladník ,a prostitutka Rita (Maya Rudolph) moc chytrosti nepobrali jsou Pentagonem shledáni průměrnými občany USA, ideálními pro supertajný hibernační projekt. Ze zapomenutého experimentu se probouzí v 26. století, které ani trochu nenaplňuje současné představy vědců o vyspělosti světa za 500 let. V otupělé společnosti bažící po sexu a bohatství, odkojené stupidními reality show dosahující IQ spadaného listí jsou oba rázem široko daleko ti nejchytřejší. Dle tvůrců této slaboduché komedie může Ameriku - svět neomezených možností, zachránit i ten nejblbější člověk, no tak hurá, to se máme na co těšit. Jako bonus je pár vynechaných scén idiotštějších než film sám. že se takové s...y točí vím, ale proč se proboha koupí k české produkci?????????????

Most osudu (2004)

Výpravný snímek z období inkvizice v peruánské Limě 18. století je důkazem, že ani hvězdné obsazení nedokáže mizerně zrežírovaný a suchopárný scénář bez pořádného příběhu či myšlenky postavit na nohy a že hodně chtít neznamená také hodně získat. Že by košatý děj předlohy,(kniha oceněna Pulitzerovou cenou), nebylo možno vměstnat do dvou hodin filmu aniž by neutrpěla vykreslenost postav.? Těžko říci, ale koukat se na to nedá...Kněz Juniper se může snažit jak chce, na jeho otázky, kterým nikdo nerozumí a na které se nikdo nedozví odpověď, činí z filmu zmatený a banalitami prošpikovaným propletenec bez smyslu.