Juno (2007)

Neobyčejně lidská a ne-klišoidní ukázka jak i sotva dospělé dítě (16 let) má (A NESPORNĚ díky výchově) víc rozumu a odpovědnosti než spousta dospělých :-). Příjemně překvapilo, pobavilo a zkrátka nadchlo, tohle jUNON!!

Střípky vzpomínek (1999)

jakožto příznivkyně malého hobitka jsem tento filmeček viděla mockrát - ale ani jednou s pocitem zbytečně promrhaného času, a to nejen kvůli nadání Elijaha Wooda a pěkné muzice. Příběh je ve filmu ne zcela jasně pojatý, což mne vědlo k vyhledání a přečtení předlohy a o to víc jsem si každé další zhlédnutí užila. Možná z filmu nevplývá, že jde o lékařské sci-fi (projetk Čmelák je krajně pokusný projekt spočívající v mazání vzpomínek v mozku a tím i odbourávání genetických rakovinových ložisek v těle pacienta). Tímto procesem prochází i Barney Snow, kterému se za zdmi experimentálníhio ústavu dostává nejen lékařské péče, ale také nového života (ve smyslu jsme tím, co si pamatujeme). Trocha romantiky a pár otázek, což dohromady se zajímavým obsazením docela stačí.

Chci se líbit (2005)

Koukám, že na digitálních programech se stále častěji dají najít velice dobré věci - soudě dle názvu nepustila bych si tuto francouzskou komedii ani omylem! Humorné story tří kamarádek z různorodého prostředí v nejrůznějších životních situacích mne velmi pobavil. Bridget Jones má za kanálem zdrařilé následovnice...

Hardball (2001)

Taky mám tyhle filmy ráda (jako Hudba mého srdce, Opus Mr. Hollanda či Nebezpečné myšlenky) a tak dávám za 4*. Film nemá žádné zbytečné klišé a ani to není žádný zbytečný doják - tvrdá realita černošského předměstí se vším co k tomu - bohužel - patří, plus dávka toho, co by bylo super, kdyby patřilo ke každému dítěti takto vyrůstajícímu . Nedělám si ale iluze, že tomu tak skoro nikdy není. A Keanu Reeves v nečekané roli jako jeden z bonusů příběhu (další je výborná hudba).

Zack a Miri točí porno (2008)

Kapku silnější káva v romantické komedii, kterážto mi způsobila téměř smrt z udušení smíchem....vedle mne seděl zamilovaný páreček, který evidentně netušil na cože to jdou...neustále si mne měřili opovržlivým pohledem ve smyslu *jak se tomuhle může někdo- a navíc žena - smát?* Pobavila jsem se královsky. Hlášky ve smyslu Soukromých neřestí neměly chybu a herci, kteří je pronášeli, už vůbec ne. Hvězdné války v porno snímku mne ovšem dostaly na kolena...Doufám, že tu najdu seznam všech navrhovaných názvů pro vznikající film...A aby nedošlo k mýlce - přes hrubozrnný slovník (jemuž sloužily správně podané české titulky - tady žádné fuck=k sakru) a hrubozrnější vidění světa, je to snímek miloučký a místy i velmi dojemný!

Moji přátelé (1975)

Moji přátelé 1-3 jsou jednoduše vynikají a hlavně netuctová sranda. Hlášky typu "cítil jsem, že vyšlo" nebo "já jsem sklízela..." (zasvěcení pochopí) u nás v rodině zlidověly. Škoda, že nevyšlo na - např. levných - dvd.

Andělé a démoni (2009)

Čtyčikrát za * je možná kapku moc, ale vycházím ze srvonání se Šifrou...Obě knihy jsem četla, obě shltla (a pak se tomu sama divila). Při zvěstech, že Hanks jde do "dvojky" a hlavně že ZASE s Howardem, mi naskákala husí kůže, ale musím říci, že jsem si film hodně užila. Howard totiž naštěstí pochopil, že polopaticky přefilmovat předlohu se nevyplácí a zkrátka nejde. Díky úpravám ve scénáři dostal příběh větší logiku a taky pravděpodobnost aniž by ztratil spád a napětí. Výtvarné zpracování se povedlo a jste-li navíc i milovníkem Říma (jako já), přijdete si na své. To vše s famózní Zimmerovou hudbou.

Odpor (2008)

Kdyby ze zpracování zmizely zbytečné "hollywoodské" momenty, dala bych bez váhání 5*. Už mnohoktrát jsem přišla na to, že nejlepší zábavou je vlastní historie - často neznámá a vždy burcující. Příběh židovských obyvatel za druhé světové války z oblasti polsko-běloruských hranic k nim od včerejška, kdy jsem film viděla, patří. Historické, resp. válečné filmy dost často trpí moralitami, skrytým či okatým poselstvím dnešním generacím - což se tady nekoná ani náznakem. E.Zwick natočil strhující výpověď o zoufalé situaci Židů, kteří měli na výběr - odjet do koncentráků (a o tom, co to koncenttrační tábor je si do poslední chvíle mohi dělt aspoň nějaké iluze) nebo věřit jednomu z místních a odejít s nimi do lesa, žít sice beze zbytku jako štvaná zcvěř, ale žít. Mnozí zvolili možnost druhou a po 3 letech neuvěřitelného přežívání - v mrazu, vlhku v hladomoru a v nikdy nekončícím strachu co bude dál - přežilo 1200 lidí. Kromě příběhu - do této doby mne neznámému - mne přesvědčili i vynikající herci - Daniel Craig (na Bonda je ho škoda), Lev Schreiber (s výtečnou vlastní ruštinou) a Jamie Bell.

Předčítač (2008)

Přetěžko se mi hodnotí toto naprosto ojediněle zpracované téma. Napadají mne obvyklíé charakteristiky jako "strhující, dojemné či působivé". To bezpochyby ano. Přesto ale tato slova nevystihují jemnost a přesto obří sílu vyprávěného příběhu. Příběhu smutného (jak-by-ne jde-li o holocaust a naše vlastní dějiny), který ale není dojemný v tom slzopudném smyslu (jako např. Schindler). Děj plyne v pomalém tempu, které zrychlují jen fantastické výkony jak Kate Winslet a úžasného německého talentu Davida Krosse, ale rovněž jeho dospělé podoby v podání Ralpha Fiennese, a zdá se dopředu jasné co kdo je a kam směřuje, takže když se tohle všechno najednou (a ne jednou) změní, uplně to člověku vyrazí dech...Tak nečekaně rozjitřujících filmů je málo, takového zmatku uvnitř rovněž (je možné cítit soucit či sympatie k strůjcům či vykonavatelům zrůdné moci??!! Na to jsem zatím odpověď nenašla). "Není podstatné co cítíme, ale co děláme"