Faunův labyrint (2006)

Film nezvyklý, nejasně zařaditelný o světě bez fantasie a plném krutostí bez naděje, ale rovněž o světě naprosté fantasie, který není o nic laskavější než ten, z něhož unikáme. Výtvarná stránka bezdechá, kamera skvělá, herecké výkony bez debat. Celkový dojem velmi silný leč ne zcela vysvětlitelný snímek. GdT ukázal svůj smysl pro fantazii bezž hranic - i žánrových. To je pro jeho nejočekávanější projekt - Hobit - velmi příslibné!

Můj život v ruinách (2009)

Příjemná komedie u účastnících zájezdu v Aténách, o jejímž obsahu a zpracováníjsem si nedělala iluze, a která přesto velmi příjemně překvapila a pobavila. Vykreslení národnosti jednotlivých turistů v lehké karikatuře dohromady s nádhernými exteriéry Atén-kam se většinou nejezdí, (moře je pro nás holt moře), příjemnou lehkostí řecké hudby a až na výjimky neznámými hereckými tvářemi mne pobavily, potěšily a zejména příjemně překvapily. Onou výjimkou byl Richard Dreyfuss, kterému to sekne i jako seniorovi a Nia Vardalos, která je od doby své řecké a tlusté svatby čím dál pohlednější a lepší.

Bobule (2008)

Zdá se, že tvůrci, kterým chutná moravské vínko z Pálavy (a sami tam jezdí poměrně často), se rozhodli na své vášni vydělat pár korunek. Inu zajeli, natočili nádherné pasáže krajiny, vinic, sklípků, vinohradů, vísek s kostelíky a moře připomínající hladinu Novomlýnské nádrže - Krajčo&Kryštof k tomu složili pěknou písničku a pak přišla ta horší část - scénář. Ten nadějně vyhlížející počin poslal do teplých krajin...Ve snaze natočit komedii jako Snowborďáci, Rafťáci a pod. pro starší generaci vznikl tenhle dějový paskvil, který nevybočuje z řady slaboduchých komedií pro všechny a pro nikoho. Škoda. Nejen kraj Pálavy, ale i jeho obyvatelé - byť seberázovitější - by zasloužili lepší filmařinu, než se jim ve filmu Bobule dostalo, natož pak druhý díl!!!!!

Jalna (1994) (seriál)

Kniha patřila k mým nejoblíbenějším, seriál jsem nikdy před tím neviděla a první díl se mi hrubě nelíbil. Ale postupem času, a děje, - kdy jsou všechny postavy představeny se všemi okolnostmi jež ovlivnily a ovlivňují jejich činy- se mi seriál zalíbil a lituji, že jsem pár dílů prošvihla (strašný vysílací čas!!). Po přehršli stále stejných zahraničních (a amerických) seriálů z oblastí kriminality nebo zdravotnictví je tento francouzsko-kanadský seriál o několika generacích bohatého rodu obývající své rodinné panství kdesi v rozlehlých lesích Kanady rozhodně vítanou a potěšující změnou. Konečně žádná krev, žádné násilí, přesto o dramata není nouze...Dávám 4* nejen za zpracování a obsah, ale zejména za velmi dobré sherecké výkony pro nás naprosto neznámých herců.

Miss Potter (2006)

Autobiografické a lehce sladce vedené vyprávění osudů - a nijak růžových, natož sladkých - Beatrix Potter, malířky a spisovatelky dětských knížek z přelomu 19. a 20. století. je kouzelně pohádkovým filmem. Beatrix se v těchto - pro pokrokově smýšlející ženy - krušných a často hlavně krutých časech - rozhodla stát profesionální malířkou, ilustrátorkou dětských knížek, což se jí přes značné strázně osudu podařilo - jejím odkazem pro děti celého světa je série 23 krátkých příběhů známých jako The Original Peter Rabbit Books. Reneé Zelvegerová se jako Batrix snad narodila a po jejím boku dále exceluje Evan Mc Gregor i Emily Watson.V druhé hl. roli pak kouzelná a až snově krásná krajina anlického venkova

Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009)

Vypravěč příběhů Miloš Forman tentokrát nikoli ZA, ale PŘED kamerou v povedeném, a lidsky dojemném dokumentu Miloslava Šmídmajera. Trochu jinak než filmem vypráví svůj život. Že byl nelehký to ví každý, kdo se o tohoto výjimečného člověka někdy zajímal, přesto je výsledek jiný než v jakémkoli dokumentu před tím. Kdo dodnes nepochopil o čem je Forman jako člověk, nemohl dost dobře pochopit jeho filmy a příběhy, které jimi vypráví. Kromě faktografických událostí se ve filmu setkáváme s řadou "jeho" herců, včetně úryvků z nejslavnějších filmů. A věřte, že když kamera sjede do uliv rušného New Yorku a kinem zní fantastická hudba z Hair, je to zážitek !! Miloše Formana jsem měla tu čest potkat, mám od něj pár dopisů a třebaže jsem na to byla pyšná vždycky, včera ještě víc :-) Miloš je prostě formát, a ve všem BOURÁK!!!

Návrh (2009)

Veskrze pohodová záležitost. Podobnost s různými jinými filmečky (Ďábel nocí Pradu, Zelené karta, Prime) mne nejen neznechutila, ale příjemně naladila. A Sandra Bullock, ve svých 42 letech, vypadá nádherně, na roli se skvěle hodila (a není v těchto rolích nijak okoukaná).

Číslo 9 (2009)

O čem tento podivuhodný animák je tady nemá smysl psát a protože jsem si, bohužel, hodně komentářů přečetla než jsem do kina šla, spíš bych napsala svůj názor na to, o čem film není (třebaže se to říká). Podle mne film nesděluje žádné prosté či dětinsky naivní sdělení o tom, že stroje jsou zlé a potlačují lidskost, ani nemá žádný náboženský (a podstrčený) podtext, ale spíš-zcela adekvátně rychlosti technického pokroku-připouští variantu, že budoucnost lidstva nebude růžová, přeneseme-li veškerou odpovědnost a ničivou sílu z myslících tvorů na nemyslící stroje. Jejich čipy jsou jen technikou (a koho ještě nikdy nenaštval k smrti třeba jen jeho PC, že...?) Zvrtnout se může všechno. Jen střípek toho je na dlouhé debaty..a tak když vyzdvihnu fantastickou a neotřelou grafiku, parádní hudbu a když pominu těžko přehlédnutelné momenty jak okopírované z Pána prstenů (přičemž hlas "devítky" (E.Wood) ten pocit jen umocnil, film se mi líbil a budu na něj ještě pár dní myslet.

G-FORCE (2009)

4 hvězdy od majitele morčáka ! Dějově je tento film pro mne naprosto stejná "ptákovina" bez naděje na přemýšlení o "poslání" příběhu jako třeba Monsters a tomuto stylu podobné filmy, ale ti morčáci jsou tak super udělaní, tak věrohodní a tak sladcí, že jsem byla nadšená! Máme doma 3 letého agenta, rozhodně to není tupý hlodavec-jak se všeobecně myslí. Na jméno teda neslyší a uteče-li vám ve volné přírrodě, nedostanete ho na nic, aby se vrátil, to teda taky ne, ale jinak - liška podšitá to je a je s ním legrace a vaše péče a láska k němu vyvolává až dojemné reakce! G-force jsem sledovala v kině plném dětí asi jako jediná lety otřískaná osoba, ale nelituju. G-force, podobně jako Happy Feet jsou animáky, které mám ráda-nejen pro to, že zbířata vypadají naprosto realisticky.

Proroctví (2009)

Na film jsem šla s nijakým očekáváním (po recenzi Mirky S. z MfDnes i s obavami) takže kromě toho, že tam byl krásný chládek (a venku běs 32°C) jsem byla jak pěkně vyděšená tak nadšená a myslím na to všechno od středy. Pan režisér mne přesvědčil o pravdě pravdoucí, že i za málo peněz lze udělat hodně - a dobré - muziky (podobně jako u např. Hvězdného prachu), a když herec, v tomto případě kapku profláklý N.Cage, ze sebe dostane víc než je u něj a u daného žánru obvyklé a když je kamera par excellant a výběr hudby je přímo excelentní. Komplex toho všeho + zajímavý ne-zcela-jasně-žánrový scénář, řešený nehollywoodským způsobem, to je Proroctví. Trochu děsivé vize, zejména v době kdy se i na naší obloze objevují neobjasněné světelné a ve formacích se pohybuijící body, ve mne zanechal dojem, na který budu ještě docela dlouho myslet.