Po přečtení spalte (2008)

Konečně Coeni, říkala jsem si, nicméně včera, cestou z kina jsem tak nadšena nebyla. Dnes to vidím milosrdněji- a rozhodně to chci vidět ještě znovu. Taky si vědomuju si, že druhý Lebowski, (nebo další) se nekoná a není možný donekonečna všechny Coen´s movie s ním poměřovat. Takže: klasická partička lúzrů si usmyslí jak přijít ke kýženým prachům a vymyslí "geniálně jednoduchý" plán. Aktéři jsou, jak jinak, než rozumu mdlého, přestože důvody, jež je k jejich počínámí vedou, jsou docela smysluplné. Jenže, co čert nechtěl, budoucí oběti jejich plánů jsou taky pěkní podvraťáci - a do toho dle pravidel CIA fungující agenti. Vypadá to na pěknou švandu, ale ta se zas až tak nekoná, tek kde je chyba? Dle mého je děj až trochu překombinovaný a děj, ketrý do motanice vede není zcela jasný. Škoda. Malkovich jako večně nas...ý propuštěný agent CIA je skvělý, zrovna tak jako nagelovaný metrosexuál Pitt a po kompletní liposukci toužící McDormandová. Kdo to stříhal?

Kdopak by se vlka bál (2008)

Film, kde hlavní roli hraje dítě, může být docela průšvih - sladkobolný, ale tenhle film mezi ně ROZHODNĚ nepatří. Měl by ho vidět každý rodič, protože třebaže není "výchovný" ukazuje jak nezbytná je komunikace s dětmi, a to hlavně když jde o něco vážného "mezi námi dospělými", jak důležité je brát děti jako sobě rovné a najít čas a slova pro děti srozumitelná pro vysvětlení situací, ve které se občas ocitá každá rodina - ne vždy je vše zalito sluncem bezstarostnosti. Děti vycítí, že se něco děje a když si s nimi nikdo nepopovídá, najdou si ve své hlavičce svoje vlastní vysvětlení a může pak dojít k hrozným koncům. Film má skvělou atmosféru, při které až mrazí a díky civilnosti hereckých projevů jsem si chvílema myslela, že je to spíš dokument než hraný film.

Tančírna (1983)

Že se tancem dá vyjádřit i sebeniternější emoce jsem věděla, ale že film, kde se téměř 2 hodiny pouze tančí (a nejedná se ani o žádný balet ani o výrazový tanec) a kde nepadne ani slovo ani jedene jediný vysvětlující titulek a přesto děj plyne a je řečeno vše, mne tak nadchne až doslova uhrane to jsem rozhodně nepředpokládala. Na nímek starý 25 let myslím doteď. Neobyčejný zážitek!

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

19 let čekání nemělo skončit nikdy, když to čekání bylo "odměněno" takovouhle slátaninou. V nejlepším se má řpestat a o to víc to platí o pokračování po tolika letech. Harrison Ford jako mužný a přitom klukovsky milý Indy mi byl hodně sympatický, který s tímto superhrdinou nemá nic společného. Celou dobu tohoto filmu jsem kdesi v žaludku cítila tu trapnost...

Zločinec (2008)

No teda! Od filmu s takovým názvem jsem nic moc neočekávala, max. odvar z Prison breaku, o to víc teď zírám. Prison break najednou vypadá jak pohádka pro malé děti. Název se mi taky líbí - protože toto označení můžete získat razdva, aniž byste jím opravdu byli. Stačí k tomu, abyste se dopustili nepřiměřené obrany a už to jede. Naši vězni pravděpodobně ani netuší jakou haluz jejich kamarádi za oceánem zažívají....Veznice po americku, s max.ostrahou to je víc než džungle, neplatí tu nejen zákony společnosti, ale ani ty co platí pro gangy, a nejhorší co Wada (hl.hrdina snímku) za mřížema čeká, je parta sadistických bachařů. Vězňům se změní naprosto všechno -pojem času, všechny žebříčky hodnot na světě, chuť bojovat či vzdorovat, zůstává jen stesk po životě venku, ať už byl jakýkoli. Strhující, až na samotný závěr filmu!! Za ten o hvězdu méně.

Indián (1999)

Pod jemnou režií R.Attenborougha podává P.Brosnan (zatím v nejméně typické za to působivé roli )výborný výkon!Životní příběh Archieho Belaneye, zvaného Grey Owl (1888-1938), který přišel do Kanady v 17 letech splnit si sen - žít v divočině a poznat život indiánů. a z kterého se de facto stal zakladatel ekologie z počátku 20. století. Třebaže byl Brit, dokázal stát se uznávaným lovcem, ale i vlivným ochráncem přírody, autorem novinových článků, ekologickým lektorem a autorem veleúspěšné knihy, díky níž jej vláda pověřila správcovstvím Národních parků u jezera Ajawaan. Pro svou lásku k divoké přírodě se stal respektovaným členem společenství původních indiánských obyvatel a navíc se jeho jméno zapsalo do ekologické síně slávy moderní doby.Vřele dopočučuju.

Lemra líná (2006)

Tohle že je romantická komedie?Nudný film, který romantiky ani komediálnosti mnoho nepobral. Chemie mezi hlavními představiteli naprosto nefunguje a režie jakoby z oka vypadla stylu reality show. Přitom téma "mama hotelu" není špatné, nebo neslibující možnou dobrou komedii. Kde se stala chyba?

Soukromé neřesti (1997)

Prosím vás vyjde tento parádní filmeček konečně na DVD????

Ústav (2005)

Za zdmi ústavu pro duševně nevyrovnané pacienty se odehrává strhující příběh o posedlosti touhy a lásky těch, kdo procházejí těžkými životními dilematy, kde nelze s určitostí říci kdo šílený je a kdo není. Natasha Richardson jako znuděná manželka nově jmenovaného ředitele ústavu si žije sice v luxusu, ale naprosto bez lásky Je proto zcela pochopitelné, když propadne vášni přitažlivého sochaře Edgara Starka (Marton Csokas), patologického žárlivce léčícího se zde za brutální vraždu manželky a bez váhání jej přes všechny rozumové argumenty a za neuvěřitelně vysokou cenu následuje až do naprostého konce. Ve zdařilé adaptaci stejnojmenného románu bodují zejména skvěle obsazení herci, včetně Iana McKellena psychiatra.

Delfín Filip (1996)

Ok, ok, nejedná se o žádný velkofilm, ale jak herecké výkony ústřední dvojice sympaťáků - Paul Hogan a Elijah Wood - tak prostředí (pláže a delfíni) a téma prázdnin (na ostrově!) není stupidním, ale milým filmem a mne potěšil natolik, že se k filmu stále a ráda vracím.