Zamilovaná zvířata (2007)

Dokument o lásce, něze, touze - tedy o milostném životě ve světě zvířat přesahující až rámec běžných dokumentárních filmů - nikoli kvůli stopáži hraného filmu. Byla jsem dojatá, pobavená, udivená i smutná - tedy bavila jsem se moc pěkně. Některé momenty jsou tak dojemné, že se člověk zastydí, že tolik nadávek pro blbce pochází se světa zvířat :-) Jediné co mi kapku scházelo, byla větší pestrost ve výběru druhů zvířat. je vidět, že režisér a kameraman mají nejvíce materiálu a zkušeností ze svého předchozího projektu Ptačí svět.

Nouzový východ (2008)

Mr. Mendes a jeho, už druhý, pohled pod pozlátko amerických snů, pod škrabošku spokojených životů kdekoli na předměstí, je (a znovu už podruhé) mistrovským dílem. Líbí se mi český "překlad" názvu, protože pár April a Franka potřeboval - pro záchranu spokojenýho a smysluplnýho života - mít jistotu existence jakéhosi nouzového východu, kterým by bylo možné před šedivým streotypem manželství uniknout. A víc než Frank, který chodil do byť nudného zaměstnání, jej potřebovala April. Ať už to byla šance zahrát si divadlo nebo mít naději, že se rodina přesune někam a pokud možno co nejdál (tady to byla Paříž) od nudy, ve které se denně jako ve vyjeřděných kolejích pohybovali. Možná se na začátku opravdově milovali, ale rozhodně si navzájem nebyli nejlepším přítelem a nemaje jediného společného konička, zájmu (čímž nebyly ani dvě děti - tak proč mít třetí ), jediné společné aktivity kromě snídaně či večeře v nablýskaném bytě, jejich společný život byla jedna šeď a strojenost. Odnesla jsem si nejen hluboký citový zážitek, ale i jistotu, že takhle teda v rodině nikdy!!!

Královna (2006)

Možná by tenhle film mohl být jen banalitou, příběhem jakých je spoustu, ale ty 4 hvězdy tomuto filmu zcela právem patří za neuvěřitelnou Helen Mirren!! Ona královnu nehrála, ona se jí stala, což nemohlo rozhodně být velmi jednoduché - copak by mohla - pro nastupodání gest a zvyků - s Královnou nějak posedět? Projet se po Balmoralu? To těžko... Film je polodokumentem či polofikcí o tom, co se dělo (nebo mohlo dít) za zdmi královského paláce, po smrti Diany . A díky tomu, že se filmu ujal Stephen Frears vzniklo myšlenkově zajímavé a neploché dílko. Fascinující práce s kamerou, která jakoby náhodou či okrajově zachytí každé hnutí královniny mysli, odrážející se jí ve tváři, v semknutých rtech či způsobu chůze a držení těla způsobí, že třebaže začátku na ní máte vztek, na tu zkostnatělou morálku monarchie a na ní jako na ženu (a Charlesovu matku), ale potom ji vlastně litujete. Film dále zachycuje Blaira těsně po jeho zvolení premiérem, atmosféru vládních kuloárů a komnat královského paláce, vztah král. rodiny k Dianě - královně lidských srdcí, a zachycuje to prostě, ale s velkým emocionálním dopadem. Chudák Diana, chudáci ostatní. Nemohla, se svou otevřenou náručí a láskyplnou úpovahou, zapadnout, i kdyby nebylo Camily...(natož když bylo)

Crash (2004)

Brilantně vyprávěná mozaika krásných a velmi lidských příběhů odehrávající se v nejrůznějších společenských vrstvách LA,. Svět, v němž žijeme, není černobílý a čin každého ovlivní průběh životas někoho pto nás neznámého - pro zabránění větších nedorozumnění je dobré se řídit heslem "chovej se k lidem tak, jak chceš aby se oni chovali k tobě". Některé scény jsou silné bez jediného slova , často člověka smutek až zabolí. Není to prvoplánový dojákm, je to život sám. Nádhera!!!

Šance pro lásku (1995)

Takový hezký romantický studentský film. Knihu jsem četla až po tom, Maeve Binchy píše dobře, rozhodně žádná Pilcherová!

Rolničky, kam se podíváš (1996)

Nekamenujte mne, ale tohle je oblíbená vánoční komedie celé naší rodiny. A kromě toho, že je to komedie, vypovídá dokonale o vánocích poamericku...a rozhodně jim nic z toho nezávidím! Navíc mám pro Arnieho v ne-terminátorských rolích prostě slabost, nejspíš proto, že zaškatulkování je blbost, a on vždycky byl především dobrý herec!

Amélie z Montmartru (2001)

dávala jsem tři, ale po opětovném shlédnutí to beru zpět. Amélie je zpracována s zakovou něhou a jemností, že si něčeho ani nevšimnete. Ne napoprvé. Líbí se mi na ní všechno - ale nejvíc její snaha dělat lidem kolem ní takový život jaký si zaslouží - a když to není nic dobrého, uděšlá to s takovou elegancí a vtipem, že je to i tak citovka a jemnost sama! Paráda.

Pianista (2002)

Nejsilnější film o holokaustu. Syrový a neučesaný, není zde žádný Schindler či jinak aspoň trochu lidskosti, které se můžeme chytit. Při některých scénách mi bylo tak strašně, že ani pláč nepomáhal a dívala jsem se na zem...Měl by se povinně promítat na školách.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Film vnímám jako příliš velký kalkul s city diváků - a s odstupu je mi neuvěřitelně protivná ta americká limonáda kolem.

Nejistá sezóna (1987)

Pro ty, co se do divadla nikdy neměli šanci dostat. Měla by zvniknout i další pokračování, třebaže režim je jiný...Něco by se určitě našlo!