Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Po pomalém rozjezdu následuje zběsilá jízda, která končí v naprosté beznaději. Pozor, to není negativní kritika ale kompliment autorům. Téma umělé inteligence, která se obrátí proti lidem, je v žánru scifi důvěrně známé. Avšak ještě u žádného podobného počinu, jako je Battlestar Galactica, jsem neměl pocit, že „roboti“ útočí i na mě. Zápletka je jednoduchá. Lidé stvořili umělou inteligenci – Cylony, kteří jim měli pomáhat. Záhy se ukázalo, že Cylon je dobrý sluha ale zlý pán. Hordy nepřátel se teď snaží lidstvo vyhladit a jediná věc, která jim stojí v cestě, je vesmírná loď Galactica. Začátek filmu nás poměrně dlouho seznamuje s postavami a jejich vztahy, nastiňuje temnou atmosféru, kterou ještě podporuje mrazivá hudba Beara McCreavyho. Útok Cylonů na planetu obývanou lidmi v několika okamžicích změní spíš výpravný film na strhující akční snímek. Postavy už známe, divák se dobře orientuje a je to potřeba. Následují totiž prostřihy jednotlivých dějových linií. Cyloni ničící planetu, Cyloni decimující flotilu válečných lodí, Cyloni všude, kam se člověk podívá. A ten správný říz tomu dodávají velmi dobře propracované bojové scény. Přežije jen padesátitisícová hrstka lidí v několika lodích a Battlestar Galactica. Velitel Amada pod tíhou argumentů přiznává, že válka je prohraná. Je čas najít si nový domov Herecké výkony jsou příjemné. Velitel Amada v podání Edwarda Jamese Osmose je velmi charismatický. Není to ale typicky kladná postava, což dokazuje i napjatý vztah se synem - kapitánem Lee "Apollo" Adamou (Jamie Bamber). Mary McDonnell povýšila z pouhé manželky prezidenta (Den nezávislosti) přímo na prezidentku kolonií. Některé filmové fanoušky bude zřejmě rozčilovat její z počátku až přehnaná morální upjatost, to se ale brzy změní. A v neposlední řadě se těšte na Jamese Callise, který ztvárnil postavu dr. Gaiuse Balcara. Jeho vnitřní boj mezi láskou k Cyloňance (Tricia Helvet) a loajalitou k lidstvu je opravdu působivý.

Saw: Hra o přežití (2004)

„Zamknul jsem byt na dva západy a zkontroloval všechna okna. Bože, ať mě z té hry vynechají!“

Star Trek X: Nemesis (2002)

Tak trochu jiný Star Trek! Sice se opět setkáváme se starou dobrou posádkou Nové generace, ale zpracování je od předchozích filmů hodně odlišné. Avšak světe, div se, přijal jsem to s povděkem. Režie se ujal Start Baird, který si za svůj debut ve Star Treku vysloužil od trekkies a trekkerů velkou kritiku. Bohužel to odnesla návštěvnost v kinech, a proto se film nedostal do našich biografů. V Nemesis tvůrci staví na temné atmosféře, akčních scénách a morální hodnoty blízké Star Treku jsou v pozadí. Ale pořád jde o boj dobra se zlem, jak tomu bylo dříve. A že se režisér nevěnoval dostatečně postavám? Mně jako fanouškovi Star Treku to nevadí. Laikům ale doporučuji vidět některý ze starších snímků nebo seriál Nová generace. A co se týče hlavního záporáka - Shinzon se v průběhu děje představí v plné kráse. Nemesis nabízí nový směr pro Star Trek, a to už od samého začátku. Známé hudební téma zůstává jen u krátké citace neodmyslitelných fanfár a dál už Jerry Goldsmith rozvíjí zcela novou myšlenku. Odlišná je i kamera, která je dosti dynamická. Nepostradatelné vizuální efekty jsou opět dokonalé, což je u Star Treku už delší dobu standardem. Kvalitní práci oceníte hlavně v závěrečné vesmírné bitvě. Herecké výkony Patricka Stewarta, Brenta Spinera, Jonathana Frakese a dalších z posádky Enterprise jsou velmi dobré. Škoda jen vystřižených scén, hlavně rozhovoru kapitána Picarda s Datem. Tom Hardy coby Schinzon a naklonované špatné já kapitána Picarda je hodně diskutovanou postavou. Zápornou stránku své postavy zvládnul, myslím, důvěryhodně. Otázkou je, nakolik je skutečně podobný Picardovi. Ale to ať každý posoudí sám