Válka světů (2005)

Film jsem si po dlouhé době pustil na DVD a rozčarování, které jsem měl při odchodu z kina, se nedostavilo. Co "hůř", film se mi líbil. Čím to? Stevene, co to se mnou hraješ za hru?

Muž v ohni (2004)

Přesněji 3 1/2 *. Film Tonyho Scotta je standardním thrillerem, ve kterém mě zaujala hlavně malá Dakota Fanning alias Pita. Ona je tou největší hereckou hvězdou snímku, ve kterém tvůrci nešetří brutálními záběry. Osobně se stavím na tu stranu diváků, kteří obdivují "trhanou" kameru. Tím pro mě film získal na realističnosti. Denzel Washington mě, přiznávám, trochu zklamal. Čekal jsem trochu větší charisma v roli bodyguarda, ale i přes některé slabší momenty je jeho výkon dobrý. Příběh jako takový má dobrou zápletku, překvapivé momenty a oceňuji jen napůl šťastný závěr.

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Film mě neurazil, ani nenadchl. Stylem zpracování je určený spíš mladšímu divákovi a bohužel z dětských botiček už jsem dávno vyrostl. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl Tildu Swinton alias "bílou čarodějnici" a Skandara Keynese coby Edmunda. Snímek má velmi vtipné části, díky kterým jsem vždy zahnal přicházející nudu. Vizuálně jde o poměrně příjemnou podívanou, kterou ale nemůžu srovnávat s Pánem prstenů. Letopisy Narnie nejsou fantasy!

King Kong (2005)

Příliš dlouhé, často nudné a celkově nevýrazné. Filmu by prospělo prostřihat zbytečně zdlouhavé sekvence. Dramatické okamžiky, kdy jde protagonistům o život, mnohdy vyzněly směšně. Moji pozornost udržela hlavně Naomi Watts, které tímto moc děkuji za příjemný zážitek. Peteru Jacksonovi bych doporučil spadnout zpátky na zem - efekty by měly být ozdobou filmu a ne jeho podstatou!

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)

Mike Newell zvolil pro Ohnivý pohár zcela jinou cestu než jeho předchůdci. Možná proto se musím odpoutat od dojmu z prvních tří ročníků v Bradavicích a soutředit se čistě na rok čtvrtý. Newell měl velmi těžkou úlohu - knihu čítající přes 550 stran a mající několik dějových linií vtěsnat do jediného filmu. Povedlo se mu to na 75 procent. Fanoušek Harryho Pottera si při shlédnutí Ohnivého poháru libuje, "laik" se ale ve filmu ztrácí a občas má nepříjemný pocit, že "něco" chybí. Do filmu se samozřejmě nemůže vejít vše, co najdeme v knize, ale některé střihy v ději jsou na můj vkus až moc násilné. Pominu-li tyto nedostatky, jde o působivou podívanou, při které se rozhodně nenudím. Newell udělal z Harryho Pottera reálný film a ne pohou fantasy či pohádku, jak jsme byli zvyklí dosud. Možná proto bude Ohnivý pohár přitahovat velkou část dospělých. Herecké výkony jsou příjemné, ať už jde o ústřední trojici H+R+H, o profesorský sbor nebo o Harryho kolegu a rivala Cedrica Diggoryho (Robert Pattison). A právě Cedric se postaral o vůbec nejemotivnější zážitek ve filmu a dodnes se z něj nemůžu vzpamatovat...

Poklad na Stříbrném jezeře (1962)

43 let starý film a stále má co říct. Nejsem sice zaníceným fanouškem westernů, ale Poklad na Stříbrném jezeře jsem si nikdy nenechal ujít. Je to malebný snímek, který se ze všech "Mayovek" povedl nejvíc.

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Time Burtone, smekám před Tebou a tvým uměním. Nejenom že jsi skvělý režisér, ale máš také úžasné spolupracovníky. Teď chválím Dannyho Elfmana a jeho hudbu. Na Mrtvou nevěstu jsem šel s velkým očekáváním a to se mi vyplnilo do puntíku. Velmi citlivě pojaté téma s hořkosladkým nádechem. Oněch 77 nebo 78 minut (informace se rozcházejí) jsou nabité k prasknutí. Ani chvilku se nenudím. Burton dokázal úžasnou věc - nevěděl jsem, které nevěstě mám fandit, a to mě dohánělo k příjemnému šílenství. Přál jsem Viktora oběma slečnám. Ale zpátky na zem. Režie za jedna, výtvarná stránka taky za jedna, to samé hudba a tak bych mohl pokračovat. Ještě se ale zmíním o obsazení. Johny Depp, Helena Bonham Carter nebo Christopher Lee - všem moc děkuji za příjemný zážitek. Vdechli jste svým postavám opravdový život, a to doslova až za hrob.

Kletba bratří Grimmů (2005)

Na Kletbu bratří Grimmů jsem šel bez jakéhokoli očekávání - jen s vědomím, že půjde o zpracování života slavných pohádkářů. Dopředu jsem samozřejmě věděl, že režie se ujal Terry Gilliam a znal jsem i obsazení hlavních rolí. Vyplatilo se. Film mě sice vtáhl do děje jen minimálně, přesto nemohu říct, že bych se nudil. Vizuální stránka je působivá, scénář bohužel slabší, herecké výkony se mi líbily, ať už šlo o Damona nebo Ledgera. Své velké nadání ukázal náš Tomáš Hanák a jeho příjemná angličtina potěšila, před kamerou se mihnul i Miroslav Táborský. A bezesporu bonbónkem nebo třešničkou, chcete-li, byla Monica Bellucci, která byla přímo ztělesněním narcismu své postavy. Atrmosféra snímku je mnohdy dost temná, ale jsou to Grimmové! Když by bylo možné přesnější hodnocení, dal bych 3 1/2 *. Ve výsledku je to film sympatický.

21 gramů (2003)

Takové puzzle si nechám líbit. Sean Penn, Benicio Del Toro a Naomi Watts jsou výborná trojka, která pod taktovkou Alejandra Gonzáleze Ińárritu ze sebe vydává maximum. I když jde o poměrně jednoduchou zápletku, její rozkrývání v časových skocích je tak strhující, že snímek nesmí chybět v mé filmotéce.

Nekonečný příběh (1984)

Petersenův koprodukční snímek je skoro stejně starý jako já a přesto mě i po tolika letech dostane. Dovolím si říct, že jde o jeden z nejlepších počinů na poli fantasy. Herecké výkony jsou skvělé, děj člověka nenudí a film má (pro mě) i pointu - na každého jednou dojde. Český dabing se povedl, obzvlášt Eduard Cupák coby Falco je úžasný. Přimlouvám se i za to, abyste si film pustili v originálním znění. Budete velmi příjemně překvapeni.