Blízká setkání třetího druhu (1977)

K filmu jsem se dostal po hodně dlouhém přemlouvání kamaráda, jenž ho má jako jeden z nejoblíbenějších vůbec. Nutno podotknout, že je zde opravdu zajímavá a odlišná koncepce vztahu k mimozemským návštěvníkům. Nutno souhlasit také s tím, že atmosféra snímku je opravdu skvělá. Napětí a nejistota jako by se tu opravdu zhmotňovaly. Na druhou stranu části filmu odehrávající se v royově rodině mi chvílemi přišly už přímo jako otravné. Je to jistě vynikající snímek, nicméně mi ho chvílemi kazily klasické prvky spielbergova rukopisu.

Wanted (2008)

Bekmambetov je borec. Co se týče efektnosti střeleckých soubojů dává vzpomenout na velikány tohoto prvku, typu Matrix, či Equilibrium. Jinak je to jen taková pohádka, na níž zaujme, že byla točená u nás v Česku. A fakt, že příběh a děj filmu nemá s komiksovou předlohou nic společného, je mi upřímně zcela "ukradený".

Machři (2010)

Hodně velká ptákovina, jenže pořád se v ní našel dostatečný počet scén, které byly dostatečně vtipné, aby Vás těch 98 minut udržely bdělé. Ve výsledku tedy Machři celkem solidně pobaví. Ale musím se připojit k dotazu "co v takovémhle filmu dělal Steve Buscemi?"

Kamarád taky rád (2011)

Snimek se v průběhu promo kampaně před uvedením snažil diváky nalákat, že to bude konečně ta jiná a originální romantická komedie, která by trochu rozčeřila stojaté vody tohoto žánru. Žel, nestalo se tak. Já viděl "pouze" průměrnou romantickou komedii oděnou do značkového hávu s příjemným hereckým obsazením. Ve výsledku tedy jako obvykle zhlédnete a za přiměřeně dlouhou/krátkou dobu zapomenete.

The Punisher: Dirty Laundry (2012)

Až do morku kostí tvrdej kraťas! A to doslova. Až mě to navnadilo jít si konečně pustit zatím poslední filmové zpracování Punishera právě s Janem v hlavní roli.

Vanishing Point (1971)

Tak tohle je TEN Vanishing Point! Už chápu celý kult, který kolem snímku vzniknul. V hlavní roli bílý Dodge Challenger a pro mne absolutně neznámý Barry Newman v roli psance Kowalského. Film je vlastně jedna velká automobilová honička. Takhle "na papíře", to zní jako docela málo, jenže v reálu to vystačí na 98 minut opravdu podařené, převážně testosteronově-adrenalinové zábavy, říznuté trochou filosofie a rebelie proti systému. Za zmínku určitě stojí i výkon Cleavona Littlea v roli rozhlasového DJe.

Prometheus (2012)

Původně jsem dal po projekci Prometheovi tři hvězdy, avšak po týdnu, kdy se mi rozležel v hlavě, přičemž mi neustále vyplouvaly na mysl další a další nesmysly, které v těch 124 minutách byly, musím nasraně(bez prominutí milý pane Scotte!) ještě jednu hvězdu ubrat. Prometheus naprosto nefunguje jako celek. Tolik logických děr, hlavně v chování postav, už dlouho nepamatuji. Mimochodem již zmiňované postavy ve filmu jednají jak kdyby jim android David(výtečný Fassbender) v cryogením spánku přivodil precizně provedenou lobotomii. To se prostě snad ani jinak vyjádřit nedá. Opravdu nevím co si mám myslet o tvůrčích záměrech pana režiséra, ale fakt, že se spolehl na Damonem Lindelofem přepsaný scénář, mi evokuje snad jen konspirační teorii, jež putuje internetem, že snad Ridley Scott a spol. tenhle projekt sami sabotovali. Paralela je totiž více než do očí bijící - neuvěřitelný hype kolem filmu, navíc podporovaný samotnými tvůrci=očekávání hlavních postav filmu v první polovině stopáže, brutální zklamání a rozčarování diváků po zhlédnutí snímku=stejně vysoké zděšení a hrůza hlavních postav po zjištění, kam se to vlastně dostali a s čím mají tu čest. "Obal" je přitom v pravdě skvělý, od vizuálu až po hudbu Marca Streitenfelda, za to dávám jednu hvězdu. Za výkon Fassbendera tu druhou. Jenže k čemu tohle všechno je, když hovno zabalené v přepychové krabici z drahých kovů, přebalené stužkou z hedvábí posetého diamanty, je ve výsledku stále jen tím zapáchajícím exkrementem!

Dallas (2012) (seriál)

Dallas a J.R. jsou zpátky! A to i přes ty vrásky a šedou kštici v lepší formě, než kdy dřív. Těžko uvěřit tomu co jsem právě napsal, ale je to tak. Návrat Dallasu by se dal bez nadsázky označit za televizní událost roku. Nutno podotknout, že stanice TNT za to vzala opravdu s vervou. Je to vidět na nákladné produkci(plno otevřených venkovních scén, pronájem stadionu Dallas Cowboys v pilotu atd.) i zatím v rámci možností kvalitním scénáři a režii. Herecké obsazení se dle mého názoru vcelku vydařilo. Jesse Metaclfe jako dobráček Christopher a Josh Henderson jako černá ovce rodiny John Ross junior jsou pro obě role jako stvoření. O veteránech ani nemá cenu mluvit, tam je kvalita již dávno ověřená. Mimochodem, nevím jestli Brenda Strong, která hraje Bobbyho novou ženu Ann, má nějakou zálibu ve zbraních, nebo tak něco, ale zatím v každé epizodě měla scénu v níž se plíží Southforkem s puškou v ruce a jistotou člena speciální zásahové jednotky:-) Za co tvůrci zaslouží absolutorium je zachování původní znělky. Obzvláště si toho cením z důvodů, že dnes už se prostě titulkové sekvence u seriálů příliš nenosí a je to podle mne škoda. Po prvních třech epizodách(první sezóna bude mít pravděpodobně pouze deset epizod) jsou to poctivé čtyři hvězdy plné intrik, zrady a pořádně zamotaných vztahů. Ewings are back on top!

Diktátor (2012)

Asi největší ptákovina, jakou jsem za posledních pár let viděl. A to slovo ptákovina myslím v pozitivním smyslu. Kadence vtipů je takřka smrtící, až bych se ztotožnil s názorem, jenž jsem četl v jedné recenzi filmu(EDITACE: čtu komentář Tsetsua a najednou si uvědomuji, že to byla jeho recenze:-) Tak díky), totiž že to může i škodit samotnému vnímání jednotlivých vtipů a scén, které v takovém množství prostě nemají šanci vyniknout. Borata a Bruna jsem dosud neviděl a Ali G jen tak "po očku" z vedlejší místnosti a vždy mně od něj odrazovala tenká hranice mezi trapností a vtipem. Možná že to napravím a zhlédnu konečně i předcházející cohenovy projekty. Diktátor mě na to totiž navnadil více než dostatečně.

Následníci mstitelů - hrdinové zítřka (2008)

Tenhle komiksový animák je sice primárně určen pro děti, ale nutno poznamenat, že se dá zhlédnout i čistě z pohledu komiksového fanouška. Příběh totiž odsýpá hodně rychle, animace je koukatelná a hlášky překvapivě vtipné a dobré. Samozřejmě, že by ale zrovna tohle byla perla sbírky nějakého nadšence do komiksových animáků, to se tedy říci nedá. Jako nejzábavnější prvek celého snímku bych asi označil mluvu Thorin. Ba že Thorin své ostří kalené v ohni pozvedla, padouchovu hlavu jím rozťala.