1944: Přinuceni k boji (2015)

"Prvou obeťou vojny je pravda."... Veľmi dobre spracovaný vojnový film o estónskych vojakoch bojujúcich v uniformách Waffen-SS proti estónskym vojakom Červenej armády. Film sleduje obe stany konfliktu. Tvorcom sa perfektne podarilo držať si odstup a nenadržiavať ani jednej strane. Pretože vo vojne nikto nieje dobrý nech už bojuje na ktorejkoľvek strane. Sú len ľudia a ich životy o ktoré môžu prísť na každom kroku. Bojové scény majú toľko mrazivej atmosféry, že by sa za ne ani Spielberg nemusel hanbiť. A je ich tam kopa. Osobne by som prial trochu dlhšiu stopáž, kde by sa lepšie vykreslili jednotlivé postavy. Žiadnu dieru do sveta to asi neurobí a ešte tomu niečo chýba ale Estónci ukázali že aj oni vedia točiť kvalitné vojnové filmy s triezvym nadhľadom a myšlienkou. ..."Mali sme dostať Železný kríž, načo mi bude fotka Hitlera s autogramom." "Aby si si mal čím utrieť riť." ... 73%

Bojovník (2015)

Ďalší dôkaz toho že nato aby ste vytvorili zábavný film nepotrebujete nutne vymýšľať originálny príbeh. Stačí ho len poctivo spracovať, dať do neho sympatické postavy zahrané skvelými hereckými výkonmi, aby divák mal komu fandiť. A už slzy môžu tiecť potokom. Nikdy som neveril že rutinér Antoine Fuqua natočí niečo čo ma nebude nudiť ani minútu. Jake Gyllenhaal je úplne skvelý a veril som mu absolútne všetko. Rachel McAdams je nádherná a každý jej záber, musí byť pre každého chlapa orgazmom. Dokonca tu máme aj novú schopnú detskú hviezdu v úlohe malej Leili. A všetko to korunuje Eminem zo svojou fenomenálnou hudbou. Áno, tento film je predvídateľný mainstream, ale zároveň nie je povrchný a pozerá sa nato skvelo. Takže nakúpte si pivo a pukance, pohodlne sa usaďte do kina a bavte sa. A možno si z neho odnesiete aj nieakú múdru myslienku do života. Jeden z najlepších filmov s prostredia bojových športov. 82%

Teorie všeho (2014)

Film o Stephenovi Hawkingovi, ktorý vlastne nie je o Stephenovi Hawkingovi, ale o jeho žene. O jeho práci sa nedozvieme v podstate nič, zato dostaneme kopu presladenej romantiky, vhodnej pre ženy v domácnosti, ktoré rady ronia slzy nad tažkými tragickými osudmi ľudí. Stephen Hawking je určite veľký a inspirujúci človek, lenže mňa nezaujíma to ako jeho žena musela byť silná a oddaná , keď mu musela utierať sliny, ale to ako a prečo sa stal najväčším géniom súčastnosti a toho tam teda moc nebolo. Ale aspoň to bol parádny herecký koncert. Oskar pre Eddieho Redmaynena je absolútne zaslúžený. 64%

Dokonalý svědek s.r.o. (2015)

Typická svadobná komédia s klasickou príbehovou kostrou plná zaužívaných amerických stereotypov. Takýchto filmov sú hromady. Potešia aspoň poriadne bláznivé, vedľajšie postavy, zložené s rôznych podivných indivíduí. Vďaka nim je to aspoň trochu zábavné. 55%

Projekt minulost (2015)

Teenagerská, stredoškolská sci-fi o cestovaní časom, z produkcie MTV, natočená šlýlom found footage. A je to presne tak hrozné ak to znie. Scenár plný klišé, spracované je to povrchne a bez nápadu. Plné je to zbytočných scén ktoré niesú vôbec dôležité pre potreby rozvíjania príbehu a tvoria len reklamu (detailný, spomalený záber na letiacu plechovku Red-Bull), alebo sa v nich riešia chujoviny typu: "Ako jej mám pozvať na rande? Môžem ju už pobozkať alebo nie?". Evidentne nie som cieľová skupina filmu ale myslím, že toto by ma nebavilo ani vtedy keď som mal šestnásť... 39%

Escobar - Paradise Lost (2014)

Celkom zaujímavý mafiánsky príbeh o tom, ako sa Váš život môže zmeniť keď sa zamilujete do netere na najväčšieho kolumbijskeho drogového kráľa, potápa priemerná réžia a scenár plný hluchých miesť. Hlavne v prvej polovici je to trochu nuda, no potom sa začnú vyskytovať aj lepšie momenty ktoré dokážu vyvolať aj príjemnú husiu kožu. Benicio Del Toro podáva ako vždy kvalitný výkon a ostatný herci sa tiež držia. Film neurazí a dá sa nato pozerať, diera do sveta to však nie je. Ale aspoň budete vedieť kto to bol vlastne ten Pablo Escobar. 65%

Ex Machina (2014)

Skvele zahraný sci-fi thriller plný dialógov a odborných výrazov s ktorých sa Vám zatočí hlava. Zavŕšený skvelým záverom so zaujímavou myšlienkou. A k tomu aby udržal Vašu pozornosť nepotrebuje tisíce vysoko-oktánových výbuchov, stačia mu dobrý scenár, herci a pekné kulisy krásnej horskej chaty. Toto všetko je fajn ale to tempo je niekedy až strašne pomalé, priam až ubíjajúce. Film tak určite nesadne každému a mnohý sa budú priam nudiť, to však neznamená že mu netreba dať šancu. Ale dajte si predtým radšej kávu. 70%

John Wick (2014)

Do detailov vypiplaná, krištáľovo čistá akcia bez trasľavej kamery, nasnímaná tak, aby ste si mohli užiť kazdý výstrel, úder a pohyb. Jednoduchý ale pritom chytľavý príbeh. Krásna vizuálna stránka plná dažďa a neónov veľkomesta. Skvelé postavy podporené dobrými hereckými výkonmi. Presne takto má vyzerať dobrý akčný film. Keanu Reeves je opäť v perfektnej forme a konečne sa vracia medzi akčnú hereckú elitu. 90%

Divoká karta (2015)

Akčný film bez akcie a atmosféry, s trápnym scenárom, kde sa nič zaujímavé nedeje. Úvodná scéna je super a príjemne navnadí, no potom trvá skoro 30 minúť kým sa začne niečo diať. Súboje sú skvelé ale je ich tak málo, že to je na zaplakanie. Takto akčný film vyrezať nemá. Jason Statham a Simon West sa môžu isť za toto hambiť do kúta. Najhoršía stathamovka. 40%

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

"Moje meno je Max. Môj svet je oheň a krv." ... George Miller sa rozhodol že už dosť bolo infaltilných spievajúcich tučniakov a je načase aby jeho staručká postapokalyptická legenda opäť povstala z prachu. Nech moderné publikom spozná ako sa majú točiť filmy. A ja mu zato bozkávam nohy a budem ho ctiť ako svojho nového boha. Pretože ma totálne odrovnal a uniesol ma do svojho temného brutálneho sveta. Plného absolútnej beznádeje, zkazy, šialenstva, ohňa a krvi. A ja som som dve hodiny nedýchal. Len som kukal s otvorenými ústami a do lona mi padali sliny radosti. Spoločnosť mi robili postavy, ktoré aj napriek tomu že vlastne nič nepovedali a nič sa nedozvedel o ich charakteroch a motiváciách boli sympatické a perfektne napísané. A aj keď sme spolu neprežili v podstate žiadny príbeh, stále sa okolo nás niečo dialo. A aj keď bol všade len piesok všetko bolo krásne detailne spracované a mohli sme sa kochať krásnym vizuálom. Nakoniec nám pripravil záver bez pátosu, v ktorom sa všetko pekne uzavrelo. Počas našej spoločnej zbesilej jazdy nám pumpovala adrenalín do žil absolútne našlapaný soundtrack, ktorý sa k nej hodil ako riť na šerbel. Potom som vraj už musel odísť a tak sa so mnou Max a Furiosa rozlúčili. Objavil som sa znovu v tom našom sedom, nudnom svete a nezostáva mi už nič iné len čakať či náhodou George Miller nebude mať znovu chuť ukázať nám niečo zo svojho sveta. Ďakujem unikátny filmový zážitok. Respect! 99%