Univerzální voják (1992)

Dolph Lundgren ve své dost možná nejlepší roli, kde mu zdatně sekunduje sympaťák Jean-Claude Van Damme. Pořád je to akční béčko, ale po většinu stopáže naprosto áčkově zrealizované. Plus to celé není zkrátka úplně debilní, protože to vzniklo ještě ve zlaté době podobně tematicky laděných filmů. Navíc je to skvěle nahláškované a vlastně i dost nabité dobrými akčními scénami. Místy se připomene i to lepší z Terminátora, takže pod 3* to zkrátka nejde:) „I just want to eat.“ [65%]

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Jeden z mála filmů, kde není Kevin James otravný, ba kde je dokonce i vcelku sympatický! Will Smith sedí k Hitchovi jako prkno k Ester Ledecké a když připočítám božskou Evu Mendes, vyjde mi na romantickou komedii poměrně hezké hodnocení. Navíc to celé není úplně blbé a má to s ohledem na načrtnuté (a předvídatelné) konflikty naprosto odpovídající stopáž. Hodně pohodová komedie se všemi klišé, která si dovedete představit. Proto tak dobře funguje. [75%]

Smrtící ticho (2020)

Chudší příbuzný Wind Riveru, který sice nemá tak výraznou a drásající atmosféru, ale který je velmi důstojným zástupcem v daném žánru. Je tu pár ne úplně předvídatelných twistů, nicméně do popředí vystupuje především zvolený způsob záběrování a skvěle padnoucí soundtrack. Nikolaj Coster-Waldau má naštěstí dostatečně silné charisma na to, aby většinu diváckého zážitku utáhl na svých bedrech. Scenáristicky se jedná o takový neutrální průměr, po čistě řemeslné stránce jde o silný nadstandard. [65%]

Boy Kills World (2023)

Nekompromisně násilná variace na Hunger Games, která nejvíce doplácí na neustálé tlačení na pilu v komediální rovině a na extrémně „venomovsky“ otravný voiceover hlavní postavy. Netvrdím, že jsem se nezasmál a že některé fighty nezaslouží uznání, jen je to zkrátka už moc přepálené. Vlastně to z filmařského pohledu působí jako pokračování úspěšného prvního dílu, kde je více akce, násilí a dohromady mnohem více bordelu (vůbec jsem teď nemyslel na dvojku Kingsmana…). Palec nahoru za bitku v kuchyni se struhadlem a za závěrečný střet s mistrem. Hodně hezké pozlátko s takřka nulovou vnitřní logikou. [60%]

Piraňa 3D (2010)

OBSAHUJE SPOILERY. Ohromně sympatická pocta pokleslým žánrovkám, která vyjma zobrazených hektolitrů krve a tuctu ženských ňader chytře odkazuje mj. ke skutečnému klenotu původního žánru, a to k Čelistem. S trochou nadsázky by se tahle krvavá taškařice Alexandra Aji dala popsat jako zábavná variace na Čelisti 21. stol., jejíž tvůrci byli evidentně na drogách nebo se přinejmenším snažili, aby to tak na plátně působilo. Tady totiž kromě utrhaných končetin a hlav lítají vzduchem i ňadra s penisem a celé je to natolik zvráceně zábavné, že tomu jen stěží odolat. Navíc je tu naprosto epická smrt Eliho Rotha, kterou budu mít před sebou ještě dlouho. Dlouho jsem přemýšlel o 4 hvězdičkách, nakonec je to za krásně krvavé 3,5*. Podobně neseriózní, krvavá a ultrazábavná poloha Alexandru Ajovi neskutečně sedí. [70%]

Večírek (2021) odpad!

Když máš retardovanej scénář a provinile se přiusměješ u antisemitskýho "vtipu", tak dojdeš k závěru, že tě nespasej ani Roden s Langošem. Tohle bolelo a to jak v hlavě, tak na prdeli. Nevím, o co se Michal Suchánek snažil, ale takhle už prosím nikdy. Amatérská záležitost se známými herci, ze které jde cítit ta nejmíň vtipná (rozuměji velmi trapná) Suchánkova poloha. [5%]

Opičí muž (2024)

Načrtnutá mytologie kolem opičího muže velmi fajn, na debut natočeno s nebývale pevnou rukou a nelze opominout luxusní soundtrack. V podstatě je to "jen" další žánrový revenge movie, ze kterého je ten Jonathan cítit na sto prstů, nicméně Patelův hrdina je přece jen o něco přístupnější a lidštější. Hodně tady dělá to neokoukané prostředí a taky netradiční atmosféra, která působí téměř po celou dobu intenzivně a neotřele. [80%]

Trhlina (2019)

Nemůžu říct, že by to chvílemi nemělo tu správnou zneklidňující atmosféru a že by se Peter Bebjak jako režisér nesnažil. Bohužel jako celek je Trhlina zbytečně rozvleklá, postavy působí nepřesvědčivě a dohromady to připomíná mišmaš (sakra) dobrého námětu s na oko rozvíjejícími se motivy, jejichž vyznění je přinejmenším problematické. Je mi jasné, že v tomto případě nelze čekat v narativní rovině žádné jasné závěry (už s ohledem na reálné okolnosti případu), bohužel největší problém tkví již v samotném přístupu ke zpracování látky, který působí chaoticky a nahodile. [40%]

Houbičky (2007)

Obstojná žánrovka zasazená do dalekých irských lesů, ze kterých by měl staženou prdel nejspíš i samotný Rumcajs. Do popředí zde skutečně vystupuje atmostéra zamlžených a nepřístupných lesů, která pozvedává celkovou úroveň do lepšího žánrového průměru. Ten epileptický střih tomu bohužel škodí a většina postav je povětšinou naprosto dementní (zábavně jen zřídkakdy). Palec hore za podělanou krávu, co mluví a dokáže popřát "měj se pěkně" :) [55%]

Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Dosti povedená variace na Fincherova brilantního Mindhuntera, ve které namísto nažehlených obleků, západních aut a nablýskaných trávníků stojí v popředí opar socialistického Československa. Celé vyprávění je zaplaťpánbůh téměř oproštěno od politických proklamací, což dává více prostoru k vyniknutí formálního zpracování, které je nesmírně vymazlené. Takhle kvalitní retro, které vypadá ryze filmově, tu dlouho nebylo. Vedle té prvotřídní formální stránky je to zatraceně dobře napsané, důvěrný vztah obou hlavních postav působí naprosto autenticky. Implementace behaviorálních metod vyšetřování do komunistického aparátu 80. let asi nemohla dopadnout lépe. Petr Uhlík excelentní. [90%]