DVTV (2014) (pořad)

Zatím jsem viděl pár dílů, tak už snad můžu hodnotit. Ovčáček a prezident, který pije i nepije, prvok Volný alias medvídek, narcis Klaus, a pár dalších. Oba moderátoři jsou moje krevní skupina, takže za mě super.

Hořící keř (2013) (TV film)

Komunismus bylo to nejhorší zmrdstvo, jaké země východní Evropy potkalo za celou dobu jejich dějin od konce poslední doby ledové, snad vyjma morových ran. Zmrdstvo, které ohýbalo charaktery, z lidí dělalo vystrašené poslušné loutky, a celkovou morálku i obyčejnou lidskou slušnost pohřbilo někam hluboko pod zem. Po revoluci se občas říkalo, že bude trvat celou generaci, než se většina obyvatelstva vzpamatuje, a zjistí, že existuje něco jako individuální přístup, a že nový systém se snaží dávát důraz na to, že člověk je své podstatě svobodný tvor, který jen nedokáže být dlouho sám. Není to tak, pogrobky komunismu, vystrašenost z vlastního názoru, potlačená individualita a morálka vzájemně se požírajících bezskrupulózních bestií jsou patrné u mnoha lidí dodnes, 32 let od pádu totality, čehož stále někteří bývalí rudí zmrdi využívají. Nejspíš bude potřeba celá ta doba, co tento šílený systém trval, a možná ještě něco navíc, než se myšlení lidí uvede jakžtakž do normálu. Tento film připomíná totalitu díky činu Jana Palacha ze všech podobných filmů zdaleka nejvíc. Děkuji za to.

Pod jedním nebem (2017) (seriál)

Další NDR-SRN totaliťák ve stylu Balón nebo Životy těch druhých, který mě tentokrát spíše zklamal, ale popořádku. Vzhledem k rozlehlosti 3*90 minut jsou postavy většinou dobře vykreslené, komunistické zrůdy pěkně vynikají, všudypřítomné špiclování, frustrace, přejezdy přes berlínské checkpointy a s tím spojená buzerace, vězení, bezcharakterní postavy i ty, v kterých se nakonec pohne svědomí, dokonce i doping východoněmeckých sportovců, vše tam je. V sérii je více významných postav, ale většina děje se točí kolem mladého agenta Stasi, který je cvičen jako Casanova k účelu balení žen ze západu pracujících ve vládních zařízeních, aby získal jejich velmi cenné informace. Vedlejší postavy, většinou jemu blízkých lidí z rodiny či jejich známých, a také z rodin oněch nebohých žen ze západní strany jsou také velmi dobré. Docela jsem si v té komplexnosti lidí a jejich osudů liboval, a to hlavně první 2 díly. Jenže očekávaný zvrat a významný závěr typu "vše na konci" se nějak neděl, prostě to skončilo.. tak nějak nedokončené. Nebo jak by někdo řekl - s otevřeným koncem. Otevřený byl na můj vkus až moc. Škoda, protože jinak to koukatelné opravdu bylo.

Jak sbalit milionáře (2019)

Příběh o zlatokopce z chudobnej rodiny moc vtipný nebyl, spíš to byla celkem nezáživná nuda. Dramata umějí Poláci asi o dost líp.

10 000 př. n. l. (2008)

Neuvěřitelná konina o lovcích mamutů, kteří sejdou z mrazivých planin doby ledové rovnou do deštného pralesa a hned poté do pouští Sahary, aby objevili egyptskou civilizaci, kde na těžké práce při stavbě pyramid používali zase ty srstnaté mamuty. Během této vskutku tragikomické cesty potkají i další zvířata z druhohor, třetihor i čtvrtohor, mimojiné i zřejmě nový druh šavlozubého tygra, který byl ve skutečnosti tak 10x menší. Jako pohádka to docela jde, jen proboha proč ten žánr "historický", tohle mě vážně zvedá ze židle..

Neuvěřitelné příběhy (2018) (seriál) odpad!

Další ruský mozkovýplach, který předčí snad jen putinova propaganda. Seriózní ruské dokumenty zřejmě neexistují, neb jejich případní autoři jsou buď ve vězení, nebo už dávno utekli ze země, kde zítra znamená včera? Ne, předevčírem!

Nezvaní hosté (2011)

Chcete vidět celovečerní film úplně o ničem? Tak třeba tenhle. Rozhodně se nedá upřít skvěle budovaná atmosféra, solidní kamera, herci a postavy také více než solidní.. tak co bylo vlastně špatně? Asi tohle: "Muž bez tváře jde blíž, a blíž, a blíž"... a to bylo všechno. Vážně všechno. Je na tom postavený celý film, plus teda v závěru je nějaké rozuzlení, které ale stejně stojí za starou bačkoru. 100 minut by se dalo s klidem smrsknout do 5-ti minut. Jako animovaný spořič bez zvuku (to nic je vážně dobře natočené) by třeba taky uspělo.

Utajené příběhy českých dějin (2018) (seriál)

Ze žánrů Dokumentární/Historický jim asi vypadlo slovo Komediální a spíš by se to mělo jmenovat "Utajené konspirace českých dějin". Plus sem tam si připojíme nějaké moderní reptiliánsko-iluminátské bláboly, aby to mělo šťávu. Za plus takovýchto "děl" vidím to, že zvídavé jedince spíš nakopne k samostudiu naší historie, když už jeho úča ze základky na to víceméně kašlala.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jacksonovo vrcholné dílo, které mám z trilogie nejradši. Díky tomuto filmu jsem si vlastně přečetl Tolkienovu knížku a také Hobita, do té doby jsem měl o Pánu prstenů jen pár mlhavých informací, jakože je to fantasy, takže asi něco Zaklínač atp. Jsem nesmírně rád, že jsem první, a vlastně i ty další 2 díly viděl v originálním znění, a nenechal si zkazit první dojem celkem odpudivým a emočně prázdným českým dabingem, který dělá filmu takového formátu spíše ostudu. Pokud tedy má někdo s Pánem prstenů od Petera Jacksona problém, jsem si na 99% jistý, že to je právě díky dabingu, který doopravdy uspává. V tomto případě doporučuju shlédnout znova, s originální zvukovou stopou, a kdo má dost času, tak nejlépe i rozšířenou verzi.

To Kapitola 2 (2019)

Co se týče věrnosti knižní předloze, je TO celkem na štíru. Ale co se týče filmu jako takového, je druhá část naprostá horrorová bomba, mnohem více nabitější než první, dětská část. V tomto případě neplatí, že film má přehršel samoúčelných a předražených scén jen pro efekt, protože zde má každá scéna má svůj účel. Pasáž s důchodkyní v Beverlyině bývalém domově (ta byla předloze věrná) mě vyděsila natolik, že si to budu pamatovat ještě dlouho :) Stephen King alias lakomý prodavač ve vetešnictví také potěšil. Mimochodem, když se letmo rozhlédnu po ostatních komentářích, tak jsem zase asi koukal na jiný film :D No co..